Balık kokusu evden nasıl gider? Evde kokusuz balık pişirmek için ne yapmalı?
Yaşam

Balık Kokusu Evden Nasıl Gider? Evde Kokusuz Balık Pişirmek İçin Ne Yapmalı?

24 Nisan 2018 - 12:31:48

Oldukça yoğun ve keskin olan balık kokusunun verdiği rahatsız edici durumdan kurtulmak için kullanılan birçok teknik bulunmaktadır.

aronya çayı

Balık Pişirirken Kokmaması İçin Ne Yapılır?

Ev ortamında balık pişirmek hem maddi hem psikolojik açıdan uygun bir aktivitedir. Balık pişirmek kişiye terapi gibi gelebilir. Fakat balığın bıraktığı keskin koku oldukça rahatsız edicidir. Bu yüzden sadece pencerenin açılması ya da aspiratörün çalıştırılması yeterli olmamaktadır. Yağda pişirilen balığın kokusu fırında pişirilen balığa göre daha fazladır. Bu tip durumlarda uygulanan küçük tüyolar balık kokusu durumunun gitmesini sağladığı için insanlar rahatça balıklarını pişirebilmektedir.

Evde Kokusuz Balık Pişirmek İçin Ne Yapmalı?

Balık pişirilmeden öncesinde ilk olarak mutfakta bulunan tüm pencereler ve kapılar açılmalıdır. Bu sayede koku çok kolay bir şekilde dışarı çıkar. Balık kızartıldıktan sonra ise tencerenin içinde su koyulur. Suyun içine kokuyu bastırması için sirke veya limon suyu eklenmektedir. Bunun yanı sıra limon kabuğu, karanfil ve tarçının hoş bir kokusu vardır. Tavanın içine limon kabuğu, çubuk tarçın, karanfil de eklenebilir. Tavanın içine koyulan malzemeler kaynatılır. Kaynatılan malzemelerden sonra ilk olarak sirke kokusu hissedilir sonrasında ise tüm kokular ortadan kalkmaktadır.

Balık Kokusu Evden Nasıl Gider?

  • Tavada bulunan kızgın yağın içine dört ila beş dilim limon koyulabilir. Bu işlem kokunun birazını almaktadır.
  • Izgara yöntemi ile balıklar pişiriliyor ise balığın arasına defne yaprağı ilave edilebilir.
  • Balık pişirme esnasında güzel kokulu mumlardan yakılabilir. Mum balık kokusunu bastırır. Mumun yanında balık piştikten sonra tütsü de yakılabilir.
  • Kızartma yapılan tavanın içinne balık pişirme esnasında maydanoz koyulabilir. Bu esnada maydanoz kokusu tüm evi sarar.
  • Balık kızartılma sırasında başka bir kapta sirkeli su kaynatılabilir.
  • Balık piştikten sonra tencerenin içine su koyulur ve suyun içine defne yaprağı, sirkeli çubuk tarçın, limon suyu, karanfil ilave edilir. Bütün malzemeler kaynatılır. Kaynatma işlemi hem balık kokusunu alır hem de evin güzel kokmasını sağlar.
  • Tencerenin içinde vanilya kaynatılabilir.
  • Kızartma tavası hiç bekletilmeden iyice yıkanmalıdır. Limon suyu ve kabuğu kaynatılabilir.
  • Balık pişerken ocağın bir diğer tarafında şeker eritilebilir.
Balık Kokusu Limon ile Çıkar mı?

Ocağın üzerinde limon kabuğunu yakmak da çok güzel aromatik bir kokunun yayılmasını sağlar. Ellere bulaşan balık kokusunun geçmesi için limondan yardım alınabilir. Limon ikiye bölünür ve ellere sürülür. Sonrasında ise eller soğuk su ile yıkanır. Balık kokusunun evden gitmesi için en etkili yöntem genellikle limon ve portakal gibi besinlerdir. Limon ve portakal kabuğu yakmak mutfağın güzel kokmasını sağlamaktadır. Limon kabuğu kokusu birçok rahatsız edici kokunun önüne geçer. Ocaktaki tencereyi en kısık ateşte bırakmak ve içine limon kabuklarını atmak limon kabuğunun güzel kokusunun eve yayılmasını sağlamaktadır. Tercihe göre limon kabuğu yerine portakal kabuğu da kullanılabilir.

aronya çayı

Yorumlar
Gözde Gürel 24 Nisan 2018 - 12:41:48 Balık kokusu evde nasıl çıkar? Evde balık kızartıldığı zaman yaklaşık olarak 3 gün koku çıkmıyor. Havalandırıyorum ama çok fazla işe yaramıyor. Balık kokusunun gitmesi için ne yapmam gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı