Tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir? İçeriği nedir? Geçerlilik süresi ne kadar?
Sağlık

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? İçeriği Nedir? Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

02 Ağustos 2018 - 04:19:47

Vücut için zararlı olan bir bakterinin vücuda kesik ya da yaralanmalar sonrasında girmesi kişilerin tetanos hastalığına yakalanmasına sebep olmaktadır.

Tetanoz Nedir, Ne Demek?

Halk arasında kazıklı humma olarak bilinen tetanoz hastalığı, son derece ciddi ve ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilen bir hastalıktır. Genelde insanların herhangi bir yerinin metal parçalar ile kesilmesi sonrasında ortaya çıkar. İnşaat alanlarında ya da sokaklarda geçirilen zaman içerisinde çivi batması ya da benzer metal parçaların kişinin cildinde yara açması ile birlikte cildin içerisine zararlı bakteri girer. Bu bakterinin etkilerini göstermeye başlaması 3 gün ile 3 hafta arasında değişebilmektedir. 14 günün sonunda kişilerde belirtiler kendisini göstermeye başlar ve bu süreçten öncesinde kişilerin aşı olması gerekmektedir.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz aşısı genel olarak bu tarz sorunlar yaşandığında ilk başvurulması gereken durumdur. Bakterinin etki süresi hemen başlamadığından kişiler kısa süre içerisinde aşı olurlarsa sorun ortadan kalkmış olabilir. Ancak en doğrusu kişilerin başlarına olumsuz bir durum gelmeden önce aşı olmasıdır. Tetanoz aşısı olan kişilerde belirli yan etkiler görülebilirken bunun ilk sırasında kolda ağrı gelir. Aşı yapılan kolda ciddi şekilde ağrılar oluşabilmektedir. Bunun yanında baş ağrısı ve halsizlik problemleri de sıklıkla görülen durumlar arasında yer almaktadır. Son olarak kişilerde sindirim sistemi sorunları başlayabilir ancak bu sorun oldukça nadir görülmektedir.

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılır? Ne Zaman Yapılır?

Genel olarak bu aşıyı olmak isteyen kişilerin tamamına uygulanabilmektedir. Ancak mecburi uygulamak görülürken bunlar bebekler ile başlar. Bebekler doğar doğmaz hemen tetanoz aşılarını olurlar. İlk dönemde bebeklerin vücuduna yüksek miktarda mikrop salınamayacağından düşük dozlarda yapılır. Düşük dozlarda yapılıyor olması etki süresinin azalmasına sebep olur. Bu sebeple de küçük yaşlarda daha sıklıkla tetanos aşısı vurulmaktadır. İlk okulda tekrar vurulan tetanoz aşısı sonraki dönemlerde pekiştirmek adına tekrar vurulabilmektedir. Bunun yanı sıra hamile bayanların da bu aşıyı olması zorunlu bir durumdur.

Tetanos Aşısı İçeriği Nedir? Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Aşıların içerisinde bu hastalığa sebep olan mikrolar yer almaktadır. Tetanos aşısının içerisinde de bu hastalığa sebep olan bakteri ve bunun yanında bazı kimyasal maddeler bulunur. Bu ürünlerin vücuda girmesi sonrasında vücudumuz bakteri ile savaşarak ona karşı bağışıklık kazanır. Sonrasında bu bakteri ile tekrar karşılaşıldığında herhangi bir sorun olmayacaktır. Aşının etki süreleri vuruluş dönemine göre farklılık gösterir. Bebeklerde uygulanan aşılar bebekte 1 aylık koruma sağlar. 2. ve 3. aylarda yapılan aşıların ardından 4. ayda da tetanoz aşısı yapılmaktadır. Sonrasında 16. ve 24. aylarda aşı vurulur. Bu aşılar ilkokula başlayana kadar yeterli olur. Sonrasında 10 senede bir tazelenmesinde fayda görülmektedir. Tetanoz son derece ciddi bir hastalık olduğundan insanların aşılarını aksatmadan yaptırması gereklidir.

Yorumlar
Gamze Çağlar 02 Ağustos 2018 - 04:29:47 Tetanoz aşısının süresi ne kadar kaç yıl boyunca koruyor vücudu? Kedi tırmalaması nedeniyle bu aşıdan oldum. Kaç yıl boyunca vücudumu korur acaba? Zararları var mı biliyor musunuz? İçeriğinde neler var?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: