Sağlık 05 Ocak 2021 - 11:02:42

Humus Nasıl Yapılır? Hatay Usulü Humus Tarifi

Humus Nasıl Yapılır? Hatay Usulü Humus Tarifi

Bitki çürükleri içeren toprak anlamına gelen humus kelimesi, aynı zamanda bir yemeğe de ismini vermiştir. Hatay ve Mersin yöresinde nohut ile yapılan oldukça popüler bir yiyecek türüdür.

Humus Nedir, Ne Demek?

Anadolu toprakları, son derce farklı kültürleri bir arada barındırırken bu durum farklı yemek kültürlerinin de oluşmasını sağlamaktadır. Bu aşamada, Hayat ve Mersin yöresine ait humus da ilk etapta tüm ülkeye yayılan sonrasında Avrupa ve Amerika'da da popüler hala gelen yemeklerimizden birisidir. Ana maddesi nohut olan bu yiyecek, anavatanında kahvaltı öğesi, iştah açıcı bir atıştırma ya da ana yemek olarak tüketilirken Avrupa ve Amerika'da cipsin yanında sos olarak tercih edilmektedir.

Humus Malzemeleri Nelerdir? Hatay Usulü Humus Tarifi

Yapımında gerekli olan malzemeler, rahatlıkla temin edilebilen ve yöresel olmayan ürünlerdir. Bu sebeple de ülkemizin her yerinde marketlerden rahatlıkla bu malzemeler temin edilebilir. Bu yemeğin yapımında kullanılan mazlemeler şu şekildedir:

 • 2 buçuk su bardağı haşlanmış nohut
 • Yarım çay bardağı kadar tahin
 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı kadar tuz
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım çay kaşığı kadar kimyon
 • Yarım çay bardağı su
 • Zeytinyağı
 • Toz kırmızıbiber
 • Sumak

Baharat konusunda belirli seviyede bir özgürlük tanınırken kişiler içerisine farklı baharatlar da katarak tadında küçük değişiklikler yapabilirler. Ancak klasik bir hatay usulü humus tarifi için gerekli olan malzemeler bunlardır.

Humus Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Humus yapmak için haşlanmış nohutlar ilk olarak blender yardımıyla çekilir. Tamamen erimiş bir hale gelen nohutlar, başka bir kaba alınır ve üzerine tahin, limonsuyu, sarımsak, tuz, su ve kimyon eklenir. Bu eklemeler sonrasında blender içerisine tekrar alınan karışım bir tur aha çekilir ve malzemelerin iyice karışması sağlanır. Bu işlem sonrasında yemek hazır hale gelmiş olur. Bunun sonrasında blender içerisinden servis tabağına alınan karışımın üzerine biraz zeytinyağı gezdirilip toz kırmızıbiber ve sumak ile birlikte sunuma hazır hale getirilmektedir. Buzdolabında kap içerisinde durduğunda 2 hafta boyunca bozulmadan kalabilmektedir. Bu kadar kolay bir tarifi olduğundan sıklıkla tercih edilirken haşlanmış nohudun hazır halde olması, malzemelerin rahatlıkla elde edilmesinde en önemli etmen olarak gösterilmektedir.

Humusun Kalori Değeri Ne Kadar?

Diyet yapan kişiler için kahvaltıda tüketilebilen gıdalar her zaman büyük önem taşır. Ekmek tüketimini minimuma indiren ya da tamamen ortadan kaldıran kişiler, kahvaltıda yenebilecek alternatif ürünleri incelemeye başlarlar. Humus bu aşamada tercih edilebilecek bir ürün olurken 100 gramlık bir porsiyonu 166 kalori gelmektedir. Bu değer de diyetler için son derece uygun bir değer olarak görülebilir. İçerisinde yalnızca zeytinyağı bulunması da ekstra bir özelliği olarak görülebilir. Hatay ve Mersin yöresinde ortaya çıkan humus, günümüzde her yerde tercih edilmeye başlanırken son derece lezzetli ve kolay hazırlanabilen bir yemek türüdür.

 • humus
 • hatay usulü humus tarifi
 • humus nedir
 • humus nasıl yapılır
Yorumlar
Hatice Demirkıran Humus nerenin yiyeceği? Tarifi ve yapımı nasıl oluyor? Lezzetli bir yemek olduğunu duymuştum ama hiç yapmadım yemedim de. Yapmak istiyorum ama kalorisi çok yüksek mi? Bu yemek nasıl yenmeli bilgisi olan var mı? cevapla
Aliye Bahçekapılı Humus nerenin yemeği bilmiyorum ama ben ilk defa Hatay'da yemiştim ve gerçekten çok beğenmiştim. Daha sonra kendim de yaptım birkaç kere ama istediğim gibi olmadı. Sanırım benim uyguladığım tarif biraz eksikti ondan olmadı. Bu tarifi deneyeceğim. cevapla
yorum yaz
Taze Cevizin Faydaları, Kalorisi ve Fiyatı