Zayıflama 17 Ocak 2022 - 14:16:20

Kilo Vermenin Yolları

Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermenin yolları; beslenme düzenine ve tüketilen yiyeceklere dikkat etmek, bazı yağ yakıcı takviyelerden yararlanmak, gün içerisinde daha fazla hareket etmek, fazlalıklardan kurtulmanın püf noktaları olarak tanımlanmaktadır.

Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Birçok kişinin problemi haline gelen fazla kilolar az hareket, ilaç kullanımı ya da beslenme düzensizlikleri gibi nedenler sonrasında meydana gelmektedir. En etkili kilo verme yöntemleri, öncelikle yaşam tarzında birtakım değişikliklerin olması gerekmektedir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatın daha kolay hale gelmesi sağlanmıştır. Fakat bu durumun eksi yönü insanların daha az hareket etmesine yol açmasıdır. Bu durum kilo problemini ortaya çıkarmaktadır.

Kilo vermenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Diyetler, egzersizler ve cerrahi yöntemler kişilerin sağlıklı kilo vermesini sağlayan etmenlerdir. Bunların yanı sıra bitkisel zayıflama yöntemleri de sağlıklı kilo verme konusunda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Önemli olan zayıflamak değil sağlıklı ve kalıcı kilo vermektir. Hızlı kilo vermek için uygulanan yöntemler vücut için olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Bu nedenle kilo verirken sabırlı ve iradeli bir tutum incelemeniz gerekmektedir.

Kilo Nasıl Verilir? Nasıl Zayıflanır?

Kilo vermenin en önemli yöntemi doğru yiyecekleri yemek, doğru ve düzenli beslenme programı edinmek, sevilen yiyecekleri tüketmek ve en önemlisi aşırı yemek yemekten uzak durmaktır. Zayıflamak için güne keyifli başlamanız gerekmektedir. Ana ve en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle es geçmemek gerekmektedir.

Sabah saatlerinde metabolizma oldukça hızlı çalışmaktadır. Sağlıklı bir şekilde yapmış olduğunuz kahvaltı sindirim sisteminizin düzenlenmesinde etkin olur. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırır. Kilo vermek için doymuş yap ve trans yağlardan uzak durmak gerekmektedir. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketmek daha etkili ve sağlıklı olacaktır.

Egzersiz yapmak sağlıklı yaşamın ve sağlıklı kilo vermenin sırrı olarak nitelendirilmektedir. Hareket halinde olduğunuzda ve düzenli olarak egzersiz yaptığınızda vücut fonksiyonları daha verimli çalışır. Bu tüm organlara yansır ve böylece kilo verme eylemi gerçekleşir. Uzmanlar günde en az 1 saat yürümeyi önermektedir.

Kilo Aldıran Alışkanlıklar Nelerdir?

Kilo almanıza neden olan ve aslında hiç farkında olmadığımız birçok alışkanlık bulunabilir. Bunlardan en önemlisi hemen hemen her gün herkesin yapmış olduğu televizyon izlerken yemek yeme alışkanlığıdır. Televizyon izlerken farkında olmadan daha fazla tüketirsiniz. Bu durum ise kilo almaya neden olmaktadır.

Şeker tüketimi kilo alma konusunda bir diğer etmendir. İnsan sağlığı için kesinlikle faydalı olmayan şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmektedir. Kilo almanın baş etmenlerinden biri olan şeker, kilo almanın yanında farklı birçok rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Eğer şekeri hayatınızdan çıkartmakta zorlanıyorsanız tatlı krizlerinizi meyve ile bastırabilirsiniz.

Yağlı besinler tüketmemeye de dikkat ediniz. Özellikle et tüketiminde yağ değil ya az yağlı ya da yağsız etler tüketmeye özen gösteriniz. Dışarıda yemek yemekten ziyade evde yemek yemeye dikkat ediniz. Dışarıda tüketmiş olduğunuz fast food tarzı yemekler direkt olarak kiloya neden olmaktadır.

Kilo Vermek İçin Öneriler Nelerdir?

Sağlıklı zayıflamak için edineceğiniz birtakım alışkanlıklar etkili bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı kilo vermenin kurallarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Bol su içmek metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için de gerekli olan su tüketimi günde en az 2 ya da 3 litre şeklinde olmalıdır. Bu şekilde daha fazla kalori yakarsınız ve daha kolay kilo verebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısınız atlamayın ve yumurta yemeye özen gösterin. Yumurtanın tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Bu durum gün içerisinde daha az tüketmenize ve böylece daha az yağ depolanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Her gün bir tane Türk kahvesi içmek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan kafein metabolizmayı hızlandırıcı özellik taşımaktadır. Bu da kalori yakımını hızlandırmaktadır.
 • Sindirime yardımcı olarak bilinen ve antioksidan açısından oldukça zengin olan yeşil çay aynı zamanda içerisinde bulunan kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayıcı özellikler sunmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan trigliserid hem metabolizmayı hızlandırıcı etki sunmakta hem de kalori yakımını arttıran bir özellik sunmaktadır. Hindistan cevizi yağı ile yapacağınız yemekler hem lezzetli hem de daha sağlıklı olmaktadır.

Vücuttaki fazlalıklardan kurtulmak için kilo vermenin en hızlı yolu, metabolizmanın harekete geçmesini sağlayacak birtakım yöntemlerden destek almak gerekmektedir. Günlük alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha az olması gerekir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalıdır?

Karbonhidrat alımını azaltmak kilo vermek açısından oldukça önemli bir durumdur. Karbonhidratlar kan şekeri üzerinde düzensizlik yaratır. Bu durum daha kısa sürede acıkmanıza neden olur. Bu da kaçılmaz kiloyu beraberinde getirir.

Gün içerisinde ne yediğinizi bir kağıda not ediniz. Böylece gün içerisinde tükettiklerinizi ve aldığınız kalorileri fark etmiş olacaksınız. Kalori miktarının azaltılmasının yanı sıra yak yamaya yardımcı besinlerden destek alınız. Örneğin; acı biber tüketerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösteriniz. Böylece hem stresinizi azaltırsınız hem de daha kolay bir şekilde kilo vermiş olursunuz. Unutmayın ki stres daha fazla yemek yemeye yöneltebilen bir durumdur.

Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Lifli gıdalar tüketmek tokluk hissi sağlar ve sindirim sistemini rahatlatır. Bu nedenle lifli gıdalar tüketerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Genel olarak sebze ve meyveyle beslenmeye dikkat ediniz. Bu besinlerde daha az kalori vardır ve vücut için hem vitamin hem de mineral sağlamaktadır.

Kilo verme programı uygularken yemekleri yavaş çiğnemeye dikkat ediniz. Yavaş ve özenli çiğneyerek daha az yemek tüketebilirsiniz. Ayrıca bu durum sindirim için de sağlıklıdır. İnsanlar 20 dakikada doyma hissi yaşarlar. Besinleri yavaş çiğnediğinizde daha az tüketerek daha çabuk doyabilirsiniz.

İyi bir uyku zayıflama konusunda oldukça önemlidir. Düzenli uyku organlarınızın ve metabolizmanızın düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Az uyumak kilo almanın en önemli nedenlerinden biridir. Kilo verme diyeti uygularken vücudun zinde kalması için uyku önemlidir.

Protein ağırlık beslenmek metabolizma hızınızın artmasını sağlar. Bu nedenle düzenli olarak beslenmeye ve protein ağırlıklı yemekler tüketmeye özen gösteriniz. Gazlı, yapay ve şekerlik içecekler içerek kalori almamaya dikkat ediniz. Bu tarz içecekler direkt olarak vücutta kaloriye neden olur ve bu da kilo almaya neden olur. Taze ve organik gıdalar tüketerek beslenmek sağlıklı ve kalıcı kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Az kalorili ve uzun süreli tok tutan besinler daha az yemek tüketmenizi sağlar. Böylece daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Bu besinler şöyledir:

 • Tok tutan besinlerin başında limon gelmektedir. Yemeklerinizde limon kullanarak glisemik indeksi düşürebilir ve kan şekeri dalgalanmalarını önleyebilirsiniz. Böylece çabuk acıkmaz ve gün içinde daha tüketmeye başlarsınız.
 • Ceviz içermiş olduğu doğal yağlar sayesinde midenizin acıkma zamanını geciktirir ve açlık hissi yaşamamanızı sağlar. Bu besini ara öğünlerde atıştırabilirsiniz.
 • Acı biber içeriği sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu da daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda tok tutucu özelliği ile gün içerisinde daha az yemek tüketmenizi sağlar.
 • Turşunun içerisinde bulunan probiyotikler bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını arttırır ve böylece boşaltımı hızlandırır ve düzenler. Bu da metabolizmanın verimli çalışması anlamına gelir.
 • Yoğurt oldukça sağlıklı bir besindir. Protein açısından zengin olan bu besin tok tutucu bir özellik sağlamaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde bulunan yoğun kalsiyum yağ yakımını hızlandıran bir özellik sunmaktadır.

Sizler de gün boyu tok tutan besinlerden destek alarak daha az yemek tüketimi ile birlikte günlük kalori miktarında sınırlama ve kısıtlama sağlayabilirsiniz.

Kilo Vermenin Sırları ve Püf Noktaları

Kilo vermek için mutlaka sabırlı olunuz. Kilo vermenin yolları sağlıklı zayıflama konusunda yardımcı olan yöntemleri içermelidir. Hızlı kilo vermek kalıcı kilo almaya engel olur ve verdiğiniz kiloları tekrar geri almanıza neden olur.

Unutmayın ki her diyet değil kişiye özel diyet programları ancak sağlıklı kilo vermeyi sağlamaktadır. Bu nedenle zayıflamak için uygulamak istediğiniz yöntemlerden size en uygun olanı seçiniz. Hatta bunun için bir uzmandan yardım ve destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 • kilo vermek
 • kilo vermenin yolları
 • sağlıklı kilo vermenin yolları
 • kalıcı kilo vermenin yolları
Yorumlar
Nefise Çalışır Kilo vermenin yolları bayan olarak nelerdir? En kolay yolu, doğal yolu nedir? Ben yıllardır kilo vermeye çalışıyorum ama maalesef yapamıyorum. Doğal yolları var mı? Kalıcı kilo verebilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? cevapla
Nalan Mutlu Kilo verebilmek için yağ yakıcı özelliği bulunan gıdaları tüketmek gerekiyor. Birde tok tutan ama kalorisi düşük olan yiyecekler tüketmek faydalı olur. Sağlıklı kilo vermek için kendinize özel bir zayıflama programı uygulamanız sizin için faydalı olacaktır. cevapla
yorum yaz
Zayıflatan Sebze Suyu Tarifleri ve Diyeti