Akne neden olur? Nasıl geçer? Akneleri yok etme yolları
Yaşam

Akne Neden Olur? Nasıl Geçer? Akneleri Yok Etme Yolları

02 Kasım 2017 - 09:42:13

Akne, ülkemizde ve dünyada en sık görülen cilt rahatsızlıklarından birisidir. Akne ya da diğer adıyla sivilce rahatsızlığı birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Akne Nedir? Nasıl Oluşur?

Genel olarak akne insanların cildindeki yağ miktarının orantısız biçimde artmasının ardından bu yağın belirli noktalarda birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bazen kırmızı bir yapıda olan sivilceler bazen de kendilerini siyah nokta olarak göstermektedir. Bu durumların tamamı benzer sebeplerden kaynaklanır. Basit anlamda vücudun yağ dengesini bozan durumlar sivilcelere sebep olurken dengeleyici olanlar ise sivilcelerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Ancak özele inildiğinde bu etkilere sebep olan çok sayıda etmen bulunduğu anlaşılabilir.

Akne Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

  • Akne oluşumunda en önemli etmenlerin başında ergenlik gelmektedir. Ergenlik dönemine giren erkek ve bayanlarda hormonal açıdan büyük dengesizlikler meydana gelebilir. Vücudun bu dönemde normale göre daha farklı bir şekilde hormon salgılamaya başlaması sivilce oluşumunu da tetiklemektedir. Bu doğrultuda ergenlik döneminde olan çocukların çok büyük bir kısmında bu problemler görülmektedir.
  • Kadınlarda kozmetik ürünlerin kullanımı akne oluşumunu tetikleyen etmenlerden birisidir. Genel olarak cildin daha yağlı hale gelmesine sebep olan ya da gözeneklerin çok genişlemesine sebep olan makyaj malzemeleri sivilcelerin oluşumunda çok etkili olur. Bu durum belki kozmetik ürünlerinin kullanımından belirli bir süre sonrasında gerçekleştiğinden gözden kaçabilir ancak asıl sebep kozmetik ürünleri olacaktır.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

İnsanların psikolojik durumları sivilce oluşumuna etki eder. Genel olarak stresli ya da sinirli bir ruh hali içerisinde olan kişilerde sivilce oluşumu hızlanmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde girilen bu ruh halleri de sivilce oluşumuna katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak yetişkinlerde sosyal hayat ve iş hayatında yaşanılan zorluklar bu duruma sebep olur. Beslenme düzeni sivilce oluşumuna etki eden faktörler arasında sayılabilmektedir. İlk etapta yapılan diyetler kişilerde sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durum genel olarak belirli vitamin ve minerallerin vücudun içerisine girmemesi sebebiyle ortaya çıkar. Bunun yanında fazla yağlı yiyeceklerin bol tüketilmesi de bu durumun oluşumunu tetikleyerek cilt şeklinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne tedavisi için genel olarak maskelere ya da kremlere başvurulmaktadır. Bayanlar hem ergenlik hem de yetişkinlik dönemlerinde kullandıkları bitkisel maskeler ile birlikte sivilce oluşumunu belirli oranda engelleyebilirler. Ancak bunda cilt yapısının da etkisi olmaktadır.Bazı durumlarda bitkisel karışımlar akne oluşumunu tamamen engellemek için yeterli olmamaktadır.Bunun yanında doktorlar her zaman ilaç tedavisini önermektedir. İlaç tedavisinde bir yerden kullanılan haplar, bir yandan da sürülen kremler ile birlikte bu sorun aşılmaya çalışılır. Bu ilaçlar da bitkisel ürünlerden elde edilirken içlerinde kimyasal maddeler de bulunmaktadır. En etkili yöntem olan ilaç tedavisinde dahi kişilerin sonuçları görmesi için 2-3 ay düzenli kullanması gerekmektedir.

Yorumlar
Beril Erdoğan 02 Kasım 2017 - 09:52:13 Akne neden olur nasıl çıkar? Ergenlik dönemindeyim bu yüzden de yüzümde devamlı sivilce çıkıyor bunu engellemek için ne yapmam gerekiyor? Çok yağlı şeyler yemiyorum ama yine de çıkıyor. Doktora gitmek son çare sanırım...cevapla
Melih Emre 12 Eylül 2018 - 11:01:52 Yüzümde alın ve çene bölgesinde yoğun bir şekilde sivilce çıkıyor. Başka bir yerde değil genel oalrak sadece bu bölgelerde çıkıyor diyebilirim. Nedenini bilmiyorum ama bir türlü geçmiyor. Geçse bile iz şeklinde yine belli oluyor. Ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: