Spor Yapmanın Faydaları ve Önemi Nedir?
Sağlık

Spor Yapmanın Faydaları ve Önemi Nedir?

05 Mart 2020 - 08:50:03

Spor yapmak; zayıflamak, sağlıklı bir yaşama sahip olmak, zararlı yağların, toksin maddelerin dışarı atılmasını ve vücudun dinç kalmasını sağlamak için yapılan hareketlerin ve egzersizlerin bütünü olarak nitelendirilmektedir.

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için spor yapmak oldukça önemlidir. Genel olarak zayıflamak için yapıldığı düşünülse de spor hem kilo almak hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmak için de yapılmaktadır. Vücudumuz sürekli olarak çalışan ve enerji harcayan bir sistemdir. Siz yatarken ya da hiç hareket etmezken bile vücudunuzdaki organlar çalışmak için bir enerji harcarlar. Bu enerji ise tüketilen yiyeceklerde, içeceklerden karşılanmaktadır. Bunların yanında vücudumuz bu enerjiyi sürekli hale getirebilmek ve yaşamsal fonksiyonları devam ettirebilmek için yağ depolamaktadır. Eğer ki beslenme düzensizliği mevcutsa bu durum çok fazla oluşur ve bu da kilo alımına, zaman içerisinde organların yağ başlamasına ve etki bir şekilde çalışamamasına sebebiyet verir.

Spor yaptığınız zaman öncelikle vücudunuzdaki yağ kütlesinin azalmasını ve kas kütlesinin artmasını sağlarsınız. Spor yaparak vücudunuzda zarar veren yağları azaltır ve iyi yağların oluşmasını sağlarsınız. Böylece hem sağlıklı bir hayata hem de vücudunuz için enerjiye sahip olursunuz. Kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olan bu egzersizler vücudunuzu sağlamlaştırır. Hem fiziksel hem de bağışıklık olmak üzere daha güçlü bir vücut meydana gelir. Spor yapmak içsel olarak gelişen stres, depresyon gibi duyguları yenmenize yardımcı olur. Bu açıdan değerlendirdiğiniz asıl olarak ruhsal hem de fiziksel sağlık vermektedir.

Spor Yapmanın Önemi Nedir?

Her gün belli bir süre spor yapmak, kilonuzu dengede tutmaya yardımcı olur. Vücudunuzda kan şekeri ve kolesterol gibi değerlerin düzenlenmesine yardımcı olur. Şeker hastaları spor yaptığı zaman, vücudun insülin üretemediği için dışarı atamadığı şekeri enerjiye dönüştürmesi gerçekleşir. Bu da şekerin dengelenmesine yardımcı olur. Aynı şekilde yüksek kolesterole sahip olan kişiler de spor yaparak vücudundan kötü yağların enerji ile atılmasını sağlar. Böylece kalp ve damar sağlığını korumuş olur. Spor yapmak kalp ritmini, sinir sistemini ve vücudumuzdaki pek çok organın çalışma şeklini iyileştirmektedir.

Daha kaliteli bir yaşama sahip olmak için günlük hayatta egzersiz yapmak gerekmektedir. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan spor tansiyon gibi rahatsızlıklar için faydalıdır. Günlük hayatta ne kadar az hareket ederseniz o kadar yorgun hissedersiniz. Yine aynı şekilde ne kadar hareket ederseniz vücudunuz o kadar zinde kalır. Çünkü hareket ettiğiniz zaman kan akışınız hızlanır. Bu da vücudunuzun dinç kalmasına yardımcı olur.

Spor Yapmak Zararlı mı?

Bazı insanlar için spor yapmak zararlı olabilmektedir. Eğer ki ileri derecede bir hastalığınız varsa ve uzun süreler boyunca spor yapıyorsanız kalp krizi gibi etkiler oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre 1 haftada 7.5 saatten fazla spor yapmak kalp krizi riskini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra kalp ile ilgili rahatsızlığınız ya da hamilelik gibi durumlar söz konusu ise ağır ve uzun sporlardan sakınılmalıdır. Aşırı efor gerektiren hareketlerden uzak durmalı basit ve hafif egzersizler yapılmalıdır. Spor yapmak faydalıdır ama vücudun hırpalanmamasına dikkat edilmelidir.

Spor Yapmak Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için spor yapmak şarttır. Çünkü kilo verdiğiniz zaman vücudunuzda yağ eksilir ve yağların yeri hemen kas olarak doldurulmadığında sarkmalar meydana gelir. Bunu engellemenin koşulu ise yavaş ve spor yaparak zayıflamaktır. Spor yaptığınız zaman gerek terleme gerekse metabolizmada hızlanma sağlayarak kilo verebilirsiniz. Bağırsak hareketlerini de düzenleyen bu aktivite ile sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: