Sağlık 04 Ekim 2021 - 08:50:56

Norovirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Norovirüs Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Norovirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Norovirüs Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Norovirüs; farklı bir RNA virüsüdür ve değişik antijenik tipleri bulunmaktadır. Daha çok ağız ve dışkı yolu ile bulaşma göstermektedir.

Norovirüs Nedir, Ne Demek?

Yetişkin bireyleri çok etkilememesine rağmen çocuklarda sıklıkla görülen norovirüs, daha çok 1-5 yaş arasında görülmektedir. Genel olarak ishal şeklinde kendini gösteren bu enfeksiyon, daha önceki zamanlarda norwalk-like virus şeklinde isimlendirilmekteydi. Calicivirus olarak nitelendirilen bir virüsün familyasına aittir. Virüs, sindirim sistemi organlarımız olan mide ve bağırsakları etkiler. Bunun sonucunda gastroenterit rahatsızlığın oluşmasına sebebiyet verir.

Hemen herkese bulaşabilen bu virüs hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gözlemlenmektedir. Çocukların vücutları daha güçsüz olduğu için daha ağır belirtiler ve semptomlar meydana getirmektedir. Genel olarak gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla gözlemlenmektedir. Vücudun bu hastalığa karşı bağışıklığı yoktur. Uzun süre de devam etmez. Yani hasta olduktan belli bir süre sonra tekrardan yakalanabilirsiniz. İnsana ömrü boyunca tekrar tekrar nüksedebilmektedir. Bazı kişilerde genetik yatkınlıktan ötürü bu virüs farklı hastalıkların oluşmasına ve ciddi sorunların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Soğuğa karşı dayanıklı olan bu virüs özellikle kış aylarında daha sık görülmektedir.

Norovirüsün Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak norovirüs mide gribi olarak da isimlendirilmektedir. Mide ve bağırsakları önemli ölçüde etkiler. Bu organlarda iltihap etkisi meydana getirmektedir. Belirtileri genel olarak bulantı, kusma ve ishal şeklindedir. Fakat belirtileri farklılık gösterebilmektedir. Bazı insanlarda ateş, baş ağrısı, üşüme ve kas ağrıları meydana getirebilmektedir. Bu belirtiler çoğunlukla 1-2 gün devam eder. Sonrasında hafifler ve geçmeye başlar. Belirtiler hızlı geçerken hastalığın da hızlı etkilemesi söz konusudur. Kişiler birden kendini çok hasta hissedebilmektedir. Kusabilirler, hırçın ve dikkatsiz görünebilirler. Genel olarak virüs vücuda bulaştıktan sonra 1-2 gün içerisinde kendini göstermektedir. Belirtiler en erken 12 saat içerisinde ortaya çıkmaktadır. Hastalık genel olarak 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazen iyileşme daha da uzayabilir. Genel olarak yaşa, bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişmektedir. Hastalığın daha hafif geçirilmesi için bol sıvı alımı gerekmektedir.

Norovirüs Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

Hasta kişiye temas edilmesi norovirüs enfeksiyonunun bulaşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bununla birlikte kirlenmiş içme suyu, havuz suyu, buz küplerinin kullanımı, güvenilir olmayan midye, istiridye gibi deniz ürünlerinin tüketilmesi, mikrop bulaşmış sandviç gibi hazır yiyeceklerin yenmesi, kanalizasyon suyunun bulaştığı sebep ve meyveler hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi ve sebzelerin, meyvelerin güzelce yıkanarak tüketilmesi gerekmektedir. Dokunduğunuz yerlere dikkat etmelisiniz. Norovirüs bulaşıcı bir enfeksiyondur ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Norovirüsü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Antibiyotikler norovirüs tedavisinde etkili değildir. Bağırsak florasını destekleyen ve yenilene probiyotiklerin tüketilmesi gerekmektedir. Vücutta sıvı kaybı meydana gelebilir. Bunun için bol miktarda sıvı alımı sağlanmalıdır. Anne sütü ile beslenene bebekler hastalığa karşı bağışıklığın güçlü olmasını sağlamaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenmek bu hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. Ciddi oranda kusma, ishal ve iştahsızlık varsa hasta hastanede tedavi edilmelidir.

  • norovirüs
  • norovirüs nedir
  • norovirüsün belirtileri
  • norovirüs enfeksiyonu
  • norovirüs enfeksiyonu bulaşıcı mı
  • norovirüs tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Adet Kabı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?