Sağlık

Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Kaşıntısı ve Tedavisi

10 Temmuz 2020 - 08:50:00
Çilek Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Kaşıntısı ve Tedavisi

Çilek alerjisi; çilek meyvesinin tüketilmesinin ardından vücuda alınan proteinlerin bağışıklık sistemi tarafından birer tehlike şeklinde algılanması olarak tabir edebileceğimiz sağlık durumudur.

Çilek Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin çileğin içerisine bulunan ve asıl olarak zararsız olan bazı maddeleri zararlı gibi algılaması sonucunda birtakım reaksiyonlar, tepkimeler geliştirmesi şeklinde ifade edebileceğimiz bir durum olarak nitelendirilmektedir. Görülme sıklığı çok olmamasına rağmen hem kadınlarda hem de erkeklerde gerek çocuklukta gerekse sonrasında rastlanılabilen bir durumdur. Genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkar ve olasılığı %0.5 ile %1 arasında değişmektedir. Çilek alerjisinde genel olarak çilek meyvesi tüketimi sağlandıktan sonra burunda, ağızda dilde birtakım reaksiyonlar meydana gelmektedir. Bu durumun belirtilerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Boğazda kaşıntı meydana gelmesi
  • Ağız içerisinde kaşıntı oluşması
  • Ağız içerisinde ve deri üzerinde karıncalanma hissinin oluşması
  • Deride döküntü ve kaşıntı oluşması
  • Öksürük
  • Nefes almanın güçlenmesi ve hırıltılı solunumun oluşması
  • Baş dönmesi
  • Vücutta bir sersemlik oluşması ve ayakta durmakta güçlük yaşanması

Bu tarz durumlar çilek yendikten birkaç dakika ya da 1 saat sonra meydana gelmektedir. Genel olarak yarım saat içerisinde belirtiler kendini göstermektedir. Eğer ki alerji hafif şekilde gerçekleşiyorsa kendiliğinden geçer. Fakat anaflaksi olarak tabir ettiğimiz şiddetli alerji şeklinde gerçekleşiyorsa bu durumda ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu tarz durumlarda acil bir şekilde tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Çilek Alerjisi Kaşıntısı Nasıl Olur?

Kaşıntı çilek alerjisi rahatsızlığında sıklıkla ön plana çıkan bir durumdur. Eğer ki çilek tükettikten sonra vücudunuzda kaşıntı meydana geliyorsa bu alerjiniz olduğunu gösterebilmektedir. Bu tarz bir durumda uzman bir doktora başvurmanız sağlığınız için gereklidir. Cildinizde kaşıntı ve kızarıklık söz konusu ise bazı testler ile bunun alerjik olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Deri prick testi ya da kan testi ile çilek alerjisi teşhisi konulduğunda kaşıntının giderilmesine yönelik bazı yöntemler uygulanabilmektedir. Genel olarak deri üzerindeki belirtiler için krem tedaviler uygulanmaktadır.

Çilek Alerjisi Nasıl Geçer?

Eğer ki vücudunuzun çilek meyvesine alerjisi varsa çilekten ve çilek içeren her gıdadan uzak durmanız gerekmektedir. Sadece çilek içeren yiyeceklerden değil aynı zamanda kozmetik ürünlerden de uzak durulması gerekmektedir. Taze çilek, kurutulmuş çilek, çilekli şeker, çilekli pasta gibi besinleri tüketmemeniz gerekir. Bazı yiyeceklerde tatlandırıcı amaçlı olarak çilek kullanılmaktadır. Bu tarz durumlarda aldığınız her besinin içeriğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çilek Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak alerji teşhis edildikten sonra ortaya çıkan komplikasyonlara yönelik bir tedavi işlemi uygulanmaktadır. Çilek alerjisi tedavisinde bazı ilaçlar ve kremler uygulanabilmektedir. Eğer alerji çok ileri boyuttaysa ve hayatı olumsuz yönde etkiliyorsa, kişinin ölümü gibi bir durum söz konusu ise acil bir şekilde müdahale yapılmalıdır. Eğer ki çilek yedikten sonra vücudunuzda farklı değişimler meydana geliyorsa mutlaka doktora gidiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: