Sağlık

Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Özellikleri, Vitaminleri ve Kalorisi

01 Ağustos 2018 - 16:48:42
Şeftalinin faydaları nelerdir? Özellikleri, vitaminleri ve kalorisi

Sulu meyveler arasında olduğundan dolayı genelde içecek sektöründe kullanılan şeftalinin insana vücuduna çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Şeftali Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gülgiller familyasında yer alan şeftali, kendisiyle aynı ismi taşıyan ağacın meyvesidir. Meyvenin anavatanı Çin'dir ancak yetiştirilme konusunda çok özel şartlara ihtiyaç duymadığı için dünyanın birçok farklı ülkesinde üretilebilmektedir. Türkiye'de de muhteşem bir şekilde şeftali yetiştiriciliği yapılabilir. Genel olarak ılıman iklimleri seven bir meyve olduğundan ülkemizde sorunsuz bir şekilde kendisine yetişecek yer bulabilmektedir. Dış yüzeyi tüylü ya da tüysüz olabilirken her ikisi de tüketilebilen türlerdir. Bazı kişiler tüylü yapısından dolayı kabuk kısmını tercih etmezken bazı kişiler için çok ciddi bir sorun oluşturmaz.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir? İçeriğinde Hangi Vitaminler Vardır?

Böylesine etli ve sulu bir meyvenin insan sağlığı için fayda göstermemesi çok mümkün değildir. Bu aşamada şeftali tüketen kişiler vücutlarında bunun olumlu yanlarını rahatlıkla görebilirler. İçerisinde bulunan vitaminlere bakıldığında A vitamini ön plana çıkmaktadır. İçerisinde çok yoğun bir şekilde bu vitamin bulunur. Günlük ihtiyacın karşılanmasında yalnızca şeftali tüketimi yeterli olabilir. Birçok ülkede güzellik meyvesi olarak sunulan şeftali, ağız kokusunun giderilmesinde en önemli seçimlerden biri olacaktır. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde son derece önemli bir formül olarak gösterilir. Bu özelliği sebebiyle birçok kozmetik markası tarafından kullanılmaktadır. Sindirim üzerinde de etkili olan ürünlerden birisi olduğundan kişilerin sindirim problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

Şeftalinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Şeftalinin zararlarından bahsetmek uzmanları oldukça zorlayan bir durumdur. Şeftalinin insan sağlığı için zararları bulunamazken onlarca farklı faydasından bahsedilebilir. Genelde şeftaliye karşı alerjisi olan kişilerin tüketiminde zararlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında ilaç kullanan kişiler çok fazla şeftali tüketirlerse farklı olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Alerjisi olan kişilerin kullanımında ciltte kızarıklıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Kaşınma ile birlikte bu durum daha zor bir hal alırken tüketime devam edilmesi durumunda kabarma sorunları ortaya çıkabilir. Bunların dışında şeftalinin zararlarından bahsetmek çok mümkün olmayacaktır.

Şeftalinin Kalorisi Ne Kadar?

Şeftali tüketmeyi seven ancak diyetlerine zarar verip vermeyeceğinden emin olamayan kişiler, kalori kontrolünü yapma ihtiyacı duyarlar. Şeftalini bir adedi ortalama 200 gram gelmektedir. 200 gramlık bir şeftali 78 kalori etmektedir. Büyük boy bir şeftali 117 kalori kadar gelebilir. Bu düzeylerin çok da düşük olduğunu söylemek zordur. Bu sebeple diyet yapıldığı dönemde kontrollü olarak tüketilmesi önemlidir. Şeftaliyi içecek olarak tüketmeyi düşünen kişiler daha yüksek seviyede kalori alırlar. 200 ml. alan bir bardağın içerisinde şeftali suyu 115 kalori gelir. Bu değerlere dikkat edilirse gün içerisinde 1 adet kullanımı sakıncalı olmayacaktır. Şeftali tüketimi bir yandan insanların çok ciddi şekilde fayda görmesini sağlarken bir yandan da yüksek seviyede kalori almasına sebep olabilecektir. Bu sebeple de günde tek bir şeftali yeterli olabilir.

Yorumlar
Ayşe Topal 01 Ağustos 2018 - 16:58:42 Şeftali kaç kalori? bu meyveyi yemek kilo aldırır mı? Şuan zayıflama sürecindeyim ve yaklaşık 3 haftadır diyet yapıyorum. Gün içerisinde kilo yapmayan meyvelerden yiyorum ama şeftali canım çekiyor. Diyet sürecinde yenir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: