Sağlık 28 Haziran 2021 - 20:43:34

Alüminyum Folyo Zararlı mı? Zehirler mi? Ne İşe Yarar?

Alüminyum Folyo Zararlı mı? Zehirler mi? Ne İşe Yarar?

Alüminyum folyo; mutfaklarda sıklıkla kullanılan bu ürün vücutta ağır metallerin birikmesine neden olabildiği için zararlı etkiler meydana getirebileceği bilinmektedir.

Alüminyum Folyo Zararlı mı?

Hemen hemen her mutfakta bulunan ve yiyeceklerin korunması için kullanılan alüminyum folyo, bazı uzman doktorlara göre alzheimer, kas ve eklem ağrıları, kemik erimesi, halsizlik, depresyon ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Pek çok ağır metal zehirlenmesi gibi durumların bu folyoların kullanımından oluşabileceği belirtilmektedir. Özellikle sıcak besinlerle temas ettikleri zaman alüminyum folyolar içerisinde bulunan alüminyumu besinlerin içerisine salmaktadır. Pek çok insan bunu bilmediği için balık ya da tost gibi yiyecekleri sararken bu ürünü kullanmaktadır. Bu da vücutta ağır metal zehirlenmesi gibi durumların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Vücutta bazı metallerin oranının artması toksik bir etkinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Ağır metallerin yoğunluğu suyun yoğunluğundan yaklaşık 5 kat daha fazladır. Bu metaller vücuda girdikleri zaman işlevselliğini kaybederler ve birikmeye başlarlar. Bunlar biriktiği zaman ise vücuda birtakım yan etkiler oluşturur. Alüminyum folyolar sıcak olmayan besinleri muhafaza etmek için faydalıdır. Fakat yiyeceklerin folyo ile pişirilmesi, ya da sıcakken bu madde ile temas etmesi birçok zarara yol açmaktadır.

Alüminyum Folyo Zehirler mi?

Yemeklerin pişmesi sırasında ya da sıcaklığında ortaya çıkan buhar, alüminyum maddesinin gıdaya direkt olarak karışmasına neden olur. Bu durum vücut içerisinde ağır metallerin birikmesine neden olur ve bu da zehirlenme meydana getirir. Ağır metallerin vücutta birikmesi başta halsizlik ve kansızlık gibi etkiler meydana getirirken zaman içerisinde farklı sonuçlara da yol açabilmektedir.

Yapılan bazı incelemelere göre alzheimer rahatsızlığını yaşayan kişilerin beyin dokularında yüksek oranda alüminyuma rastlanılmaktadır. Beyin hücrelerinde bu ağır metalin birikmesi sadece alzheimer değil aynı zamanda farklı beyin hastalıklarının oluşmasına da neden olabilmektedir. Çünkü bu ağır metaller vücutta kalsiyum, fosfor ve demir gibi minerallerin emilimine de engellemektedir.

Alüminyum Folyo Ne İşe Yarar?

Dayanıklı bir yapısının olmasından dolayı yiyeceklerin pişmesi ve korunması gibi amaçlar için kullanılmaktadır. Sadece bunlar için değil tavaların ve demliklerin temizlenmesi için de kullanılabilir. Boya sırasında taşırma gibi işlemlerin önlenmesi için kullanılabilir. Bazı insanlar fırınlarında leke olmaması için folyo ile kaplar. Bu kullanımda pratiklik sağlasa da oldukça zararlı bir uygulamadır. Ütü yaparken inatçı kırışıklıkları açmak, saçlara daha iyi şekil vermek gibi pek çok amaç için kullanılabilir.

Alüminyum Folyo Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu metal folyonun asitli ve sıcak besinlerde kullanılmaması gerekmektedir. Bu ürünler yerine yağlı kağıtlar kullanabilirsiniz. Yiyeceklerin pişirilmesi ya da ısıtılması amacı ile kullanılmamalıdır. Eğer bir yiyeceği alüminyum folyo ile sarıp buzdolabına koyacaksanız bu besinin sıcak, ıslak, asitli ve çok tuzlu olmamasına özen gösteriniz. Dikkatli kullanmaya ve gerek kalmadıkça kullanmamaya özen gösteriniz.

  • alüminyum folyo
  • alüminyum folyo zararlı mı
  • alüminyum folyo zehirler mi
  • alüminyum folyo ne işe yarar
  • alüminyum folyo kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
  • alüminyum maddesi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Aşırı Terleme Neden Olur? Aşırı Terlemenin Nedenleri ve Çözümü