Kenevir tohumu nedir? Kenevirin faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Kenevir Tohumu Nedir? Kenevirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

01 Ağustos 2018 - 12:58:40

Tüm dünyada bilinen kenevir tohumu kontrollü bir şekilde üretilen ancak insan için de son derece iyi düzeyde faydalar sunan bir bitkidir.

Kenevir Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kenevir tohumu, kenevir bitkisinin küçük tohumlarına verilen isimdir. Anadolu'da birçok yörede çedene adıyla bilinir. Çok uzun yıllardan beri kuş yemi olarak kullanılan kenevir tohumu, yapılan araştırmalar sonrasında insanlar için de son derece önemli faydalara sahip olan bir bitki olduğunu göstermiştir. O dönemden sonra da insanlar tarafından sıklıkla kullanılan şifalı bir bitki olarak anılır. Ancak farklı çeşitlerinin uyuşturucu yapımında kullanılıyor oluşu kontrolsüz bir şekilde üretilememesine sebep olmaktadır. Bu sebeple de belirli izinler alarak üretilir ve yalnızca bazı türleri insanlar için faydalı olabilir.

Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kenevir, ilk olarak muhteşem bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Kenevirin içerisinde, A, B1, B2, B6, C ve vitaminleri çok yüksek oranda bulunmaktadır. Buna ek olarak B9 vitamini olarak da anılan folik asit de kenevir içerisinde yüksek miktarda bulunan vitaminlerden birisidir. İçerisinde kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve fosfat gibi mineraller de bulunur. Tüketimi ile günlük ihtiyaç son derece iyi bir şekilde karşılanmaktadır. Protein bakımından oldukça zengin bir ürün olduğu söylenebilir. Bu sebeple de sporcular için hazırlanan özel içeceklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bayanların adet dönemlerinde yaşanan birçok sorunun çözümünde de önemli bir yardımcı olmaktadır.

Kenevir Tohumunun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

İnsana sağlığı için önem arz eden kenevir yanlış kullanımında olumsuz etkileri ortaya çıkarmaktadır. İlk olarak uyuşturucu olarak da kullanıldığı için bu şekliyle çok büyük zararlar vermektedir. Direk olarak insanların beyin ve kalp sağlığını tehdit eden bir malzemeye dönüşebilmektedir. Bunun yanı sıra akciğeri de hedef alan bitkiler arasında yer almaktadır. İçerisinde az da olsa akciğer için zararlı maddeler bulunur. Kenevirin çok yüksek seviyede tüketilmesi ile birlikte kişiler bu zararları hissetmeye başlayabilirler. Bunun dışında doğru bir kullanım gösterilirse insanlar kenevir tohumundan zarar görmeyecektir.

Kenevir Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kenevir tohumunu düzenli ve doğru bir şekilde kullanmak isteyen kişiler bu doğrultuda farklı seçenekleri değerlendirmeye alabilir. İlk olarak farklı karışımların içerisinde rahatlıkla kenevir tohumuna yer verilebilmektedir. Çay yapımında ya da sütün içerisine katılması şeklinde kullanılabilmektedir. Böreklerin üzerine çörek otuna alternatif olarak da serpilebilmektedir. Ayrıca kek ya da kurabiye yaparken içerisine katılırken tat konusunda büyük farklılıklara sebep olmayacaktır. Müsli karışımlarının içerisinde kenevir tohumu kendisine rahatlıkla yer bulmaktadır. Tüm bu seçeneklerden birisini seçen kişiler doğru miktarlarda kullandığı takdirde vücut için son derece faydalı bir ürüne dönüşecektir. Dünyanın tamamında üretilen ancak farklı türlerinin çok tehlikeli olduğu kenevir tohumu, ülkemizde de kontrollü bir şekilde üretilirken kullanıcıları vücutlarına birçok önemli faydayı kazandırmış olacaktır.

Yorumlar
Sevil Çakar 01 Ağustos 2018 - 13:08:40 Kenevir tohumu nasıl ekilir? Yağı ne işe yarar? Bu tohumun zararları nelerdir? Nasıl kullanılır acaba? Fiyatı ne kadar? Faydaları var mı? İnternet üzerinde sürekli bu tohumu görüyorum. Ne olduğunu merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: