Varikosel nedir? varikosel ameliyatı olanlar ve fiyatı
Sağlık

Varikosel Nedir? Varikosel Ameliyatı Olanlar ve Fiyatı

24 Nisan 2018 - 09:41:46

Erkeklerde görülen varikosel isimli hastalık, testislerdeki kanı boşaltma görevi olan toplardamarın varisleşmesine verilen isimdir.

Varikosel Nedir, Ne Demek?

İnsanlar belirli bir çağa geldikten sonra çocuk sahibi olmak isterler. Birçok kişi herhangi bir sorun yaşamadan çocuk sahibi olabiliyor olsa da aslında bu işlemin gerçekleşmesi için birçok şartın sağlanması gerekmektedir. Erkekler, çocuklarının olmayışı sonrasında doktorlara başvurduklarında eğer kısırlık teşhisi konursa hemen tedavisine başlanması gerekir. Genel olarak konulan kısırlık teşhislerinde de sebep %30-40 oranında varikosel hastalığıdır. Testislerde bulunan toplardamar, aynı bacaklardaki damarlarda olduğu gibi genişlemeye başlar. Bu durum da testislerin ısısının bozulmasına ve sperm hücrelerinin sağlıklı bir şekilde var olmasını sağlayan ortamın ortadan kalkmasına sebep olmaktadır.

Varikosel Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Testise yer alan toplardamarda yaşanan varikosel rahatsızlığı, belirtilerini de bu bölgede göstermektedir. Erkeklerin testislerinde yaşanan şişlik ya da kabarıklık durumları bu rahatsızlığın en yaygın belirtileri olarak gösterilmektedir. Bunun yanında ileri safhalarda düzenli olarak testislerde ağrıya da sebep olabilen bir durumdur. Belirli bir süre sonra bu damardaki gelişme gözle fark edilebilecek hale gelir. Bu dönemde erkekler rahatsızlıklarını gözle de fark edebilirler. Bunun yanı sıra bazı kişilerde sürekli olarak sıcaklama ve terleme gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkmaktadır. Çok nadiren hastalarda testis küçülmesi şeklinde belirti de kendisini gösterebilir.

Varikosel Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlığın kesin olarak nedenleri bilinememektedir. Bu sebeple de belirli bir özelliğe sahip kişilerde görülmesi de çok söz konusu olmaz. Ancak varikosel hastalığını yaşayan kişiler arasında yapılan araştırmalar, bu hastalığın sıklıkla şişman kişilerde yer aldığını göstermektedir. Bunun yanı sıra çok yüksek tempoda spor yapan ve bu sebeple karın iç basıncının olması gerekenden çok yüksek düzeye gelmesine sebep olan durumlarda da görülmektedir. Kabızlık probleminin çok sık yaşayan kişilerde boşaltım sistemlerinde yer alan damarlar genel olarak zorlandığından bu rahatsızlık sıkça görülmektedir. Bunun yanı sıra sürekli olarak ayakta kalmaya sebep olan mesleklerde çalışan kişilerde de daha sık görülmektedir.

Varikosel Ameliyat Olanlar ve Fiyatı

Bu rahatsızlık kendi içerisinde derecelere ayrılarak değerlendirilmeye alınır. İlk seviyelerdeki 1. derece varikosel olarak nitelendirilirken en ileri düzeydekiler 3. derece varikosel olarak isimlendirilir. Ancak ameliyat kararı bu derecelere göre verilmez. Burada en önemli etmen bireyin durumudur. Hastaların sperm hücreleri bu durumdan çok fazla etkileniyorsa çözüm ameliyat olur. Bu ameliyat testis bölgesinde açılan 2 santimetrelik bir kesikten yapılır ve damara direkt olarak müdahale edilir. Bağlanan damar sayısı, damarların durumu gibi etmenlere bağlı olarak 1 saat ile 5 saat arasında değişen sürelerde ameliyatlar gerçekleşebilmektedir. Fiyat konusunda kesin bir düzey söylemek çok mümkün olmazken 1000 TL ile 2000 TL arasında değişen fiyatlarda bu ameliyat mümkün olmaktadır. Erkeklerde sıklıkla görülebilen varikosel hastalığı kısırlığa sebep olabildiğinden tedavisine hemen başlanılması son derece mühimdir.

Yorumlar
Erhan Karakaş 24 Nisan 2018 - 10:13:21 Varikosel ameliyat fiyatları ne kadar? Bu durumun bazı belirtilerini yaşıyorum. Doktor kontrolüne henüz gitmedim ama büyük ihtimal o da aynı şeyi söyleyecek. Ameliyatını mutlaka olmak gerekiyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: