Sağlık 13 Nisan 2021 - 17:32:26

Burun Açıcı Sprey İşe Yarar mı? Burun Spreyi Yan Etkileri, Faydaları, Zararları

Burun Açıcı Sprey İşe Yarar mı? Burun Spreyi Yan Etkileri, Faydaları, Zararları

Tıkanmış bir burunda rahat nefes almak ve koku duyusunu sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için tercih edilen burun spreyleri uzun süre kullanımda ve fazla doz ile alındığında burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir.

Burun Açıcı Sprey Nedir? İşe Yarar mı?

Her yaş grubunda kullanılan sprey ve damlalar burundan nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda burun içi temizliği çok fazla yapılamadığından damla şeklindeki burun açıcı ürünler kullanılabilmektedir. Burun açıcı spreyler uzun vadede ve yüksek dozda kullanıldığında çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu durum kişinin koku alma duyusunda ciddi kayıplara sebep olabilir. Burun açıcı spreyin olumsuz etkilerini en aza indirmek için yüksek dozda kullanmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Burun Açıcı Spreyin Faydaları Nelerdir?

  • Günlük kullanımda kişinin burundan daha rahat nefes almasına yardımcı olan burun spreyleri önerilen dozda kullanılması gerekmektedir. Burun içinde bulunan toz ve atıklarında rahat bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.
  • Burun tıkanıklığı için tercih edilen sprey ve damlalar beş günden fazla kullanılmaması gerekmektedir. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında gece rahat uyuyabilmek için tercih edilen bu spreyler gün boyu kullanılabilmektedir.
  • Dozunun fazla kullanılmaması ve nefesin rahat alınabilmesi için mutlaka doktor kontrolü ile yapılmalıdır. Kullanım dozundan fazla kullanmak çeşitli yan etkilerin meydana gelmesine sebep olur.

Burun Açıcı Spreyin Yan Etkileri Nelerdir? Zararı Var mı?

Grip, nezle ya da sinüzit gibi hastalıklarda sıkça tercih edilen burun açıcı spreyler belirlenen günden fazla kullanılmaması gerekmektedir. Fazla kullanılan burun spreyleri uzun vadede daha çok burun tıkanıklığına sebep olur. Doğal yollar ile burnun açılmasına engel olan burun açıcı spreyler ayrıca koku alma duyusunun giderek hafiflemesine sebep olabilmektedir. Genellikle tuzlu su ile burun açmaya çalışmak daha doğru bir yöntem olacaktır. Burun içerisinde bulunan kıllar hava içerisinde bulunan bakteri ve tozların nefes alırken vücuda alınmasına engel olmaktadır. Burun içerisinde yer alan bu kıllar ayrıca koku duyusunun hissedilebilmesi için titreşim sağlarlar. Bu kıllar sayesinde kişi sağlıklı bir şekilde nefes alabilmektedir. Fakat burun açıcı spreyin sık sık kullanılması bu kılların görevini yerine getirmesine engel olur.

Burun Açıcı Spreyler Nasıl Kullanılmalı?

Burun kendi kendini temizleme mekanizmasına sahip organlardan biridir. Sürekli olarak burun açıcı spreylerin kullanılarak burun açma işlemi yapmak burnun kendi kendini temizlemesine de engel olur. Yüksek dozda ve bilinçsizce kullanılan burun açıcı spreyler kişinin ilerleyen dönemlerde nefes almasını da güçleştirecektir. Bebeklerde kullanılan ve burun içini temizlemeye yardımcı olan burun açıcı damlalarda da aynı yan etkiler ile karşılaşılabilmektedir. Bebeklerde koku alma duyusu geç algılansa da ilerleyen yaşlarda kullanılan burun açıcı ürünler yan etkiye sebep olacaktır. Bu tarz ürün ve ilaçların kullanımı doktor tarafından yapılmalı ve belirtilen zamandan fazla kullanılmaması gerekmektedir.

  • burun açıcı sprey
  • burun açıcı sprey nedir
  • burun açıcı spreyin yan etkileri
  • burun açıcı spreyin faydaları
Yorumlar
Zuhal şahin Burun açıcı sprey kullanımı herhangi bir zarara yol açar mı? Burnum devamlı olarak tıkanıyor. Aslında ameliyat olmam gerekiyor ama korkuyorum. Burun açmak için ne yapabilirim? Bu spreyler ne kadar? Fiyatları pahalı mı? cevapla
yorum yaz
Nasır Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?