Kinoa çayı evde nasıl yapılır? Ne işe yarar? Fiyatı, kullanımı, faydaları ve zararları
Sağlık

Kinoa Çayı Evde Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Fiyatı, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

16 Kasım 2017 - 11:12:04

Kinoa çayı; sindirimin düzenlenmesi sağlayan, hazımsızlık problemlerini ortadan kaldıran ve zayıflamaya yardımcı olan tahıl içerikli bir bitki çayıdır.

Kinoa Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Fazla kilolarından kurtulmak ve zayıflamak isteyen kişilerin son zamanlardaki gözlerinden birisi de kinoa bitkisidir. Aslında kinoa birçok kaynağa göre tahıl olarak adlandırılsa da yapısı itibari ile bitkiye benzemektedir. Kinoa genellikle salatası yapılarak ve çayı hazırlanarak tüketilir ancak zayıflamak isteyen kişiler kinoayı daha çok çay olarak tüketmektedir. Kinoa çayı nedir derseniz, kinoa bitkisiyle hazırlanan ve son derece şifalı olan bir çaydır cevabını verebiliriz. Kinoa çayı nedir sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap ise uzun yıllardan bu yana uzak doğu ülkelerinde kullanılan, son zamanlarda ise ünlülerin de kullanımı ile popülerleşen ve birçok kişi tarafından kullanılan mucizevi bir çay olduğudur. Öyle ki zayıflamak isteyen kişiler kinoa bitkisinden elde edilerek hazırlanan çayın etkileriyle kısa sürede zayıflamakta ve fazla kilolarından kurtulmaktadır.

Kinoa Evde Nasıl Yapılır?

Bu çayın zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra insan sağlığına birçok açıdan fayda sağladığını söyleyebiliriz. Peki, sürekli olarak gündemde olan ve çok sayıda kişinin kullandığı kinoa çayı nasıl yapılır? Bu çay insanların evde rahatlıkla hazırlayabileceği ve tüketebileceği bir çaydır. Bu çayı yapabilmek için ilk olarak ihtiyaç olan şey 1 yemek kaşığı kadar kinoa tohumu ve 3 su bardağı dolusu sudur. Öncelikli olarak suyun belirli bir süre ısıtılarak kaynatılması gerekiyor. Sonrasında ise kaynatılmış olan suya belirtilen ölçüdeki kinoa tohumunun atılması ve demlenmeye bırakılması gerekiyor. Ortalama olarak 5 dakika boyunca demlenmesi beklenen kinoa çayı ister sıcak ister ılık bir şekilde tüketilebilir.

Kinoa Çayı Nasıl Kullanılır?

Kinoa çayı nasıl yapılır sorusuna gereken cevabı verdikten sonra bahsetmemiz gereken bir diğer konu ise çayın kullanımıdır. Bu çay ile ilgili olarak önerilen kullanım sabah ve akşam olmak üzere iki kezdir. Çayın etkisinden daha çok yararlanmak için yemeklerden bir süre önce aç karnına alınmasında fayda bulunduğunu da belirtelim. Bu arada çayı poşet çay şeklinde satın alarak da tüketmek mümkündür. Kiona çayının piyasadaki fiyatı ise ortalama olarak 15-20 TL arasında değişmektedir.

Kinoa Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu çayın faydaları saymakla bitmiyor. Bu çayın en önemli kullanım amacının toksin maddelerin atılımını kolaylaştırmak ve buna bağlı olarak zayıflamaya yardımcı olmak olduğunu belirtmiştik. Ayrıca kinoa çayı tansiyon hastalarının yüksek tansiyonlarını da kontrol altına almakta fayda sağlıyor. Bunun dışında kemik gelişimine katkı sağlaması, kalp sağlığına iyi gelmesi, kanser oluşumunu engelliyor olması ve kansızlığa iyi geliyor olması kinoa çayının faydaları arasındadır. Bu çayın bilinen bir zararı bulunmuyor fakat yine de önerilen miktarların dışında kullanılmaması gerekir. Bunun dışında hamile ve emzirme döneminde olan kadınların ve kronik rahatsızlığa sahip olan kişilerin de asla doktor kontrolünde olmadan bu çayı tüketmemelerinde fayda bulunuyor.

Yorumlar
Dildar sönmez 16 Kasım 2017 - 11:22:04 Kinoa salatası tarifi hakkında bilgi almak istiyorum. Salatayla birlikte tüketebileceğini belirtiyorlar. Zayıflamak için çayı mı yoksa salata ile yemek mi etkili olur? Zayıflamak için kino kullananlar var mı işe yarıyor mu?cevapla
Derya Sav 18 Eylül 2018 - 15:38:10 Kinoa çayında 3 kutu kullandım ve ben çok memnun kaldım. Yan etkisi görmedim şikayetim de olmadı. Kullanımı kolay ve etkilerini kısa sürede görebiliyorsunuz. Tarifini düzenli bir şekilde uygulamanız ve kullanım süresinde yediklerinize dikkat ederseniz gayet başarılı sonuçlar alabilrsiniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: