Gusül abdesti nasıl alınır? Bay ve bayan için boy abdesti tarifi
Yaşam

Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Bay ve Bayan İçin Boy Abdesti Tarifi

05 Ocak 2018 - 03:22:29

İbadetlerinin gerçekleştirmek isteyen kişilerin abdest alarak vücutlarının belirli bölgelerini temizlemeleri gerekirken gusül abdesti ile birlikte tüm vücut yıkanarak temizlenecektir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül kelimesi Arapçadan dilimize gelirken yıkanmak anlamına gelir. Gusül abdesti ise tüm bedenini yıkanması ve temizlenmesi olarak nitelendirilebilmektedir. Müslümanlıkta belirli sebeplerden dolayı kişilerin gusül abdesti alması gerekmektedir. Bayanların ve erkeklerin bu abdesti almalarını gerektiren sebepler farklılık gösterirken erkeğe ve kadına göre abdestin alınışında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Aynı şekilde alınacak olan abdestin farzlarını yerine getirerek abdest alınır ve sonrasında ibadet için uygun bir hale gelinir.

Gusül Abdestinin Farzları Nelerdir?

Bilindiği üzere dinimizde yerine getirilmesi gereken ibadetlerin ya da diğer vazifelerin belirli şartları bulunur. Bu şartlar yerine getirilmediği takdirde doğru bir şekilde bu eylem gerçekleştirilmiş olarak görülmezken bunlar farz olarak isimlendirilmektedir. Gusülde de 3 adet farz bulunurken abdestini alırken kişilerin bunları yapması gerekir. İlk olarak ağızlarına bolca su alan kişiler iyice ağızlarını çalkalayarak ağız içini temizlerler. Sonrasında burunlarına su alan kişiler burunlarının da içerisini temizledikten sonra vücutlarının kalan kısımlarını her yer ıslanacak şekilde yıkamalıdırlar. Bu 3 madde, guslün farzları olarak gösterilmektedir.

Bay ve Bayan İçin Boy Abdesti Tarifi

Gusül alacak olan kişiler farzlarını yerine getirdiklerinde abdestlerini tazelemiş olurlar ancak her aşamasını doğru yapmak ve sünnetlere de uymak isteyen kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. İlk olarak abdest alınacak olan yere, besmele çekip sol ayakla girilmelidir. Bunun ardından abdest için niyet edilir. Suyun altında eller ve bilekler iyice yıkandıktan sonra ağıza ve buruna üçer defa su verilir. Sonrasında vücudun kalan kısımları özenle temizlenir ve hiç kuru yer kalmayacak şekilde abdest tamamlanır. Abdest alındıktan sonra başa, sağ omuza ve sol omuza sırasıyla üçer defa su dökülür. Böylece kişiler gusüllerini almış olurken hem bayanlar hem de erkekler aynı şekilde bu abdestlerini alırlar. Boy abdestini bozacak bir durum gerçekleşmediği sürece abdestleri kalacaktır.

Guslü Bozan Etmenler Nelerdir?

İbadet etmek için ilk olarak gusül alınması gereken durumlar ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak cünüplük durumu boy abdesti almanın ilk gerekliliğini ortaya çıkarır. Cinsel ilişki ya da farklı bir durum sonrasında meninin vücut dışına çıkması cünüplük olarak tanımlanır ve kişilerin boy abdesti alması gerekir. Bayanlarda ise adet dönemlerinde adet kanamasının gerçekleşmesi ya da farklı akıntıların yaşanması durumunda boy abdestine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda kişiler en kısa süre içerisinde boy abdestini alır ve edecekleri ibadetlerine başlayabilirler. Belirli durumlardan sonra dini açıdan temizlenmeleri gereken kişiler gusül abdesti alarak hem vücutlarını hem de ruhlarını iyi bir şekilde temizlerken ibadet için hazır hale gelirler.

Yorumlar
Sinem Çalışkan 05 Ocak 2018 - 03:32:29 Gusül abdesti ile namaz kılınır mı? Banyodan sonra gusül aldığımızda namaz kılmak için tekrar abdeste almaya gerek oluyor mu? Bayanlar boy abdestini nasıl alması gerekiyor? Farzları nelerdir? Hangi durumlarda alınmalı?cevapla
Hikmet Çalışkan 17 Ekim 2018 - 11:27:22 Gusül abdestinin farzlarını neler tam olarak onu öğrenmek istiyorum. Dini açıdan olmazsa olmaz bir abdest bu. Birçok durumda alınması gerekiyor. Fakat farzlarını sanırım ben yanlış biliyorum. Doğru alabilmek için araştırıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: