Nargilenin içindekiler nelerdir? Nargilenin zararları ve etkileri
Yaşam

Nargilenin İçindekiler Nelerdir? Nargilenin Zararları ve Etkileri

01 Ağustos 2018 - 20:38:43

Ülkemizde son derece popüler olan nargile, insan vücudu için oldukça zararlı bir maddedir ve kullanılırken bunların bilinmesi gerekir.

Nargile Nedir? Nargilenin Tarihçesi Nedir?

Tütün ürünleri çok uzun yıllardır keyif vermesi amacıyla kullanılmaktadır. İlk olarak milattan önceki yıllarda kullanılmaya başlanan tütün yaprakları, insanlara keyif verdiği anlaşıldıktan sonra tamamen bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Birçok farklı şekilde tütün kullanımı olabilirken nargile de bunlardan birisidir. Nargilenin içerisinde yer alan tütün tömbeki olarak isimlendirilmektedir ve insanlara keyif veren madde budur. Kendisine has bir düzeneği olan nargilenin içimi de oldukça eğlencelidir. Genel olarak ülkemizde nostaljik bir şekilde hazırlanmaktadır. Sakin ve sessiz bir ortamda huzur içerisinde içilmesi eski yıllardan günümüze kadar ulaşan adetleri arasında gösterilmektedir.

Nargilenin İçindekiler Nelerdir? İçinde Neler Var?

Sigara tüketmeyen ya da sigarayı bırakan kişiler genel olarak nargile ile tütüne olan bağımlıklarına devam ederler. Sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddeler sürekli olarak ifşa edilirken nargile için bu durum çok söz konusu olmaz. Nargilenin içerisinde yer alan zararlı maddeler konusunda insanlar çok fazla bilgi sahibi değillerdir. Araştırmalar nargilenin içerisinde de nikotin yer alırken nikotine karbon monoksit eşlik etmektedir. Bunlara ek olarak sigaranın içerisinde yer alan diğer zararlı ürünler nargilede bulunmaz. Ancak bu maddeler de akciğerler için çok büyük zararlar gösterebilmektedir.

Nargilerin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Nargilenin zararları arasında ilk olarak bağımlılık yapma özelliği gösterilebilir. Nargile tüketen kişiler, belirli bir süre düzenli olarak tüketirlerse sonrasında tüketmemekte zorlanacaklardır. Bunun yanı sıra kanser yönünden de çok masum bir ürün değildir. Nargile tüketimi de farklı kanser türlerine sebep olabilmektedir. İnsan vücudunda yer alan damarların daralmasına yol açabilir. Bu daralmalar da yaşın ilerlemesi ile birlikte tıkanmalara dönüşür ve ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Baş ağrısı ya da mide bulantısı yapıyor oluşu herkes tarafından bilinen etkileridir. Özellikle çok hızlı içmek ya da çok yüksek miktarda içmek kişilerde bu olumsuz etkileri ortaya çıkarabilir. Araştırmalar nargile tüketiminin bayanlarda varis ve selülit tüketimine sebep olduğunu dahi göstermektedir.

Sigara Mı Nargile Mi Daha Zararlı?

Nargile ile sigara arasında sürekli olarak hangisinin daha zararlı olduğu konusunda tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmalarda insanların bu ürünleri ne seviyede kullandığı ön planda oluyor. Araştırmalara göre bir nargile tüketimi 4-5 kutu sigaranın verdiği zararı veriyor. İçerisinde yer alan zararlı maddeler sigara kadar çok olmasa da içiliş şekli bu olumsuz etkileri katlıyor. Ancak günde 1 paket sigara tüketen kişiler bunun yerine haftada 1 defa nargile tüketirlerse daha düşük seviyede zarar görmüş oluyorlar. Sigaraya alternatif olarak kullanılan ve çok zararlı olmadığı düşünülen nargile, insan vücuduna çok büyük zararlar verebilirken bu konuda insanların çok temkinli olması gerekmektedir.

Yorumlar
Fadime Öztürk 01 Ağustos 2018 - 20:48:43 Nargilenin yan etkileri nelerdir? İçinde sağlığa zararlı neler var? Ben her içtiğimde baş döndürmesi yapıyor. Bunun nedeni ne olabilir? Çok fazla içmiyorum ama genelde böyle oluyor. Vücuda zarar verir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: