Yoğurt nasıl mayalanır? Evde yoğurt yapımı ve tarifi
Sağlık

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Evde Yoğurt Yapımı ve Tarifi

12 Mart 2018 - 06:42:15

Yoğurt, Türkiye denildiğinde akla gelen gıdalardan birisi olurken evlerde mayalanması da mümkündür. Bu sayede herkes kendi ürettiği doğal yoğurdu beslenme düzenleri içerisine sokabilir.

Yoğurt Tarifi Nedir? Nasıl Olur?

Evde yoğurt mayalamak için ihtiyaç duyulan malzemeler son derece az olurken genelde tamamı evlerde bulunan ürünlerdir. İlk olarak kişilerin 500 ml. kadar günlük süte ihtiyacı olur. Bu sütü dışarıdan almak en doğru tercih olurken açık sütler ya da mandıralarda özel olarak satılan günlük sütler kullanılabilmektedir. Bu tarz süt ürünlerini satın alırken güvenli adresleri kullanmak son derece önemlidir. Bu sebeple de kişilerin dikkatli bir şekilde sütlerini seçmesi gerekir. Bunun yanı sıra daha önceki yaptıkları yoğurttan 1 tatlı kaşığı kadar tutmaları yeterli olacaktır.

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Nasıl Yapılır?

İlk olarak kişilerin sütü bir tencereye alarak orta ateşte kaynamaya bırakması gerekmektedir. Sütü kaynatırken üstü köpük olduğunda tahta kaşık ile karıştırılması ve bu şekilde sütün hava alması sağlanmalıdır. Bu işleme 15 dakika kadar devam ettikten sonra bu sütü yoğurdu yapacağınız kabın içerisine boşaltın. Ancak daha öncesinde kabı bir mutfak örtüsünün ortasına koymak gerekmektedir. Sonrasında kaynatılan süt kaba konur ve ılımaya bırakılır. Sütün uygun sıcaklığa geldiğini kontrol etmek için serçe parmağınızı hafifçe süte sokup 10'a kadar sayabilmeniz gerekmektedir. Bu dönem doğru sıcaklık olarak gösterilir. Daha öncesinde maya işlemi için bulundurulan yoğurdun üzerine biraz süt katarak karıştırın. Sonrasında bunu büyük kaba ekleyin ve karıştırın. Sonrasında üstüne bir tülbent koymak gerekli olacaktır. Sonrasında alt tarafında bulunan mutfak örtüsü ile birlikte tüm kabın kapatılması gerekmektedir. Bu şekilde 6 saat kadar dışarıda bekletilen yoğurdun 6 saat sonra kapağını açın ve buzdolabına alın. Yoğurt mayalamak için yapılması gerekenler sadece bunlardır. Bir gün dinlendikten sonra tüketmeye başlayabilirsiniz.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Yoğurt mayalamak ve doğal yoğurt tüketmek insan vücudu için çok sayıda fayda sağlar. Özellikle evde üretilen yoğurtların içerisinde katkı maddesi de bulunmadığı için faydalarından yararlanmak çok daha kolay olacaktır. Bu aşamada ilk olarak yoğurt protein deposu olarak kullanılabilmektedir. Düzenli olarak spor ve diyete başlayan ve bu şekilde istedikleri vücuda kavuşmayı düşünen kişiler sürekli olarak yoğurt tüketimi gerçekleştirebilirler. Bunun yanı sıra içerisinde yüksek oranda kalsiyum bulunmaktadır. Kalsiyum ile birlikte kişilerin kemik sağlıkları en iyi biçimde korunmaktadır. Özellikle bayanlarda yaşanan kemik erimesi gibi sorunlara karşı olabilecek en iyi önlemlerden birisi düzenli olarak yoğurt ve diğer süt ürünlerini tüketmektir. Bunların yanı sıra insanlarda sindirimi kolaylaştıran bir üründür. Bu sebeple de birçok yemeğin yanında servis edilebilir. İnsanların yemek tüketimlerini daha kolaylaştıran ve aldıkları gıdaları en kısa sürede sindirmeyi sağlayan bir üründür. Yoğurt nasıl mayalanır sorusunun cevabını öğrenen kişiler, istedikleri zaman evlerinde yoğurt mayalamaya başlayabilirler.

Yorumlar
Nazan Çaplı 12 Mart 2018 - 06:52:15 Yoğurt mayalama tenceresi nasıl olmalı? Büyüklüğü ya da küçüklüğünü nasıl anlamalıyız? Daha sağlıklı olsun diye artık evde mayalamayı düşünüyorum. İlk defa yapacağım ve nasıl yapılır bilmiyorum:)cevapla
Merve Öztürk 12 Ocak 2019 - 12:21:20 Çocuklarım doğal beslensinler diye evde yoğurt mayalamak için cam kap ve örtü aldım. İlk defa yapacağım ve nasıl olacak tam bilmiyorum. Mayalarken nelere dikkat etmem gerekiyor bilgisi olan var mı? Tutması için ölçüler nasıl olmalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: