Yağlanmamak için nasıl beslenmeli?
Sağlık

Yağlanmamak Için Nasıl Beslenmeli?

26 Ekim 2017 - 22:13:08

Son yılların en popüler sağlık sorunlarından biri olan obezite kişilerde yağlanmaya yol açarak kişinin ideal kilosunun üstüne çıkmasına neden olur.

Vücut Neden Yağlanır? Neden Yağ Yakmaz?

Kadın ve erkekler için vücut ölçülerinin ideal olması ve göze hitap etmesi kişilerin kendine olan özgüvenlerini arttırır. Dış görüntü herkes için önemlidir. Kişi istediği gibi giyinmek, rahat hareket edebilmek, aynaya baktığı zaman bedeninden memnun olmak ister. Bütün bu ihtiyaçların sağlanabilmesi için sağlıklı beslenmek en kolay yöntemlerden biridir. Sağlıklı beslenmeyen, kalori alımına dikkat etmeyen birinin vücudunun yağlanması çok kolay bir hale gelir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için kişi gün içinde ihtiyacı olan kalorinin miktarını bilmelidir.

Vücutta Yağlanma Nasıl Olur?

Kaloriyi hesaplamak için boy, cinsiyet, yaş gibi etkenler belirleyici bir durumdadır. Gün içinde hareketlilik oranı fazla olan birinin kalori ihtiyacı ile hareketlilik oranı az olan birinin ihtiyaç duyduğu kalori aynı değildir. Kendi vücudunun ihtiyaç duyduğu kalorinin fazlasını alan bir kişi hızlı bir şekilde yağlanır. Bunun yanı sıra hareketlilik düzeyinin de az olması yağlanmayı hızlandırır. Dolayısı ile kişi yağlanmamak için doğru ve sağlıklı beslenmelidir.

Vücutta Yağlanma Nasıl Önlenir?

Yağlanmamak için özellikle alınan kalori miktarına ve öğünlere dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı bir şekilde kahvaltı etmeyen, düzensiz uyuyan ve hareketsiz olan bir kişinin yağlanması çok basittir. Akşam ve öğle öğünlerinde sadece karbonhidrat tüketen bir kişinin sağlıklı beslendiği söylenemez. Kişi tam öğünlerde protein, yağ ve karbonhidratların dengesini ayarlayabilmelidir. Her besinden yeteri kadar yemek gerekir. Yağlanmayı engellemek için kalori hesabı önemlidir. Kişi gün içerisindeki alacağı kalori miktarının farkında olmalı ve ihtiyaç duyduğu kaloriden daha az veya daha fazla almamalıdır. Kişi kalori hesabını yaptırmalı ve bu tabloya gün içerisinde dikkat etmelidir.

Yağlanmayı Önleyen Tavsiyeler Nelerdir?

Vücuda giren kalori miktarının belli bir oranının yakılması gerekir. Öğünlerde tercih edilen porsiyon küçük olmalı ve öğün sayısı arttırılmalıdır. Her çeşit vitamin belli oranlarda tüketilmeli ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerle ilgili haftalık program yapılmalıdır. Bol su içmek, vücudu susuz bırakmamak, yeşil çay tüketmek kişinin yağlanmasını engeller.

Vücutta Yağlanma Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Vücudun ihtiyacından fazla şeker ve tuz tüketmek yağlanmaya neden olur. Poğaça, kek, cips, kızartma gibi karbonhidrat düzeyi fazla olan besinleri tüketmek yağlanmayı arttırır. Özelikle hamur işi ve paketlenmiş gıda çeşitleri vücudun sağlıksız besin almasına ve yağlanmaya neden olmaktadır. Bu tarz besinler tüketmek yerine protein değeri olan balık, et, süt ürünleri, yumurta gibi besinlerin tüketilmesi makuldür. Sebzelerden faydalanmak sağlıklı beslenmenin kuralları arasında yer alır. Kişi ihtiyacı kadar çeşitli vitaminlerden aldığı taktirde bireyin yağlanması pek mümkün değildir. İdeal kilosunun üstünde olan kişiler uzman bir diyetisyen ile diyet programı oluşturarak fazla yağlardan kurtulabilirler. İdeal vücut ölçülerini korumak için ise gün içerisinde alınması gereken kalori miktarını karşılamak gereklidir. Yağlanmamak için tükettiğim besinlerin kalori ve yağ miktarlarına dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda düzenli beslenmeyi de göz ardı etmemeliyiz.

Yorumlar
Sevgi Dere 26 Ekim 2017 - 22:23:08 Vücut sadece yiyecekler nedneiyle mi yağlanır? Bunu nasıl önleyebiliriz? Yağlanma hem kilo yapıyor hem de hastalıklara yol açıyor. Ben 48 yaşındayım ve artık yediklerime dikkat ederek yağlanmayı engellemeye çalışmak istiyorum...cevapla
Feyza Dinç 10 Eylül 2018 - 10:36:32 Vücutta yağlanmanın oluşmasının asıl nedeni yanlış beslenmekten oluyor sanırım. Yağlanmanın giderilmesi için farklı yöntemler bulunsa da gün içerisindeki beslenme bu konuda önemli bir yere sahip. Yağ yakıcı yiyecekler tüketmek faydalı olabilir diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: