Taşikardi nedir? Ne iyi gelir? Sebepleri nelerdir?
Sağlık

Taşikardi Nedir? Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir?

29 Ocak 2019 - 13:41:41

Ülkemizde yaygın olarak görülen taşikardi kalbin normal seviyeden daha hızlı bir şekilde attığı kalp ritim bozukluğuna verilen isimdir.

Taşikardi Nedir, Ne Demek?

İnsanların yaşam kaynağı olan kalp, sürekli olarak atar ve dakikada kaç defa attığı bilinmektedir. Genel olarak insan kalbi dakikada 100 defa atımı ancak sporda ya da stres, travma gibi durumlarda geçmektedir. Bunun dışında sürekli olarak dakikada attığı sayı 100'ün altındadır. Taşikardi kalbin dakikada 110'dan daha fazla attığı bir kalp ritim bozukluğu hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin kalbinin alt ve üst bölümleri normale göre çok daha hızlı atmaktadır. Kalp çok hızlı attığında kan istenilen şekilde organlara taşınamaz. Bu da çok ciddi bir sorun anlamına gelmektedir.

Taşikardinin Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

Bu rahatsızlık çok sayıda insanda görülebilirken insanlarda bu rahatsızlığın sebebi de oldukça farklı olabilir. Bunların ilk sırasında herhangi bir kalp rahatsızlığı sebebiyle kalp dokusunun zarar görmesi yer alır. Buna ek olarak kadınlarda çok sık görülen kansızlık durumu da taşikardinin sebepleri arasında yer almaktadır. Anlık olarak artan endişe, korku hali ya da stres insanlarda kalbin hızlı atmasına sebep olabilmektedir. Sürekli olarak bu hisleri yaşayan kişilerde de taşikardi rahatsızlığı ortaya çıkmış olur. Çok fazla düzeyde alkol ve sigara kullanan kişilerde, kahve tüketimini belirli seviyenin üzerine çıkaran kişilerde ve yüksek ateş durumunda bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Taşikardinin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İnsanlarda bu rahatsızlığın belirtileri rahatlıkla fark edilebilir. İlk olarak nabzın normale göre çok daha hızlı atması taşikardinin belirtilerinde başta yer alır. Buna ek olarak baş dönmesi ve nefes darlığı da bu rahatsızlığa sahip olan insanlarda sıklıkla görülmektedir. İleri seviyelerde bayılmalar görülmeye başlar ve bu son derece tehlikelidir. İnsanlarda göğüs ağrısına sebep olan rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Ayrıca, bu hastalığa sahip olan kişilerin kalpleri diğer organlara yeteri kadar kan pompalayamadığı için diğer organlarda da herhangi bir problem oluşabilir. Bu da taşikardinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Taşikardiye Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Taşikardi rahatsızlığı olan kişiler bitkisel ürünler ile bu hastalıklarını biraz olsun kontrol altına alabilirler. Bu bitkisel ürünlerin ilk sırasında şeker pekmezi gelmektedir. Demir, potasyum ve magnezyum açısından zengin olan bu ürün insanlarda taşikardiye karşı destek olabilmektedir. Ayrıca tarçın, kedi otu ve melisa otu da faydalı bitkiler arasında sayılabilmektedir. Hastalığın tedavisinde ilk aşamada ilaç tedavisi uygulanırken sonrasında kalp pili ismi verilen yöntem tercih edilebilmektedir. Daha ileri safhalarda ise cerrahi yöntemler kullanılarak kişinin kalp ritminin düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Bu aşamada insanların çevresindeki kişilerin sürekli olarak destek olması ve kontrol etmesi önem arz eder. Kalpteki ritim bozukluğu olarak tanımlanan taşikardi son derece tehlikeli bir hastalıktır ve insanların hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir.

Yorumlar
Aysun Kayacı 29 Ocak 2019 - 13:51:41 Taşikardi tedavisi hakkında bilmediğim birçok şey var. Bitkisel tedavisi de var diyorlar ama bu rahatsızlığın algoritması biraz daha farklı olabilir. Ne gibi riskleri var öncelikle bunlar bilinmeli sanırım. Bu durumun sonuçları neye yol açar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: