Sağlık 29 Ocak 2021 - 06:50:00

Balgamlı Öksürük Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürük Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Öksürük eğer balgamla birlikteyse bu balgamlı öksürük olarak isimlendirilir ve insanları günlük hayatta çok ciddi seviyede zorlamaktadır.

Balgam Nedir? Neden Olur?

Solunum sistemine giriş yapan zararlı maddeler vücuda çok büyük hasarlar verebilir. Bu sebeple de solunum sistemi son derece güçlü bir şekilde savunulmaktadır. Balgam ya da diğer adıyla mukus, akciğerlerde yer alan trake borusu tarafından üretilen bir maddedir. Vücuda giriş yapan toz ve benzeri maddeleri kendisine yapıştırarak bölgeyi temizleme görevi bulunur. Genel olarak balgam, insanların akciğerinde toplanır ve ağızdan dışarı atılır. Birçok insan bu balgamı dışarı atmakta zorlanırken öksürük bunun en iyi yollarından birisidir. Ancak öksürüğe rağmen balgam atılamayabilirken bu durumda insanların yardımcı ürünleri kullanmaya başlaması akıllıca olacaktır.

Balgamlı Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Balgamlı öksürüğün sebebi akciğerlerde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Balgam, akciğerlerde salgılanan bir madde olduğundan bu bölgedeki hasarı işaret etmektedir. Balgamlı öksürük, en fazla akut bronşit ile kendisini göstermektedir. Kış aylarındaki mikroplardan kapan ve bronşit olan kişilerde balgamlı öksürük sıklıkla görülmektedir. Buna ek olarak ülkemize hala milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya devam eden sigara da insanlarda balgama sebep olabilmektedir. Düzenli olarak sigara tüketen kişiler özellikle sabahları uyandıklarında balgamlı öksürükleri sebebiyle büyük zorluklar yaşayabilirler. Eğer balgamlı öksürükte ortaya kötü bir koku da çıkıyorsa bu durum akciğerde oluşan apseleri işaret etmektedir. Ayrıca diş çürükleri de bu öksürüklerin kötü kokmasına sebep olabilir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bu sorundan kurtulmak için insanların atabilecekleri birkaç adım bulunur. Bunlardan ilki, 4 su bardağı suyu kaynattıktan sonra içerisine deniz tuzu atmaktadır. Su ılıdığında kişilerin bu karışım ile burunlarını yıkaması balgamın atılmasını sağlayabilir. Buna ek olarak 1 su bardağı suyu tencerelerine atan kişiler sonrasında 1 çorba kaşığı pekmez ve 1 çorba kaşığı tereyağını da tencereye eklerler. Bu şekilde kaynatılan karışım ılıdıktan sonra kişilerin tüketimi için uygun olur. İnsanların bu karışımı belirli zaman aralıklarıyla tüketerek bitirmesi gerekmektedir.

Balgamlı Öksürük Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Bitkiler alemi öksürük üzerinde son derece yüksek seviyede etkiler gösterebilmektedir. Bunların ilk sırasında zencefil gelir. Zencefil, insanlarda öksürüğün ortadan kalkmasında çok iyi bir yardımcıdır. Ayrıca zerdeçal kullanımı da benzer etkilerin görülmesine sebep olabilir. Bir çay kaşığı zerdeçalı süte ekleyerek tüketen kişilerde öksürüğün ciddi seviyede azaldığı görülecektir. Ülke dışında çok fazla tercih edilen meyan kökü, ülkemizde çok popüler bir bitki olmasa da öksürük üzerinde iyi etkiler gösterdiğinden tercih edilebilmektedir. Ayrıca anason, rezene ve kekiğin de öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Bu bitkilerden yapılan çaylar her zaman öksürük için doğru bir adres olur. Balgamlı öksürük sorunu yaşayan kişilerin nedenini öğrenmek için uzman doktorlara danışması ve bu çerçevede tedavilerine en kısa sürede başlanması gerekmektedir.

  • balgamlı öksürük
  • balgamlı öksürük nedir
  • balgamlı öksürük nedenleri
  • balgamlı öksürüğün sebebi
Yorumlar
Fatma Gültaş Balgamlı öksürük neyle geçer arkadaşlar? Normalde sigara bile içmeyen biriyim ama grip olduktan sonra öksürük başladı. Ve balgamlı bir şekilde öksürüyorum. Alerjik astım da olduğu için çok etkiliyor beni. Bunun doğal çözümleri nelerdir? cevapla
yorum yaz
Hamilelikte Denize, Havuza Girmek Zararlımı? Gebelikte Yüzmenin Faydaları ve Zararları