Doğum kontrol hapı zayıflatırmı? Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalınır mı?
Zayıflama

Doğum Kontrol Hapı Zayıflatırmı? Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

13 Mart 2018 - 17:13:31

Birçok bayan, hayatlarının belirli bir kısmında doğum kontrol hapı kullanırken bu hapların zayıflama üzerinde olumlu etkiler bıraktığı düşünülmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?

Çiftler, cinsel ilişki yaşadıkları dönem içerisinde çocuk sahibi olmak istemiyorlarsa bu durumda farklı yöntemleri kullanarak bunu engelleyebilirler. Bu aşamada doğum kontrol hapı, kullanılabilecek en doğru ürünlerden birisidir. Araştırmalara göre bu haplar, hamile kalma ihtimalini %100'e yakın bir düzeyde ortadan kaldırmaktadır. Bilindiği üzere hamileliğin yaşanması için bayanların yumurta hücrelerinin aktif olması ve sperm hücreleri ile birleşmesi gerekir. Ancak doğum kontrol hapı içerisinde yer alan hormonlar, yumurta hücresinin aktifliğini ortadan kaldırarak hamile kalma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Belirli yan etkileri bulunuyor olsa da bu etkiler oldukça kabul edilebilir bir düzeydedir. Bu sebeple de çok sayıda bayan düzenli olarak bu hapları kullanarak istenmeyen hamileliğin önüne geçebilirler.

Doğum Kontrol Hapı Zayıflatırmı?

Doğum kontrol haplarının bayanlar üzerinde zayıflatıcı bir etkisinin bulunduğu söylemek oldukça zordur. Bu hapların, vücut içerisinde yer alan ödemi dağıtması ve şişkinliği azaltması konusunda etkileri olabilir. Bunlar da bayanların haptan öncesine göre daha ince ve düzgün bir vücuda sahip olmasını sağlar. Kilo bazında bir zayıflama olmasa da görünüşte olumlu etkiler gösterebilir. Bu olumlu etkiler de genel olarak bünyeye göre değişmektedir. Bazı bayanlarda bu durumlar ortaya çıkmayabilmektedir. Bunun yanı sıra mide yanması gibi yan etkileri bulunduğundan belirli düzeyde iştahın kesilmesine sebep olur. Daha az gıda tüketerek daha az kalori alımı yapan bayanlar bu şekilde kilo vermeye başlayabilirler.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum kontrol yöntemleri arasında en başarılı ürün olarak bu haplar gösterilebilir. Bayanların, hap kullandıkları bu dönem içerisinde hamile kalması imkansıza yakındır. Normal şartlarda dahi hamile kalabilmek için birçok etmenin bir araya gelmesi gerekirken, bu hapı kullanırken bu etmenlerin büyük bir çoğunluğu devreden çıkmaktadır. Bu sebeple de hap kullanırken bayanların tamamına yakını hamilelik yaşamaz. Ayrıca çiftler çocuk yapmaya karar verirlerse ve bunun sonrasında hapı bırakırlarsa bu dönemde dahi belirli bir süre hamileliğin oluşması oldukça zor olacaktır. Doğum kontrol hapı ile vücuda giren hormonalar kolaylıkla vücuttan ayrılmadığı için hamilelik gerçekleşmez.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Bu hapların etkisini doğru bir biçimde göstermesi için bayanların düzenli olarak kullanması çok önemlidir. Genel olarak bu haplar 21 ya da 28 adetlik kutularla satışa sunulurken ara vermeksizin kullanılması önemlidir. Ancak bunun yanı sıra unutulan günler hemen bir sorun yaşatmaz. Genelde üç gün kullanılmadığı takdirde doğum ihtimali de artmaya başlayacaktır. Düzenli olarak kullanılan doğum kontrol hapı hamileliği engellerken bunun yanı sıra ödemlerin atılması ve iştahı kesmesi ile birlikte zayıflamaya küçük de olsa katkı sağlar.

Yorumlar
Fadime Çetin 13 Mart 2018 - 17:23:31 Doğum kontrol hapının kilo vermede etkili olabileceğini düşünmüyorum açıkçası. Çünkü bu hapların kullanım amacı tamamen gebeliği önlemek için. Bazen adet düzensizliklerinde de veriliyor ama zayıflatma konusundaki etkilerini pek bilmiyorum.cevapla
Zayıflayan 18 Mart 2018 - 22:13:49 Merhaba. Etkisinin nasıl olduğunu klinik ve terimsel olarak bilmem ama doğum kontrol hapı iştahımı kesti ve iki ayda tam 10 kg verdim. Kilo verme sorunu olan bir arkadaşıma bunu anlattım. O da kullanmaya başladı ve oda kısa sürede yıllardır veremediği kiloları verdi. Zayıflamak için yada böyle bir etkisinin olduğunu bildiğimden dolayı kullanmaya başlamamıştım. Tamamen kendi amacı içinde kullanıyordum. Ancak bu etkiyi çok açık gördüm. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: