Isırgan otu çayı nasıl yapılır? Aç karnına içilirmi? Süt yaparmı? Nasıl kullanılır?
Sağlık

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Aç Karnına İçilirmi? Süt Yaparmı? Nasıl Kullanılır?

05 Haziran 2018 - 05:13:01

Isırgan otu çayı sıvı olarak tüketilen ve belli özelliklere sahip olan faydalı çay türlerinden biridir.

Isırgan Otu Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yapraklarının üst kısmında ince tüyler bulunmakta ve bu tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddelere sahiptir. Yaprak ciltle temasa geçtiği zaman kimyasal maddeler salgılanmaya başlar. Bahsi geçen sebeplerden kaynaklı olarak bu otun yapraklarıyla temasa geçmek acı verici bir durumdur. Fakat bitkinin sağlık üzerinde faydaları olduğu için yüzyıllardan bu yana çeşitli kültürler tarafından kullanılmaktadır. Avrupa'da vücuttaki suyun dışarı atılması için kullanılan bitkinin organları temizleme özelliğinin olduğu ifade edilmektedir. Bu yüzden detoks amacı ile kullanımı tercih edilir. Bitkinin bilimsel ismi Urtica diocia olarak ifade edilir. Günümüz şartlarında bu bitki batı tıbbında ilaçların içerisinde kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Nerede Yetişir?

Bitkinin yetiştiği yerler Asya'daki soğuk bölgeler, Kuzey Amerika, Kanada, Kuzey Amerika'dır. Doğal bir şekilde yetişen bu bitki bir metreye kadar uzayabilmektedir. Yaprakların rengi koyu yeşil ve yaprak kısımları tırtıklı özelliğe sahiptir. Sene boyunca yetişmekte ve haziran ayı ile eylül ayı arasında çiçek açmaktadır. Yüksek seviyede demir içeriğine sahiptir. Sindirimi düzenlemekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Çayın hazırlanması için en kolay tariflerden biri budur. Bir bardak ölçüsünde çay içmek için bir çay kaşığı kurumuş ısırgan otu kaynamış olan suyun içerisine eklenir. On dakika demlenmeye bırakılan çay süzülerek içilir. Demlenme aracılığı ile bitkide yer alan sağlığa yararlı bileşenler suyun içine geçmektedir. Ayrıca cilde zarar veren kimyasalların etkileri çay sayesinde azaltılmaktadır. Çayın demlenme süresi beklenmeden tüketilmesi halinde midede ağrılar oluşmakta ve boğazda kaşıntılar meydana gelmektedir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Kullanılır?

Çay olarak tüketilen bitkinin birbirinden farklı kullanımları vardır. Bitkinin taze hali kas ve eklem ağrılarının olduğu yere yerleştirilmektedir. Bölgeye yerleştirilen yapraklar aracılığı ile ağrıların azaldığı görülebilir. Otun kök kısmından üretilen yağ bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Isırgan yağ, yaprak, kapsül, çay, yaprak ekstresi, tablet kurumuş kök şeklinde kullanılabilmektedir. Egzama sorunları için farklı kültürlerde kullanımı devam etmektedir. Krem ve yağ hali cilt üzerinde kullanılmaktadır. Direkt olarak sürülen birlinin krem ve yağ hali cilde faydalıdır. Kök ve yaprak kısımları farmakolojik etkilere sahiptir. Bu yüzden kişinin rahatsızlığına göre hangi bölgenin kullanılacağı belirlenebilir. Hekim onayı olmadan kullanmak tavsiye edilen bir durum olmadığı gibi sağlığı riske atabilir.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu çayı çeşitli sağlık sorunları için kullanılırken ot hali ise saçları hızlı uzatması amacı ile kullanılmaktadır. Otun saçları doğal parlaklığa kavuşturma özelliği vardır ve uzama sürecini hızlandırır. Amerika ve Avrupa gibi yerlerde yaşlanma sorununun getirdiği etkilerin azaltılması, çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Yorumlar
Sevim Örnek 05 Haziran 2018 - 05:23:01 Isırgan otu çayı nasıl kullanılır? Bu çay ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Detoks amaçlı kullanmak istiyorum. Vücudun temizlenmesini sağlıyormuş. Ben de bunun için denemek istiyorum. Günde kaç kaç kere içmem gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: