Sağlık 17 Ocak 2022 - 13:50:10

Kivi Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Nerede Bulunur?

Kivi Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Nerede Bulunur?

Kivi çayı; oldukça lezzetli ve hoş aromalı aynı zamanda birçok faydası ve yararı olan bir meyve çayıdır.

Kivi Çayı Nedir? Nasıl İçilir?

Antioksidan açısından zengin olan kivi çayı; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda sindirim sisteminin dengelenmesine ve vücudun arınmasına yardımcı olmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok sevilen meyvelerden birisi olarak kivi gösterilebilir. Dışından bakıldığında kahverengi ve tüylü bir görüntüsü olsa da içerisinde çok lezzetli bir meyve barındırmaktadır. Birçok kişi kivinin tadını tatlı ve ekişinin karışımı olarak tanımlar.

Meyvenin kendisi tüketilebildiği gibi, soğuk bir şekilde kivi suyu da içilebilir. Ayrıca bunun yanı sıra kivi çayı da seçenekler arasında yer alır. Bu doğal meyve çayı, Osmanlı Dönemi'nden bu yana tüketilmektedir.

Kivi Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Bağırsakların rahatlamasını sağlayan kivi çayı, aynı zamanda ödem giderici etki meydana getirmektedir. Bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sıkışan gazların çıkmasını sağlar. Böylece sağlıklı sindirim sistemi sayesinde kilo vermeye de katkı sağlar.

Midenin rahatlamasına da destek olan kivili çay, yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Bölgesel olarak zayıflama sağlamaya da yardımcı olan kivi çayı, dengeli beslenme, diyet ve spor ile desteklendiği zaman kilo vermeye destek olur.

Kivi Çayı Nasıl Yapılır?

Eğer evde kivi çayı hazırlamak istiyorsanız bu meyveyi kurutarak sonrasında öğütüp çay için toz haline getirmelisiniz. Ancak bu işlem oldukça zorlu bir iştir ve insanlar genel olarak bunu tercih etmeyip aktarlardan kuru halde hazır bir biçimde almaktadır. Kivi çayı tarifinde toz halinde kivi meyvesinin kurusu kullanılmaktadır.

Kivi çayı yapmak için ilk olarak bir demlikte ya da cezvede su kaynatmanız gerekmektedir. Sonrasında toz halinde kivi kurusunu suyun içerisine ekleyiniz. Bu aşamada demliğin içerisine 1 yemek kaşığı atmak yeterli olacaktır. Demlenen toz kivi çayını daha sonra afiyetle içebilirsiniz.

Bu çayın tarifinde kivi tozu miktarı olarak farklı seviyeler de sunulabilir. Burada kişilerin tadın ne seviyede yoğun olduğunu istediği önem arz eder. Yoğun bir tat seven kişiler bu çay için toz halindeki kurutulmuş kiviyi daha fazla katabilirler. Ancak çocuklar için yüksek miktarda kullanım zararlı olabilmektedir. Bu sebeple de dikkatli hazırlanmasında fayda vardır.

Kivi Çayı Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kivi çayının faydalarından bahsedecek olursak eğer;

 • İçeriğinde çok yüksek oranda C vitamini barındıran bu çay, gribin tedavisinde çok fazla kullanılır. Birçok grip ilacının içerisinde yer alan C vitamini de kividen elde edilmektedir. Bu sebeple de kış aylarında çok daha değerli bir hal alır.
 • Kivi çayının yararları arasında en merak edilen konu zayıflama üzerinde olumlu etkiler oluşturup oluşturmadığıdır. Bu aşamada içeriğinde yer alan proteinler sayesinde sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sporcular için diyet aşamasında da tercih edilebilir.
 • Kabızlık ve ödem gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesi için etkilidir.
 • Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde ağız içerisinde bakteri oluşumunu önlemektedir. Ayrıca ağız kokusuna da engel olur.
 • Cildin yenilenmesini sağlar ve leke gibi problemleri giderir. Yaşlanmayı erteler ve genç gözükmeyi sağlar.
 • Serbest radikallerin giderilmesini sağlayarak kansere karşı savaşmaktadır. Vücudun kanserli hücrelere karşı dirençli olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktadır.
 • Vücutta kolajen artışı sağlamaktadır. Böylece kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur.
 • Stres gibi olumsuz faktörlerin vücuttan giderilmesini sağlar ve kişinin zinde hissetmesine destek olur.
 • Hem yorgunluğa karşı olan olumlu etkisi hem de düşük de olsa protein miktarı ile birlikte spora karşı çok büyük katkı sağlayabilmektedir. Bunun yanında uykusuzluğa da çok iyi gelmektedir.

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan kivi çayı tozu hem lezzeti hem de etkiler sayesinde günümüzde pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Kivi Çayı Nerede Bulunur? Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda ve internet üzerinde pek çok sitede satılan kivi çayı fiyatı oldukça uygundur. Dilerseniz hazır olarak demleyebilir ya da meyveyi kurutup toz haline getirerek tüketim sağlayabilirsiniz. Herhangi bir alerjik etkisi olmaması bakımından kivi çayı içenler bu içecekten memnun kalmaktadır.

Zayıflamak için sıklıkla tercih edilen kivi çayı kalori bakımından masum bir içecektir. Zayıflama döneminde tüketilebileceği gibi aynı zamanda lezzeti sayesinde günlük olarak da isteğe göre içilebilmektedir.

 • kivi çayı
 • kivi çayı zayıflatırmı
 • kivi çayı nasıl yapılır
 • kivi çayı neye iyi gelir
Yorumlar
Evin öncel Kivi çayı kaç kalori? Zayıflamak için nasıl kullanılır? Günde kaç defa içmek gerekiyor? Neye iyi gelir zayıflamak haricinde? Kalbimde biraz problem var kullanmam herhangi bir yan etkiye yol açar mı? Kullananlar var mı? cevapla
Sema Nur Koç Ben daha önce diyetteyken kivi çayı içmiştim. Kalorisi çok yüksek olan bir içecek değil o yüzden zayıflamak için de kullanılabilir. Ayrıca yağ yakımına da etkisi oluyor. Tadını da çok severim çok vitaminli bir çay olduğundan arada bir tüketmeye devam ediyorum. cevapla
yorum yaz
Vitamin Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nelere Yol Açar?