Sağlık

Adet Kaç Gün Gecikince Hamilelik Belli Olur? Ne Zaman Test Yapılmalı?

22 Aralık 2018 - 21:24:01
Adet kaç gün gecikince hamilelik belli olur? Ne zaman test yapılmalı?

Adet; ergenlik döneminden menopoz sürecine kadar ayda bir yaşanan ve rahimden gelen kanamaya verilen isimdir. Regl, aybaşı ve hayız isimleriyle de bilinmektedir.

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Kadınlarda normal bir adet kanaması 24 ila 31 gün arasında gerçekleşmektedir. Bu süreden sonra regl olunmaması hamilelik belirtisi olabileceği gibi başka hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Hamile olmak isteyen ya da hamilelik şüphesi duyan kadınların, hamile olup olmadıklarını anlamaları için olmaları gereken adet tarihlerinin üzerinden belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu sürecin geçmesi doğru sonuç almak için çok önemlidir. Çünkü 1 haftalık ya da birkaç günlük gecikme üzerine yapılan testler yanlış sonuçlar verebilmektedir. "Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir?" sorusu kişiden kişiye değişiklik göstermekte olup, kadınların regl düzenine bağlıdır.

Adet Kaç Gün Gecikirse Test Yapılmalıdır?

Her adet gecikmesinin gebeliğe işaret etmiyor olabileceği unutulmamalıdır. Yumurtalıklarda oluşan kistler, stresli bir dönem geçiriyor olmak gibi nedenler de adet gecikmesine neden olabilmektedir. Hamile olmayı bekleyip, olamayan kadınlar strese girmektedir. Stres kadınların regl düzenini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Hamilelik şüphesi olan kadınlar regl günler birkaç gün geçtikten sonra hamilelik testi yapabilirler. Fakat ilk yapılan bu test kesin sonuç vermeyebilir. Kesin sonuç alabilmek için 15 gün kadar adetin gecikmiş olması gerekmektedir. Nadir olarak rastlansa da adet günü gecikmeyen kadınların da hamile kalabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Adet gecikmesi hamilelik belirtisi olabileceği gibi bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Adet gecikmesinin nedenleri şunlardır;

  • Obezite: Normalin üstünde kiloya sahip olmak adet düzensizliğine sebep olmaktadır. Diyetisyen uzmanlarının yardımıyla kişiye uygun kiloya kavuşulduğunda regl de düzene girmektedir.
  • Zayıflık: Normalin altında kiloya sahip kişilerde ostrojen hormonunun üretimi düşük olacağından adet gecikmeleri gözlemlenmektedir. Alanında uzman hekimlerin yardımıyla ideal kilosuna kavuşan kadınların adet günleri düzene girmektedir.
  • Hormonal sebepler: Yüzde ve vücutta kıllanmaya sebep olan hormonal bozukluklar adet düzensizliğinin en temel sebeplerindendir. Tiroid hormonunun az salgılanması, yumurtalık kisti oluşumu gibi sebepler hayız olmayı geciktirmektedir.
  • Doğum kontrol hapları: Kullanılan doğum kontrol hapları da hormonların düzenini bozduğu için adetin gecikmesine neden olmaktadır. Jinekolog kontrolünde alınacak doğum kontrol hapları daha güvenli olacaktır.

Uzun süreli yaşanan regl gecikmeleri sonucunda kadın doğum uzmanına gitmek gerektiği unutulmamalıdır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Her kadına göre farklılık gösterebileceği gibi bazı kadınlarda hamile olduklarına dair belirti oluşmayabilir. Başlıca hamilelik belirtileri şunlardır; Göğüs uçlarının ve göğüslerin hassaslaşması, sıkça idrara çıkmak, uyku isteğinde artış, halsizlik, meme uçlarının koyulaşması, kokuya karşı hassasiyet, bulantı ve kusma, adet gecikmesi gibi belirtiler hamilelik habercisi olabilmektedir. Hamilelik hakkında en kesin sonuç veren Beta HGC olarak bilinen kan testidir. Bu test kan alma yoluyla yapılmaktadır. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, hamilelik durumları hakkında bilgi almak için eczanelerde satılan hamilelik testlerine de başvurabilirler.

Yorumlar
Tülay Aykutalp 22 Aralık 2018 - 21:34:01 Adet kaç gün geciktiğinde hamilelik testi yapmak gerekir öğrenmek istiyorum. Adetim tam 5 gün gecikti bugün. Henüz test yapmadım ama normal sanırım diye düşünürüm. son zamanlarda biraz stres yaptım aslında ona bağlıyorum bu durumu ama belli de olmaz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: