Sağlık

Detoks Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? İçindekiler Nelerdir?

27 Ekim 2017 - 01:03:20
Detoks çayı nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? İçindekiler nelerdir?

Sonbaharda yaz mevsiminin yorgunluğunu atmak için tercih edilen detoks çayı çeşitli faydalı özelliklere sahiptir.

Detoks Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Detoks çayının en önemli özelliklerinden biri vücutta biriken toksinleri dışarı atmasıdır. Kişiye enerji veren bu çay 3 gün boyunca uygulanabilir. Bu çayla beraber enerji toplanır, vücuttaki toksinler atılır ve kişi rahatlar. Vücudu hızlı bir şekilde yaşlandıran toksinlerin vücuttan atılmasına detoks denilmektedir. Detoks sayesinde kişi hafifler ve relax bir şekilde hisseder. Fakat detoks çayının tüketildiği süreç içerisinde bazı gıdalardan uzak durulması gerekir. Zayıflama çayıyla yağ yakımı hızlandırıldığı için belirli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Detoks Çayı Ne Zaman İçilir? Nasıl Tüketilir?

Özel bir şekilde hazırlanan sıvı karışımları belirli aralıklar ile tüketilir. Genel itibari ile detoksun yapılma süresi 3 ila 7 gün aralığındadır. Bu süreç dahilinde şeker, kafein, süt ürünleri ve alkol gibi içecekler tüketilmez. Detoks programı kişinin zamanı varsa yürüyüşle desteklenmektedir. Detoksun yapıldığı süre içinde alkol, ağır kızartma çeşitleri, sigara, salam- sucuk şeklindeki işlenmiş gıdalar, şeker, süt ürün çeşitleri, kafein ve kırmızı etten uzak durulur, bu ürünlerin hiçbiri detoks boyunca tüketilmez. Detoksun yapıldığı süre boyunca kişi tüm meyveleri, kavrulma işlemi görmemiş ve tuz içermeyen kuruyemişleri, balık ve deniz ürünlerini, tahılları rahatlıkla tüketebilir. Kişi kendi başına detoks programını uygulayabilmektedir. Fakat detoks kurallarına kusursuz bir şekilde uymak gerekir. Zayıflama çayını uygulayan birey, bu şekilde tekrardan enerjik bir insana dönüşerek vücudundaki toksinleri atabilir.

Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır?

Detoks çayının çeşitli hazırlama seçenekleri vardır. Bunun için gerekli malzemeler; iki yemek kaşığı yeşil çay, bir tatlı kaşığı mate çayı, üç adet karanfil, bir adet sıkılmış limonun suyu, bir litre su, üç adet karabiber, bir tane çubuk tarçın, bir tane yeşil elma yeterlidir. Kişi isteğine göre birkaç sap maydanoz, kivi, birkaç sap nane ve bir tane doğranmış salatalığı ekleyebilir.

Detoks Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir litre suyun içerisine 1 adet elma doğranır. 1 çay kaşığı mate çayı, üç adet karanfil, bir adet limonun suyu ve üç tane karabiber, çubuk tarçın ve 2 yemek kaşığı yeşil çay karışıma eklenmektedir. Hazırlanan karışım üç dakika kaynatılır. Kaynatılan karışım ocağın üzerinden alınır ve içerisine maydanoz sapı, doğranmış salatalık ve nane eklenir. Tüm karışım on beş dakika daha kaynatıldıktan sonra demlenmeye bırakılır. Hazırlanan karışım gün içerisinde tam öğünlerin bir saat öncesinde içilmektedir. Karışımın aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Detoks çayı yürüyüş veya spordan önce içilebilir. Tempolu yürüyüş sayesinde vücutta biriken ödemler kolay bir şekilde atılır. Bu sayede yağların yakılması kolay bir hale gelir. Ayrıca bu çayın yanı sıra yürüyüşün de rahatlatıcı bir etkisi vardır. Detoks çayı vücudunuzdan toksin atmak ve arındırmak amacıyla içebileceğiniz doğal bir içecektir. Gün içerisinde kolayca tüketebileceğiniz bu çaylar sayesinde formunuza kavuşabilirsiniz.

Yorumlar
Verda Caner 27 Ekim 2017 - 01:13:20 Detoks çayı ne zaman içilir zayıflatır mı? Genelde sabah metabolizma daha hızlı diyorlar. Sabah içilse etkisi daha mı fazla olur? Aç karnına mı yoksa tok karnına mı içmek gerekiyor?cevapla
Arzu Keskin 10 Eylül 2018 - 10:48:41 Detoks çayı tarifi aslında çok kolay. Kullananlar tarafından yazılan yorumları okuyorum. Sadece zayıflamak değil vücuttaki toksinlerin de atılmasına yardımcı olduğu için vücutta çok sağlıklı etkiler yaratıyor. Ben de arada bir içiyorum hattacevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: