Sağlık

Kemoterapinin Yan Etkileri Nedir? Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Başlar?

02 Ağustos 2018 - 00:28:55
Kemoterapinin yan etkileri nedir? Ne kadar sürer? Ne zaman başlar?

Kısaca ilaçla tedavi anlamına gelen kemoterapi, belirli yan etkiler gösteren oldukça zorlu bir süreçtir.

Kemoterapi Nedir, Ne Demek?

Normal şartlarda kemoterapi kelimesi ilaç ile tedavi etme anlamına geliyor olsa da günümüzde bir kanser tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Genel olarak kanser hastalarının vücutlarının farklı bölgelerinde bulunan tümör hücrelerinin küçülmesi için uygulanmaktadır. Kanserin türüne ve seviyesine göre kemoterapinin türü, süresi ya da etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bu süreçte psikolojik etmenler de çok önemli olduğundan hasta yakınlarının sürekli olarak destek olması ve bu zorlu süreci atlatmada önemli bir rol oynaması gerekir. Bu işlem uygulanırken birçok ilaç aynı anda alınmaktadır ve bu durum da kişilerin birçok farklı yan etkiye maruz kalmasına sebep olabilir.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kemoterapinin türü ve hastanın durumu yan etkilerin çeşitliliğine ve bunun yanında şiddetinin farklı düzeyde olmasına sebep olmaktadır. Kemoterapi gören hastalarda en yaygın yan etki bulantı ve kusmadır. Kullanılan ilaçların büyük bir kısmında bulantı yan etkisi bulunduğundan bu etkiler bir araya gelerek kişilerde bu yan etkinin ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra saç dökülmesi de kemoterapi döneminde sıklıkla görülen yan etkiler arasındadır. Bu sebeple de kemoterapiye başlanmadan önce hastaların saçları kesilir ve bu yan etkinin belli olmaması istenir. Son olarak hastalarda halsizlik yoğun bir biçimde görülürken ağız içerisinde de çeşitli sağlık sorunları kendisini gösterecektir.

Kemoterapi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Başlar?

Kemoterapide ortaya çıkan yan etkilerin süresi genelde ilacın kullanım sürecinin tamamında kendisini göstermektedir. Kanser ya da kemoterapi gerektiren farklı bir hastalığın teşhisi konduktan sonra kişiler hastaneye yatırılır ve bunun ardından uzmanlar tarafından düzenli olarak ilaç tedavisine başlanır. Bu sürecin başlaması ile birlikte yan etkiler de kendisini göstermektedir. Kişilerin vücutlarının durumuna göre yan etkiler birkaç günlük gecikme yaşayabilirler. İlaç tedavisi sonlanana kadar bu yan etkiler devam ederken bazı etkilerin kemoterapi vücudu terk etmesi birkaç aylık süre alabilmektedir.

Kemoterapi Görürken Nelere Dikkat Etmeli?

Kemoterapi süresi içerisinde yan etkilerin kendisini gösteriyor olması kişilerin normal hayatlarına devam etmesini zorlaştırmaktadır. Ancak hastalar genelde bu süreç içerisinde normal hayatlarına da devam edebilirler. Eğer bu şekilde bir kemoterapi süreci geçirirlerse kişilerin hastalığı atlatma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Günlük hayatlarında saçlarını kestiren kişiler rahatlıkla insanlar arasında zaman geçirebilirler. Ciltlerinde ya da tırnaklarında ortaya çıkabilecek olan yan etkiler rahatlıkla kapatılabildiğinden çok büyük bir rahatsızlık vermeyecektir. Halsizlik çok yüksek düzeylerde olursa insanların çalışması zor olur ancak çalışan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Kanser hastalarına sıklıkla uygulanan kemoterapi yönteminde çok sayıda yan etki kendisini gösterirken bu sürecin olabilecek en iyi şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Hande Alp 02 Ağustos 2018 - 00:38:55 Kemoterapi ne sıklıkla yapılır? Ne zaman kesilir? Babam akciğer kanseri ve teşhisi yeni koyuldu. İlk evrede teşhis edildiği için herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Kemoterapiye başlanacak ama bu ne kadar oluyor? Birde mide bulantısı gibi etkileri var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: