Sağlık

Hemoroid Nasıl Geçer? Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

05 Ocak 2018 - 07:12:41
Hemoroid nasıl geçer? Basura iyi gelen şeyler nelerdir?

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da isimlendirilen hemoroid hastalığı, anal bölgesindeki damarlarda genişlemelerin ve yumak haline gelme durumuna verilen isimdir.

Hemoroid Nedir, Ne Demek?

Sosyal açıdan oldukça büyük bir rahatsızlık veren hemoroid, insanlarda iç ve dış olarak iki farklı çeşitte yer alır. Anal kanala yerleşen genişlemiş toplardamarlar, kişilerin hem büyük abdestlerini yaparken hem de oturma, yürüme ya da koşma gibi aktivitelerini yaparken rahatsızlık vermektedir. Tedavi edilmediği sürece hastalık artmaya devam eder ve sonunda kişiler bu hastalık ile yaşamakta çok zorlanamaya başlarlar ve tedavi kaçınılmaz olur.

Hemoroid Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında birçok farklı sebep bulunurken bunlardan ilki kabızlık ya da ishal gibi bağırsak problemlerinin çok sık bir şekilde yaşanmasıdır. Bunun dışında gebelik ya da doğum da bayanlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ata binmek ve bisiklet sürmek gibi aktiviteler, anal bölgedeki sürtünmeyi arttırdığından bu işlemler de bu hastalığın ortaya çıkmasını tetikler niteliktedir. Günün tamamında oturan ve anal bölgenin havasız kalmasına sebep olan mesleklerde bu hastalık meslek hastalığı olarak gösterilmektedir. Şoförlerde ya da pilotlarda sıklıkla görülebilir. Alkol alışkanlığı olan kişilerde de basur görülme ihtimali her zaman daha yüksek olmuştur. Son olarak bağırsak kanserinin belirtileri arasında da bu rahatsızlık gösterilebilir.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Makat bölgesinde yaşanan kanamalar bu rahatsızlığın ilk belirtileri arasında yer alır. Genel olarak kanama, taze kırmızı renkte olmaktadır ve büyük abdest sırasında rahatlıkla fark edilebilir. Bunun yanı sıra bölgede ağrıların olması, ele gelen şişlikler ve istem dışı akıntılar hemoroid rahatsızlığının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalığın son belirtisi olarak makat bölgesinde yaşanan kaşıntı gösterilebilir. Ancak bu kaşıntı, farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkabildiğinden tek başına basurun belirtisi olarak gösterilemez. Diğer belirtiler ile birlikte ortaya çıktığında kabul edilebilmektedir. Bu belirtileri fark etmeye başlayan kişilerin hemen doktorlarına başvurması ve tedaviye başlanması gerekir.

Basura İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Hastalığın düzeyine göre tedavi seçeneği de değişiklik gösterir. Eğer hastalık ilk evresinde yakalanmışsa bu durumda kişilere krem ve ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavi ile birlikte belirtiler ortadan kalkmaya başlarken hastalık ilk evrelerinde yenilmiş olur. Ancak sonraki aşamalarda ortaya çıkan basur sorunlarında cerrahi müdahale gerekmektedir. Lazer tedavisi, klasik cerrahi müdahale, skleroterapi ve bant ligasyon işlemleri cerrahi müdahale içerisinde yer alan seçeneklerdir. Bunun yanında kişilerin kabızlık ve ishal gibi problemleri varsa bu problemleri ortadan kaldıracak besinleri tüketmeleri hastalığa iyi gelmektedir. Günlük 2-3 litre su tüketimi, lifli gıdaların alınması gibi etmenler oldukça faydalıdır. Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan hemoroid oldukça ciddi bir hastalık olurken en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Yasin Gülen 05 Ocak 2018 - 07:22:41 Hemoroid tedavisi nasıl yapılır? Basur evreleri nelerdir? Ne zamandan sonra tehlikeli olmaya başlar? Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Nasıl anlayabiliriz? Yaklaşık bir haftadır bu tarz bir sıkıntı yaşıyorum ama basur mu bilmiyorum.cevapla
Çetin Ertürk 17 Ekim 2018 - 11:57:27 Hemoroid tedavisi nasıl yapılıyor? Kesin olarak ameliyat gerekiyor mu yoksa ilaçla geçebilecek bir rahatsızlık mı onu öğrenmek istiyorum. 1 kaç hafta boyunca belirtilerini yaşadım ve doktor hemoroid olduğunu söyledi. Şuan ilaç kullanıyorum ama umarım geçer.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: