Dut yaprağının faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Dut Yaprağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

10 Mart 2018 - 23:58:45

Bazı bitkilerin meyvesindeki faydaların yanı sıra diğer kısımları da insana vücudu için fayda sağlar. Dut yaprağı da insan vücudu için son derece önemli bir ürün olurken çok sayıda kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

İnsanlar düzenli olarak dut yaprağı tüketmezken genelde faydalarına ihtiyaç duyduklarında bu bitkiyi tüketmeye gayret ederler. Bu yaprağın en önemli faydası ateş düşürücü etkisidir. En küçük yaşlardan büyük yaşlara kadar yüksek ateş herkesin sorunu olurken ateşin belirli bir oranda düşürülmesi için kullanılabilir. Bunun yanı sıra vücuttaki artık maddelerin çok daha iyi şekilde dışarı atılmasını sağlayacaktır. Birçok kişi ürünü idrar söktürücü olarak tercih etmektedir. Kış aylarında soğuk algınlığı problemi yaşayan kişiler de bu bitkiyi kullanarak rahatsızlıklarında biraz da olsa olumlu etkiler görebileceklerdir.

Dut Yaprağının Zararları Nelerdir?

Dut yaprağının insana vücuduna ciddi zararlar vermesi oldukça zordur. Bu doğrultuda çok fazla tüketimi ya da ekstra durumlar varken tüketimi zararların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tansiyonun düşmesinde etkili olan bu bitki, düşük tansiyon problemi olan kişiler tarafından kullanıldığında bu etki kişilere zarar verecek düzeylere gelebilir. Bu sebeple de yaş olarak yüksek olan kişilerin kullanırken daha dikkatli olması önerilmektedir. Bunun yanı sıra hamile ya da emziren bayanların bu bitkiyi kullanması oldukça risklidir. Birçok bitkinin bu dönemde kullanılmasının doğuracağı etkiler hesaplanamayacağından önerilmemektedir.

Dut Yaprağı Nereden Alınır? Nerede Satılır?

Dut yaprağını kullanmak isteyen kişilerin gidecekleri ilk adres aktarlar olacaktır. Bu noktalarda özenle toplanan dut yaprakları kurutulacak ve sonrasında kullanıma hazır bir şekilde paketlenecektir. Fiyat konusunda çok sorun yaratacak düzeylerde talepler gelmediğinden bu alanlardan rahatlıkla alışverişler tamamlanabilmektedir. Bunun yanı sıra kişiler etraflarında dut ağacı bulunuyorsa bu ağacın yapraklarını kendileri de toplayabilirler. Ağaçtan topladıktan sonra balkonlarında güneş ışınlarına maruz kalmalarını sağlayan kişiler bu sayede kurutup yaprakları kullanabilirler. Bunların dışında internet üzerinden sipariş verilebilecek noktalar da yer almaktadır.

Dut Yaprağı Nasıl Hazırlanır?

Klasik bir bitki çayı şeklinde hazırlanması gerekmektedir. İlk olarak cezve ya da benzeri bir pişirme aracında sularını kaynatan kişiler, kaynayan suya 1-2 yemek kaşığı kadar yapraktan ekler ve bunun sonrasında demlenmesini beklemeye başlar. Demlenme işlemi için 5-10 dakika arasında sürenini geçmesi yeterli olacaktır. Bu süreç içerisinde karışımın rengi de değişecek ve tüketim için hazır olacaktır. Sonrasında bardaklara süzülerek dökülen çay sıcak olarak tüketilebilir. Lezzet konusunda umdukları seviyeyi yakalayamayan kişiler, isterlerse limon ya da tarçın gibi ürünleri kullanarak çayı daha lezzetli hale getirebilir. Burada kişilerin kendi damak zevkleri ön plana çıkacaktır. Çok kolay bir biçimde satın alınabilen ve demlenebilen dut yaprağı insan vücudu için de son derece faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
Filiz Kalkan 11 Mart 2018 - 00:08:45 Dut yaprağı sarması yapmıştım daha önce ve gerçekten çok lezzetli olmuştu. Hem dutun hem de yaprağının çok faydası var. Meyvesini yedikten sonra yapraklarını da sarma şeklinde değerlendirebilirsiniz:)cevapla
Selda Biricik 12 Ocak 2019 - 10:47:09 Dut yaprağı özütünün kalsiyum değeri ve besin değerinin yüksek olduğunu ve insan sağlığı için çok yararlı olduğunu duymuştum. Bu yapraklardan çay yapmak mı daha iyi bir kullanım olur yoksa başka türlü nasıl tüketilebilir onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: