Pepino bitkisi ve tohumunun faydaları
Sağlık

Pepino Bitkisi ve Tohumunun Faydaları

19 Aralık 2018 - 09:50:00

Dünya üzerinde uzun süredir tüketilen meyvelerden bazıları henüz ülkemizde popülerliğine kavuşmadığı için çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Pepino bitkisi de bu ürünler arasında sayılırken son birkaç yıldır ülkemizdeki insanların kullanmaya başladığı bir meyve türüdür.

Pepino Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Meyve çeşitleri incelendiğinde insanlar bu meyvelerden çok azını bildiklerini ve düzenli olarak tükettiklerini fark ederler. Ancak bu meyvelerin tamamına yakını vücut için çok faydalıdır ve lezzet olarak son derece tatmin edici düzeydedir. Genellikle Amerika kıtasına has meyvelerin ülkemizde popülerlik kazanması zordur. Belirli dönemlerde ithalatı yapılan bu meyveler, insanlarımıza sunulurken eğer beğenilirse düzenli olarak satın alınmaya başlanır. Pepino bitkisi de bu meyvelerden birisidir. Ana vatanı Güney Amerika olan bu bitki, lezzet olarak muz, ananas ve kavuna benzetilmektedir. Bu meyveler ülkemizde sevildiği için pepino bitkisi ya da meyvesi de sevilen lezzetler arasında girmiştir.

Pepino Bitkisi ve Tohumunun Faydaları

Birçok meyve gibi pepino meyvesinin de insanlar için çok büyük faydaları bulunmaktadır. İlk olarak solunum yolları hastalıklarına karşı olan direnci arttırması insanların çok işine yaramaktadır. İçerisinde yer alan A ve C vitaminleri sayesinde kış aylarında sıklıkla yakalanılan solunum yolu hastalıklarına karşı bünyeyi korumaktadır. Bunun yanında kan damarlarının çok daha kuvvetli olmasına katkı sağlamaktadır. Bu da hem kalp hem de beyin sağlığını destekler. Yaraların ve iltihapların iyileşmesinde de pepino meyvesinin faydaları görülebilmektedir. Son faydası olarak uyku düzenine yardımcı olması kum dökmede etkili oluşu sayılabilmektedir.

Pepino Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Kişilerin bu meyveyi üretmesi için pepino fidesi satın alması gerekmektedir. Bu fideyi toprağa diken kişiler, belirli bir ebada gelene kadar sürekli olarak bu bitkiye su verirler. Bunun sonrasında bitki olgunlaşma dönemine girdiğinde verilen su miktarının azaltılması gerekiyor. Bolca güneş alan ve temiz havayı seven bu tropikal meyveyi balkonlarda yetiştirmek dahi mümkün olacaktır. Ülkemiz ürünün anavatanı olmasa da yetiştirilmesi için uygun şartları sunabilmektedir. Meyvenin kendi içerisinde çok farklı çeşitleri olduğundan fide türüne göre meyvelerin ebatlarında değişiklikler meydana gelmektedir.

Pepino Bitkisi Nasıl Yenir?

Pepino meyvesi, tüketimi son derece kolay olan meyveler arasında gösterilebilmektedir. Bu meyveyi satın alan ya da yetiştiren kişiler, ilk olarak kabuklarını ince bir biçimde soymalıdırlar. Hemen ardından istedikleri gibi meyveyi kesen kişiler, çekirdek kısımlarını çıkarttıktan sonra kalan kısmı rahatlıkla tüketebilirler. Üretiminin bolca yapıldığı Güney Amerika bölgesinde bu meyve dondurma ile sıklıkla tüketilmektedir. Muz ve ananas ve kavuna benzetilen bu meyve özellikle vanilyalı dondurma ile uyum sağlamaktadır. Buna ek olarak meyve salatalarının içerisinde bolca tercih edilmekte ve salataya çok farklı lezzetler katmaktadır. Son dönemin popüler meyvelerinden olan pepino meyvesi, lezzetinin çok güzel olması ve tüketiminin kolaylığı sebebiyle her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.

Yorumlar
Seray Özer 19 Aralık 2018 - 10:00:00 Pepino bitkisi nerede yetiştirilir ve nasıl dikilir bilgi almak istiyorum. Bu bitki hangi iklim koşulları altında yetişir acaba? İstanbul'da yaşıyorum ve çeşitli bitki türlerini yetiştirmeyi çok seviyorum. Bu bitkinin bakımı ve büyümesi için iklim elverişli olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: