İncir Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar
Sağlık

İncir Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

25 Ağustos 2020 - 08:50:44

İncir yağı; incir meyvesinin içerisinde yer alan çekirdeklerden elde edilen, içerisinde bu meyveye ait olan tüm vitamin ve mineralleri barındıran, oldukça faydalı doğal bir yağ çeşididir.

İncir Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücutta hücre yenilenmesinin gerçekleşmesine katkı sağlayan incir yağı aynı zamanda serbest radikallere karşı vücudu korur. Bu zararlı maddelerin anormal şekilde çoğalmasını ve büyümesini engeller. Yüksek oranda potasyum barındıran bu doğal içerikli yağ, vücutta insülin oranın dengelenmesine ve yüksekse düşmesine yardımcı olur. Bu şekilde kan şekerinin düzenlenmesine etki sağlar.

Antioksidan bakımından zengin olan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan incir yağı, aynı zamanda cildin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olmaktadır. Cildin derinlemesine nemlendirilmesini sağlayan incir yağı, aynı zamanda canlanmasına da destek olur. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olarak erken yaşta yaşlanma belirtilerinin önüne geçer ve genç kalmayı sağlar. Cildin dış etkenlere karşı korunmasını sağlarken, gözaltındaki şişlikleri ve koyu halkaları gidermek için de etkili olmaktadır. Cilt yüzeyinde meydana gelen ince kırışıkları açan ve düzelten bu doğal yağ aynı zamanda siyah nokta oluşumunun önlenmesini sağlarken ve cilt problemlerinin önüne geçer. Sivilce, akne ve uçuk gibi cilt sorunlarının önlenmesine katkı sağlar.

Vitamin ve mineral açısından zengin bir yağ olan incir yağı, kanser hastaları için hücre yenileyici özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel sağlığın iyileştirilmesini sağlayan bu yağ ile vücut için pek çok faydalı etkiyi bir arada sağlayabilirsiniz.

İncir Yağının Zararları Nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan incir yağı asıl olarak aşırı ve yanlış kullanım gibi durumlarda birtakım zararlara yol açabilmektedir. İncir yağının zararlarına baktığımızda cilt üzerinde alerjen etki yaratmasının mümkün olduğunu gözlemleyebilir. İncir yağını cildinize sürmeden önce mutlaka ufak bir bölgede deneme yapmalısınız. Eğer ki kızarma, kaşıntı gibi belirtiler meydana gelmiyorsa kullanabilirsiniz. Eğer bu tarz durumlar oluşuyorsa kullanmayınız. Eğer küçük çocuklar için kullanılacaksa öncesinde mutlaka doktora gidilmelidir. Bununla birlikte cilt problemleriniz için kullanmadan mutlaka uzman bir dermatologdan bilgi alınız. Cildinizin başka bir problemi olabilir bu yağ sorunun artmasına neden olabilir.

İncir Yağı Nasıl Kullanılır?

D vitamini ve omega yağ asitleri açısından zengin olan incir yağı genel olarak cilt için sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer bitkisel yağlar da olduğu gibi içilerek kullanıma uygundur ve sağlık için pek çok faydası bulunmaktadır. Günlük hayatta 1 çay kaşığı kadar tüketilmesi vücuda pek çok yarar sağlamaktadır. Dilerseniz içeceğiniz suya da ekleyebilir ve o şekilde tüketebilirsiniz. Bununla birlikte salatalarda yağ yerine kullanabilirsiniz. Genel olarak cilt için tercih edilse de bu şekilde kullanımı da mümkündür.

İncir Yağı Kullananlar ve Yorumlar

Son zamanlarda gerek hücre yenilenmesi gerekse cilt tabakasının güçlenmesi ve yenilenmesi için faydaları ile önem kazanan incir yağı yorumlarına baktığımızda kullananların oldukça memnun kaldığını görmekteyiz. Osteoporoz riskini azaltmak, insülin dengelemek, kemik sağlığını korumak, cilt sorunlarının giderilmesini sağlamak gibi pek çok farklı amaçla kullanılmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: