Sağlık

Çoban Çantası Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

11 Mart 2018 - 03:50:59
Çoban çantası otu nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Dışarıdan bakıldığında kollarını iki yana doğru açmış bir bitki gibi görünen çoban çantası otu, doğru kullanıldığında insanlar için faydalı olacaktır.

Çoban Çantası Otu Nedir?

İnsanlar için faydaları bilinen bitkiler genelde özel olarak yetiştirilerek kullanılmaktadır. Bu bitkilerin yanı sıra yabani hayat içerisinde kendisi yetişen ve genel olarak diğer bitkilere zarar veren bitki türleri de yer alır. Bu bitki türleri, yol kenarlarında, bahçelerde ya da tarlalarda kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Çoban çantası otu da bu istenmeyen otlardan birisi olmasına rağmen doğru kullanıldığında insan vücudu için faydaları bir ürün haline gelecektir. Bunun için doğru bir şekilde toplanması ve bunun yanı sıra doğru bir şekilde hazırlanması gerekecektir.

Çoban Çantası Otu Nasıl Kullanılır?

Bu otu kullanacak olan kişiler genelde demleme yöntemi ile birlikte çayını hazırlamaktadır. Bunun için bir bardak kadar su ve bir yemek kaşığı kadar çoban çantası otu gereklidir. İlk olarak suyu kaynatmaya başlayan kişiler sonrasında bu bitkiyi suyun içerisine atarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyecektir. 10 dakikanın sonrasında süzülen karışım kullanım için hazır hale gelecektir. Gün içerisinde 2-3 defa bu çayın tüketimi olumlu sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Bu kullanım dozunu aşan kişiler vücutlarında yan etkilerini görmeye başlayabilirler. Buna ek olarak hamile ya da emziren bayanların kullanması da sakıncalı olacaktır.

Çoban Çantası Otunun Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından bu otun kullanım amacı genelde böbreklerde oluşan kumların dökülmesidir. Kum döken kişi sayısı oldukça fazlayken bu durum tıp alanında da oldukça olumlu gözükmektedir. Aksi takdirde kumlar birleşerek taşa dönüşebilmektedir. Bu durumda düşürmesi çok daha zor olacakken ameliyata kadar giden sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra kabızlık problemlerinde de tercih edilebilen bir ottur. Her gün düzenli olarak kullanılmaya başlandığında ciddi biçimde etkiler gösterecektir. Bu bitki bazı bölgelerde burun kanamasına karşı da etkiler sebebiyle tercih edilmektedir. Kaynatıldıktan sonra koklanması ile birlikte burun kanaması azalabilmektedir. İnsanlar için son derece faydalı olan bu otu toplayan ve sonrasında kullanıma hazır hale getiren kişiler bu faydaları kısa süre içerisinde görmeye başlayacaktır.

Çoban Çantası Otu Adet Döneminde İşe Yarar mı?

Çoban çantası otu tüketmek, bayanların adet dönemlerinde rahatlamaları için etkili olabilmektedir. Bu bitki kullanılarak hazırlanan çayın genel olarak insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunurken bunun yanı sıra adet döneminde yaşanan şiddetli ağrılara karşı da etkili olabilmektedir. Bu etkisi, özellikle ergenlik dönemlerinde bu ağrılar ile adet döneminin içerisine giren bayanlara önerilmektedir. Bu dönemde düzenli olarak tüketilen çaylar sayesinde ağrılarda azalmalar görülebilir. Bunun yanı sıra menopoz dönemlerinin içerisinde olan bayanların yaşadıkları ağrıların çözümünde de tercih edilebilmektedir. Emziren annelerin kullanması sakıncalı olsa da göğüslerinde oluşan yaralara karşı olumlu sonuçlar gösterebilmektedir.

Yorumlar
Saadet Coşkun 11 Mart 2018 - 04:00:59 Çoban çantası otu ile hamile kalanlar var mı? Bu otun hamilelik için çok etkili olduğunu duydum ve çok merak ediyorum. Nerede bulunur ne zaman toplanır acaba? Nereden satın alabilirim? Fiyatları nedir?cevapla
Feride Bilek 12 Ocak 2019 - 10:50:35 Çoban çantası otu miyoma iyi geliyormuş sanırım. Nasıl demlenir onu öğrenmek için araştırıyorum. Hamile kalmak istiyorum. Aslında bir engel yok ama çoğu kişi bu ot sayesinde hamile kaldığını belirtmiş. 1 senedir sonuç alamadığım için bu otu denemeyi düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: