Sağlık

Adet Döngüsü Nedir? Kaç Gün Olmalı? Değişir mi?

02 Kasım 2017 - 04:00:51
Adet döngüsü nedir? Kaç gün olmalı? Değişir mi?

Bayanların düzenli olarak yaşadıkları adet görme durumu vücudun hamilelik için yaptığı hazırlığı göstermektedir. Her ay yumurtlama dönemlerinde vücut kendisini hamileliğe hazırlarken döllenme olmazsa bu hazırlığı vücut dışarı atar. Bu durum adet görme olarak isimlendirilir. Her ay bu durumun gerçekleşmesi de adet döngüsü ismiyle anılmaktadır.

Adet Döngüsü Nedir, Ne Demek?

Regl döngüsünün süresi bayanlar arasında değişken bir durumdur. Genel olarak ilk adet dönemlerinde uzun olan aralıklar sonrasında kısalmaya başlar. Adet döngüsü olabildiğince kısalma eğilimindedir. Bu durum da doğurganlığın artması anlamına gelir. Bunun yanı sıra adetin ne kadar devam edeceği de değişen bir süre zarfını oluşturmaktadır. Birçok farklı etmene göre bu dönem değerlendirilebilir.

Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır?

Adet döngülerini takip etmek isteyen bayanlar bu aşamada ilk olarak adetlerinin bitiş tarihine bakarlar. Adet dönemlerinin ne kadar süre devam ettiği ve kaç gün sonra sonlandığı son derece önemlidir. Bunun yanında adet döneminin ağırlığı da son derece önemlidir. Bu aşamada yüksek miktarda akıntı olan ve daha uzun süre koruma gerektiren döngüler ağır olarak nitelendirilmektedir. Anormal bir kanama durumunun olup olmaması da not alınması gereken bir konudur. Bazı bayanlarda periyotlar arasında da kanama olabilir. Bu etmenlerin dışında bu dönemin ne seviyede ağrılı geçtiği de önemlidir. Genel olarak ağrıyı nitelendirmek kolay olmaz ancak bayanların ellerinden geldiği kadar net bir biçimde not alması gerekir. Son olarak bu dönemin bayanlarda ortaya çıkardığı diğer değişiklikler kaydedilir. Bunlar ruh hali ya da davranışlarında oluşan farklılıklardır. Tüm bu etmenleri diğer aya hatırlamak kolay olmamaktadır. Bu aşamada bu bilgilerin not alınarak aydan aya kontrol edilmesi gerekir. Böylece bayanlar kendileri için normal olan düzeni bulabilirler. Bunun sonrasında yaşanan anormal durumlarda uzmanlara görünmek en doğru tercihtir.

Adet Döngüsünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Adet döngüsünün etkilenmesini sağlayan ilk etmen hamileliktir. Adetin gecikmesi ya da bu dönemin direkt olarak atlanması bayanlarda hamileliğin erken habercisi olabilir. Buna ek olarak bebek sahibi olan bayanlar emzirme dönemlerinde de regl döngüsünde değişiklikler yaşarlar. Genel olarak hamilelik ve sonrasındaki emzirme döneminde yaşanan anormal adet durumları çok fazla dikkate alınmamaktadır. Bayanlarda yeme bozuklukları da adet döngüsünü olumsuz etkiler. Yapılan ağır bir diyet ya da farklı yollardan yaşanan hızlı kilo kayıpları bayanların adet düzenlerinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Adet Döngüsü Neden Bozulur?

Bu sebeplerin dışında adet döngüsünde yaşanan anormallikler çeşitli rahatsızlıkların habercisidir. Bu rahatsızlıkların bir kısmı çok basit bir biçimde ilaç tedavisi ile geçirilirken bazıları kendiliğinden ortadan kaybolabilmektedir. Ancak bazı rahatsızlıklar çok ciddi olabilir. Bu doğrultuda hemen tedaviye başlanması ve erken teşhis çok önemli olacaktır. Bu sebeple de anormallik durumlarında doktora görünmek en doğru karardır.

Yorumlar
Hatice sakin 02 Kasım 2017 - 04:10:51 Adet döngüsü nasıl hesaplanır? Kaç günde bir olur? Benim adetimde biraz düzensizlik var ve bunu takip etmek için bu döngüyü hesaplamak ve takip etmek istiyorum. Her ay yaklaşık 3 gün gecikiyor bu bir sorun olabilir mi?cevapla
Lale Yaman 12 Eylül 2018 - 10:55:01 Adet döngüm çok düzenli bir şekilde ilerliyor. Bazı aylarda döngü adet dışında kanamalar meydana gelebiliyor. Bu durum canımı sıkıyor. Her zaman olmuyor sonradan geçiyor ama tereddüt ediyorum. Normal olarak evreleri nedir, kaç gün sürer?cevapla
Eylül 23 Ocak 2021 - 12:08:34 1 yıldır adet görüyorum -bilmiyorum belki de 1 yıldan azdır- 14 yaşındayım. adet döngüm ne zaman oluşur? Ne zaman adet olacağımı anlamıyorum belirtiler de bende pek olmadığı için hazırlıksız yakalanıyorumcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: