Yaşam

Çıtlık Otu ve Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

02 Haziran 2021 - 23:16:39
Çıtlık Otu ve Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çıtlık otu; tam bir şifa kaynağı olarak bilinen, çedene, menengiç, çitlenbik ve çöğre gibi isimlerle de anılan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bir bitki türüdür.

Çıtlık Otu Nedir? Diğer Adı Nedir?

İçeriğinde sağlıklı yağlar barındıran çıtlık otu, çok eski zamanlardan bu yana alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bir bitki çeşididir. Tam bir şifa deposu olarak bilinmektedir. Çıtlık otu diğer adı farklı şekillerdedir. Çedene ya da menengiç olarak bilinebilir. Kan dolaşımının hızlanmasında etkili olan bu bitki aynı zamanda öksürük problemlerini de gidermektedir. Hastalık ya da sigara kullanımına bağlı olarak meydana gelen balgam şikayetlerini giderir. İltihaplanma ve enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Üst solunum yollarını rahatlatır ve nefes darlığı için faydalıdır. Vücuda kuvvet veren çıtlık otu çiçekleri aynı zamanda iştah açıcı özelliği de sahiptir.

Çıtlık Otunun Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özelliği sayesinde mikroplara karşı etkili olan çıtlık otu virüslerin ve toksinlerin yok edilmesini sağlar. Vücuda zindelik ve enerji vererek beyin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Üst solunum yollarını rahatlatan bu bitki nefes darlığı problemlerine iyi gelmektedir. Göğüs rahatsızlıklarına iyi gelir. Ayrıca göğüs ağrıları için de faydalıdır ve semptomların giderilmesini sağlar.

Saç derisini besleyen çıtlık otu, aynı zamanda saç köklerinin beslenmesini sağlar. Saçların daha sağlıklı çıkmasını sağlamaktadır. Yaraların üzerine çıtlık otu tohumu lapası sürüldüğünde daha hızlı bir iyileşme etkisi meydana gelir. Kötü ayak kokusunu gidermektedir. İdrar söktürme konusunda etkili olan bu bitki, aynı zamanda mide deformasyonlarının iyileşmesinde etkilidir. Cilt dokusunu yenileyerek, yaşlanmayı yavaşlatır. Şişkinlik ve ödem için faydalı olan bu ot, yemek sonrasında hazımsızlıkları giderir.

Çıtlık Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Farklı yörelerde farklı isimlerle bilinen çıtlık meyvesi; Potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko, kadmiyum, selenyum, mangan mineralleri, A vitamini, C vitamini ve E vitamini, omega-3, omega-6 yağ asitleri, bitkisel protein, alfa tokoferol içermektedir. Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlayan bu meyve başta akciğer kanseri olmak üzere kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisinde yer alan yüksek oranda vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Böbrek hastalıklarının tedavi edilmesi için yararlıdır. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlayan çıtlık meyvesi, bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Kolesterolün düşürülmesini sağlar ve kalp sağlığını korur.

Çıtlık Otu Nerede Yetişir? Nasıl Yenir?

Çetince Akçaşar yöresinde bulunan çıtlık otu Isparta ilinde yetişmektedir. Çıtlık otu nasıl yenir diye açıklayacka olursak tohumları kısık ateşte kahve gibi pişirilebilir. Bu şekilde içilebilir. Bu bitkiyi topladıktan sonra ağzı kapalı bir kavanozda taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Hem su hem de süt ile birlikte tüketilebilir. Bu bitkiyi ezip, öğüterek kahve haline getirebilirsiniz. Ağrıyan bölgeye uygulamak için hafif ısıtarak uygulamak yeterlidir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: