Adet gecikmesi neden olur? Nedenleri ve belirtileri
Sağlık

Adet Gecikmesi Neden Olur? Nedenleri ve Belirtileri

02 Kasım 2017 - 06:51:47

Kadınlarda adet dönemleri kişiye göre farklılık gösterirken belirli dönemlerde kişi üzerinde dahi farklılıklar olmaktadır. Bazı zamanlarda adet gecikmesi de meydana gelebilir.

Adet Düzeni Ne Zaman Oturur?

Adet görmeye başlayan bayanlar ilk etapta çok düzenli olarak bu dönemi yaşamazlarken yaşlarının ilerlemesi ile birlikte çok daha düzenli bir şekilde adet görülmeye başlanır. Araştırmalar her zaman adet döneminin kısalma çabası içerisinde olduğunu belirtirken adet süresi aralıkları her geçen ay daha az düzeylere inebilmektedir. Genel olarak bu süreç 21 gün ile 35 gün arasında değişir. Bazen ise adet gecikmeleri oluşabilir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Belirli bir yaştan sonra adet görme süresi sabitlenmektedir. Bazı kadınlar hesapladıkları günde adet görmemeleri gibi durumları yaşayabilirler. Bu durum adet gecikmesi olarak adlandırılır. Adet gecikmesi 7 güne kadar son derece normaldir. Ancak 7 günün sonrasında daha uzun bir gecikme yaşanıyorsa bu durum herhangi bir sorunun olduğunu göstermektedir.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin çok sayıda farklı nedeni yer alır. Bu nedenlerin ilki olarak hormonal bozukluklar gösterilebilir. Adet görme eylemi de tamamen hormonların etkisinde yaşanan bir durum olduğundan hormonal bozukluklar çok ciddi biçimde etki eder. Özellikle tiroid bezinden salgılanan hormonların fazla ya da az olması adet gecikmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapları da adet gecikmesinin en yaygın sebeplerinden birisidir. Düzenli olarak doğum kontrol hapları kullanılıyorsa bu haplar da adet görmenin düzensiz olmasına sebep olmaktadır.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Gebelik, adet gecikmesinin en önemli ve güzel sebebi olarak gösterilir. Eğer çiftler düzenli olarak korunmasız cinsel ilişki yaşıyorlarsa ve adet gecikmesi yaşanmışsa bu durum gebelik sebebiyle kaynaklanmış olabilir. Bu durumda gebelik testinin yapılması ve doktora gidilmesi en doğru karar olacaktır. Bunun dışında kronik hastalıklar da bayanlarda adet gecikmesine sebep olmaktadır. Özellikle diyabet ve çölyak gibi rahatsızlıklar bu kategori içerisinde sayılabilir. Çevresel etmenler de bayanlarda adet gecikmesine sebep olur. Kilo açısından çok zayıf olmak gecikmenin sebeplerinden birisi olurken bunun yanı sıra çok yüksek tempoda spor yapmak da bayanların adetinin gecikmesine sebep olmaktadır. Son olarak stres ve depresyon da etkili bir durum olarak gösterilir.

Adet Gecikmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlar, adet gecikmesi problemi yaşadıklarında bunun kaynağını bulmak zorundadır. Eğer adet gecikmesine sebebiyet veren etmenlerden birisini kendi hayatlarında görebiliyorlarsa bu durumu ortadan kaldırarak adetlerinin daha düzenli bir biçimde yaşanmasını sağlayabilirler. Ancak kendi hayatlarında adet gecikmesine sebep olan herhangi bir etmen bulunmuyorsa bu durumda doktora görünmeleri çok doğru bir karar olacaktır. Yapılan testler sayesinde adet gecikmesi sebebi öğrenilirken bunun ardından soruna göre bir çözüm belirlenmektedir. Hormonal sorunlar ilaç tedavisi ile tedavi edilirken daha ciddi hastalıkların bu soruna sebep olduğu anlaşılırsa tedavi yöntemleri de değiştirilmektedir. Üreme sistemindeki yaşanan hastalıklarda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Yorumlar
Demet Çoban 02 Kasım 2017 - 07:01:47 Adet gecikmesine ne iyi gelir? Normal mi ya da tehlikeli mi bunu nasıl anlayabilirim? Çözümleri ve tedavisi için ne yapmak gerekiyor? Bu ay 2 hafta gecikme yaşadım doktor stresla alakalı olabileceğini söyledi ilaç verdi. Umarım işe yarar...cevapla
Seval Akgün 12 Eylül 2018 - 10:14:14 Adet gecikmesi hamilelik dışında bir durumdan kaynaklanıyorsa çözümler farklı şekiller olabilir. Adet döngüsünün bozulmasına birçok etmen yer alır. Sinir ve stres kaynaklı da olabilir aynı zamanda bir rahatsızlık nedeniyle de olabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: