Sağlık

Yer Elması Bitkisinin Tarifleri, Tohumu ve Faydaları

18 Aralık 2018 - 21:21:29
Yer elması bitkisinin tarifleri, tohumu ve faydaları

Yeme kültürümüzün içerisinde en çok tercih edilen ürünler arasında olmasa da yer elması vücuda olan faydaları sebebiyle tercih edilebilen bir üründür.

Yer Elması Nedir? Neye İyi Gelir?

Farklı türlerin birleşiminden meydana gelen yer elması, isminden de anlaşılabileceği gibi yerde yetişen bir üründür. Çok fazla tüketilen bir ürün olarak gösterilemese de araştırmalar, vücut için çok faydalı bir ürün olduğunu göstermektedir. Tüketilen kısmı toprağın altında olan yer elmasının çiçeği toprağın üst kısmında olur ve sarı renktedir. Kuzey Amerika ve Kanada bu ürünün anavatanı olarak gösterilse de dünyanın birçok farklı bölgesinde yetiştirilmektedir. Görüntüsünü birçok kişi zencefile benzetirken araştırmalara göre 200 farklı türünün olduğu belirlenmiştir. Tadı biraz buruk olarak nitelendirilebildiğinden tüketilebilecek kadar lezzetli olması için doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Yer Elması Tarifleri Nelerdir?

Yer elmasına mutfaklarında yer vermek isteyen kişiler, birçok farklı tarif arasından kendileri için uygun olanları belirleyerek yapmayı deneyebilirler. Yer elmasının en çok terci edilen tarifi zeytinyağı yer elması yemeğidir. Buna alternatif olarak terbiyeli yer elması, portakallı yer elması ve fırında yer elması gibi yemek tariflerinin de ana maddesi olarak gösterilebilir. Zeytinyağlı yemekleri sevenler için 1 kilogram yer elması, 2 adet havuç, 2 adet patates, yarım pazı, 1 yemek kaşığı un, yarım limon, 1 çay bardağı zeytinyağı, 2 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı tuz ile birlikte lezzetli bir tarif uygulanabilmektedir. İlk olarak patates ve yer elmalarını doğradıktan sonra suda bekletmek gerekmektedir. Bunun hemen ardından tencerenin içerisine zeytinyağı ve un eklenerek kavurma işleminin başlaması gerekmektedir. Üzerine yemeğin suyu konup doğranmış sebzeler atıldıktan sonra tuz ve şekeri de katılarak kapağı kapatılır. Orta ateşte pişirilen yemek sıcak servis edilmeye hazır hale gelecektir.

Yer Elması Tohumu ve Faydaları

Yer elmasının içerisinden çekirdekleri ya da benzeri ürünleri çıkmadığı için insanlar yer elması yetiştirirken tohum olarak neyi kullanacaklarını bilemezler. Bu aşamada toprağın altında tohum olarak kullanılabilecek şekilde yumrular oluşmaktadır. Bu yumruları tüketmek yerine alan kişiler onları sonrasında toprağa dikerlerse yer elması yetiştirme imkanları olacaktır. Yetiştirdikleri yer elması, vücuda çok sayıda fayda gösterirken bunların ilk sırasında kemik sağlığına verdiği destek gelir. İçerisinde yoğun miktarda kalsiyum olduğu için çocukların gelişimine katkı sağlar. Buna ek olarak içerisinde yer alan potasyum sayesinde kalp ritminin düzgün olmasında çok önemli bir yardımcıdır. Ayrıca nişasta yönünden zengin olduğu için cilde uygulandığında çok daha pürüzsüz bir cilt sunabilmektedir.

Yer Elması Ne İşe Yarar?

Kansızlık sorunu yaşayan bayanların hastalıklarının etkisini azaltmak adına yer elması tüketmesi de doğru bir adım olacaktır. Lezzetinin çok üst düzeyde olmaması nedeniyle mutfaklardan uzak kalan yer elması, son dönemde farklı şekillerde pişirilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Yorumlar
Şevval Topal 18 Aralık 2018 - 21:31:29 Yer elması yemeğinin nasıl yapıldığını merak ediyordum. Yıllardır faydalarına dair pek çok şey duydum ama çok fazla tüketmiyordum. Yemeğinin lezzetli olduğunu söylediler bende yapıp denemek istedim. Kalorisi çok yüksek olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: