Nefes kokusunun nedenleri nelerdir? Ne iyi gelir?
Sağlık

Nefes Kokusunun Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

28 Ocak 2019 - 21:40:05

İnsanların nefes kokusunun kötü olması onları sosyal açıdan etkilerken ciddi bir sağlık sorununu da işaret ediyor olabilir.

Nefes Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Nefes kokusunun oluşmasında birçok farklı neden yer alırken insanların bu nedenlerin tamamını incelemesi son derece önemlidir. Bu nedenleri kendi imkanları ile test eden kişiler eğer bir sonuca varamazlarsa doktorlara danışmaları önerilir. İlk olarak diş ve dişeti hastalıkları nefes kokusunun başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Dişlerdeki iltihap çok kötü bir kokuya sebep olabilirken bu koku nefese karışarak ağızdan dışarı çıkmaktadır. Bunun yanı sıra belirli sindirim sistemi hastalıkları da ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Kişilerin ağız temizliklerini doğru bir şekilde yapmayışı da nefes kokusunun oluşumunda etkili olmaktadır.

Nefes Kokusuna Ne İyi Gelir?

Nefes kokusunun giderilmesi için insanların atması gereken adımlar kokuya sebep olan etmenlere göre değişir. Kokuyu engellemek adına insanlar dişlerini günde iki defa fırçalayabilirler. Diş fırçalama aşamasında dillerini de fırçalamaları ve buranın da kokuya sebep olan maddelerden arındırılması gerekmektedir. Ayrıca ağız gargarası yapmak da kokuyu engelleyen yegane çözümlerden birisidir. Özel olarak eczanelerden ya da marketlerden alınabilen gargaralar ile birlikte insanların ağzı kokuları ortadan kaldırılabilecektir. Su tüketiminin çoğaltılması ve gerektiğinde şekersiz sakız çiğnenmesi de insanların nefes kokusunun önlenmesini sağlamaktadır.

Nefes Kokusu İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Nefes kokusunu ortadan kaldırmak için insanlar doğal yöntemlere de yönelebilirler. Bu aşamada elma ve armut tüketimi nefes kokusunun ortadan kaldırılmasında son derece etkili bir yöntemdir. İçerisinde yer lifler sayesinde insanların nefeslerini temizleyerek kokunun çıkmasını engellemektedir. Çiğ olarak tüketilen nane ve maydanoz da insanların nefes kokusunu kısa süre içerisinde kesmektedir. Bu doğal ürünler, ağız kokusunu giderici malzemelerin içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok kişinin tercihi olan karanfil de bu aşamada oldukça kuvvetli bir seçenek olarak gösterilebilir. Nefes kokusunun istenen şekle gelmesinde birkaç adet karanfil yeterli olmaktadır. Ancak miktarın çok fazla artması dilde uyuşukluğa sebep olabileceğinden insanları zorlayabilir.

Nefes Kokusu Hangi Hastalıkların Belirtisi mi?

İnsanların nefesinin istenmeyen bir şekilde kokması bazı hastalıkları işaret edebilmektedir. İlk olarak üst solunum yolu hastalıkları ciddi şekilde insanların nefesinin güzel kokmamasına sebep olur. Bunun yanı sıra midede yaşanan rahatsızlıklarda da yemek borusu aracılığıyla koku ağıza ulaşırken buradan sonra nefes ile dışarı çıkmaktadır. Uzmanlar, şeker hastalarında ve böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda da sıklıkla ağız kokusu problemlerinin olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple de nefesleri ciddi şekilde kokan ve bu sebeple yakınları tarafından uyarılan kişilerin en kısa sürede hastanelere giderek uzman kişilere danışması ve gerekirse hastalıklarının tedavisine başlanması önem arz etmektedir. Birçok insanda görülebilen nefes kokusunun nedenleri oldukça farklı olabildiğinden kişilerin belirli testler yaptırarak sebebini öğrenmesi son derece doğru bir karar olacaktır.

Yorumlar
Mükafat Akbulut 28 Ocak 2019 - 21:50:05 Nefes kokusuna kesin çözüm yapmak için hangi bölümü başvurmak gerekir? Ne geçirir ve ne önler bunları öğrenmek istiyorum. Naneli sakız gibi şeyler deniyorum ama bunlar belli bir yere kadar etkili oluyor. Bir hastalığın belirtisi mi diye düşünmeye başladım açıkçası.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: