Sağlık24 Ağustos 2020 - 20:40:47

Tamanu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tamanu Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tamanu yağı; cildi iyileştirmek için faydalı etkiler sunan, yaşlanma karşıtı etkiler sunan doğal ve bitkisel içerikli bir yağ çeşididir.

Tamanu Yağı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda cilt üzerindeki faydalı etkileri kendinden söz ettiren tamanu yağı, yaşlanma belirtilerinin giderilmesi ve cilt tabasının iyileştirilmesi gibi etkiler sunan, içerisinde tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri barındıran bir bitki yağı olarak nitelendirilmektedir. Bu doğal yağın içeriğine baktığımızda üçte bir oranında oleik asit, üçte bir oranında linoleik asit ve hemen hemen %10 civarında stearik ve palmitik asitler içerdiğini görmekteyiz. Geri kalan kısmına baktığımızda ise bol miktarda antioksidan, benzoik asit, terpenler, doymuş yağlar, lipitler ve birtakım uçucu bileşikler içerdiğini görmekteyiz.

Güneydoğu Asya'da yetişen bir tür olan tamanu ağacı, tropik özellikler gösteren ve boyu yaklaşık 3 metreye kadar uzanabilen, çiçekleri yılda 2 kere açan bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Soğuk presleme yöntemi iler elde edilen tamanu yağı bu işlemden önce yaklaşık olarak 1-2 ay boyunca nemsiz ve güneş gören bir yerde kurutulur. Bir ağaçtan yaklaşık olarak 100 kilo tamanu meyvesi elde edilir ve bu meyvelerden toplamda 5 kilo kadar yağ el edilebilmektedir. Bu özelliği sebebiyle oldukça kıymetli ve pahalı olan tamanu yağı koyu yeşil bir renge sahiptir. Ayrıca derin bir kokusu bulunmaktadır.

Tamanu Yağı Ne İşe Yarar?

Doğrudan cilt üzerine sürülebilen ve cilt yapısı iyileştirici özellikleri bakımından sıklıkla tercih edilen tamanu yağı aynı zamanda farklı yağlarla da karıştırılıp tüketilebilmektedir. Cildi koruyan ve aynı zamanda cilt bariyerini güçlendiren bu yağ iltihaplanma gibi etkilerin giderilmesine yardımcı olur. Cilt üzerinde iyileşmeyi hızlandıran tamanu yağı, mantar enfeksiyonlarının giderilmesine ve önlenmesine katkı sağlar.

Tropikal özellikler barındıran tamanu yağı, ciltte meydana gelen tahrişin iyileştirilmesini sağlarken aynı zamanda cilt lekelerinin giderilmesine de yardımcı olur. Erken zamanda yaşlanma belirtileri bulunuyorsa bunların önlenmesine ve giderilmesine katkı sağlar. Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran tamanu yağı, iltihaplanmam ve enfeksiyon problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Cildi derinlemesine nemlendirerek canlanmasını sağlar. Nem her cilt türü için gerekli bir etkendir. Nemini kaybeden cilt kuru ve kırışmaya başlar.

Ayak, el, koltuk altı gibi bakteriyel enfeksiyonun oluşabileceği bölgeler için faydalıdır ve cildin yumuşamasına yardımcı olur. Ferahlatıcı ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan tamanu yağı, özellikle sivilcelerin giderilmesi konusunda çok etkilidir. Anti bakteriyel ve anti mikrobik özelliği sayesinde sivilcelerin yayılmasını önler ve iltihaplarının giderilmesini sağlarken kaşıntı gibi problemlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra egzama ve çatlak problemleri için de tercih edilebilir.

Tamanu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçı besleyen ve kırıklarının onarılmasına yardımcı olan tamanu yağı, saçların yumuşamasına yardımcı olur. Saçların daha güçlü olmasını sağlayan bu bitkisel yağ aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha gür, hızlı uzamasını sağlar. Bu yağ sayesinde saç telleri kalınlaşır ve daha güçlü hale gelir. İçerisinde yer alan linoleik asit, palmitik asit ve stearik asitler saç köklerini derinlemesine beslerken aynı zamanda aynı zamanda saçını büyümesini hızlandırır ve parlaklık, canlılık kazandırır. Saç derisinde meydana gelebilecek mantar problemini önler ve iyileştirici etki meydana getirir. Kepekli saç derisi problemi için faydalı etkiler sunar.

Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilen tamanu yağı hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Fındığa alerjisi olan kişilerin bu yağı kullanmadan önce doktora gitmesi gerekmektedir. Eğer ki saf hali ile kullanılacaksa alerjik etkiler göz önüne alınarak öncesinde vücudun ufak bir bölümünde denenmesi gerekmektedir. Kullanım miktarında kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Tamanu yağı içeren kozmetik ürünlerinden yararlanmak da faydalı olabilmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
En Hızlı Kilo Verdiren Bitki Çayı