İkiz bebek olması için ne yapmak gerekir? İkiz gebelik anneden mi babadan mı gelir?
Yaşam

İkiz Bebek Olması İçin Ne Yapmak Gerekir? İkiz Gebelik Anneden Mi Babadan Mı Gelir?

24 Nisan 2018 - 15:21:49

Bazı anne ve babaların isteği olan ikiz bebeğe hamile kalmak için uygulanan çeşitli birtakım yöntemler bulunmaktadır.

İkiz Bebek Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bazı çiftlerin en büyük isteklerinden biri olan ikiz bebek çeşitli etkenlerden kaynaklı olabilmektedir. Anne ve babalar ikiz bebek şansını arttırmak için birbirinden farklı yöntemler denemektedirler. İkiz bebeğin olmasına mevsim, beslenme, yemek ve içecek değişikliği hiçbir fayda sağlamaz. Bu durumun olması genler ile gelmektedir. Ailede daha önce ikiz bebek sahibi olan kişiden gen olarak aktarılabilmektedir. Çiftlerin geçmişteki ailelerinde üçüz veya ikiz gebeliklerin olması çiftlerde de bu durumun oluşma ihtimalini arttırmaktadır.

İkiz Bebek Olmasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Genetik bağ ile gelen durumlar vardır. İki bebek olmasını genetik faktörler büyük oranda etkilemektedir.
  • Tüp bebek, aşılama gibi tedavilerin olması çoğul gebelik olasılığını arttırmaktadır.
  • Bazı ilaçların kullanılmasından dolayı kısırlık tedavi sonrasında görülebilmektedir.
  • Yaşı fazla olan kadınların gebeliğinde ikiz hamilelik durumu olabilmektedir.
  • Toplumlara göre değişmektedir. Genel itibari ile yüz hamileliğin bir tanesinde ikiz gebelik görülür. Japonya'da ikiz gebelik az görülmektedir.

Tüp Bebek Yöntemi ile İkiz Bebek Yapılır mı?

Tüp bebek yöntemi deneyen kişilerin yüksek oranda bebeği ikiz olmaktadır. Tüp bebek ikiz hamilelik olasılığını bir hayli yükseklere çıkarmaktadır. Bu durumun sebebi olarak ise yumurtanın içine döllenme amacı ile bırakılan spermlerin birden fazla olması gösterilir. Asıl amaç, spermlerden biri yumurtada durmadığı zaman diğer spermin yumurtada kalması ve gebeliği meydana getirmesini sağlamaktadır. Bazı farklı durumlarda birden fazla sperm yumurtada kalır bu sayede çoğul gebelikler oluşur. Tük bebek yöntemi ile oluşan ikiz gebelik durumu normal gebeliğe nazaran yüzde on kat oranında fazladır. Normal doğumlarda ise ikiz bebek durumu tahmini olarak yüzde bir görülürken, tüp bebek yönteminde ise bu oran yüzde on üçlere kadar çıkmaktadır.

Çoğul Gebelik Kimlerde Görülür?
  • Bazı toplum ve ırkların ikiz gebelik yaşama olasılığı fazladır.
  • Anne adayının yaşının fazla olması ikiz gebelik olma olasılığını doğal olarak arttırmaktadır.
  • Yaz mevsimi yaşayan ve sıcak olan ülkelerde ikiz hamilelik ihtimali fazladır.
  • Çiftlerin birinci derece akrabalarında çoğul hamilelik var ise anne adayı ikiz gebelik yaşama konusunda daha fazla şansa sahiptir.
  • Kilolu ve uzun boylu kadınlar ikiz gebelik yaşama olasılığına sahiptir.
İkiz Bebek Nasıl Olur?

Yaşı fazla olan kadınların hamile kalması ikiz bebek olasılığını yükseltir. Bu durumun nedeni ise yumurta sayısının daha fazla gerçekleşmesi ile ilgilidir. Yirmili yaşlarda bin doğum yapan kadından sadece yirmi biri ikiz gebelik yaşamaktadır. Fakat kırk beş yaşın üstünde hamile kalan kadınlarda ise bahsedilen oran elli biri bulmaktadır. Bunun yanı sıra ikiz gebelik durumunu stres faktörü de etkilemektedir. İkiz bebek olması için genel olarak tüp bebek yöntemi uygulanmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: