Havlıcan nedir? Neye yarar? Zayıflatırmı? Havlıcanın yan etkileri ve faydaları
Zayıflama

Havlıcan Nedir? Neye Yarar? Zayıflatırmı? Havlıcanın Yan Etkileri ve Faydaları

08 Nisan 2018 - 10:03:20

Farkında olmadan tükettiğimiz baharatlardan birisi olan havlıcan, son dönemde mutfaklarımızda da yer almaya başlamıştır.

aronya çayı

Havlıcan Nedir? Neye Yarar?

Havlıcan, zencefilgiller familyasına ait ürünlerden bir diğeri olarak gösterilebilir. Şekil olarak düzensiz ve çıkıntılı bir şekle sahip olan ürün, familyanın diğer ürünleri gibi zayıflama üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle popüler hale gelmeye başlamıştır. Biz farkında olmasak da hazır olarak alınan çok sayıda hamur işi, tatlı ve çikolata içerisinde havlıcan kullanılmaktadır. Bazı meşrubatların içerisinde tadın dengelenmesi için de tercih edilmektedir. Baharat olarak tüketilen yemeklere katılabilen havlıcan, istendiğinde çayı demlenerek de tüketilip olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Havlıcanın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Midenin güçlenmesinde çok etkili olan ürünlerden birisidir. Düzenli olarak kullanımda midede yaşanan yanma ya da ağrı gibi sorunların oluşmasını engeller. Bunun yanında mide ve bağırsakta bulunan gazların vücuttan uzaklaştırılmasında da olumlu etkiler göstermektedir. Kış aylarında nezle, grip ya da soğuk algınlığına karşı tüketimi ile birlikte havlıcan, bu hastalıklardan daha kolay kurtulmaya yardımcı olur. Bu hastalıklar ile ortaya sıklıkla çıkan balgamın vücuttan atılmasında etkili olurken idrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Bu sayede vücut içerisinde zararlı olan maddelerin vücudun dışına alınmasında etkili olmaktadır. Romatizmaya karşı da olumlu etkileri bulunmaktadır. Nemli dönemlerde insanların ağrılarının mümkün mertebede rahatlamasını sağlamaktadır.

Havlıcan Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Havlıcan kullanımının zayıflama üzerinde olumlu etkilerinin olup olmadığı birçok kişi tarafından merak konusudur. Bu aşamada net bir cevap vermek oldukça zordur. Birçok bitki, direkt olarak kilo verme üzerinde etkiler gösterirken havlıcan daha dolaylı yollardan etkisini göstermektedir. Vücuda güç veren bitkilerden birisidir. Bu etkisinin zayıflama üzerinde olumlu sonuçlar vermesi için kişilerin düzenli olarak spor yapması gerekir. Havlıcan ile birlikte sporlarında daha tempolu şekilde çalışan kişiler daha rahat kilo verebilirler. Buna ek olarak vücut içerisinde biriken gazların vücuttan atılmasında etkili olmaktadır. Bu sayede kişilerin zayıflamasını sağlamasa da daha zayıf gözükmesini saplayabilir. Zayıflama üzerinde bu etkili bulunurken zayıflamak için kullanacak olan kişilerin daha etkili ürünlere yönelmesi önerilmektedir.

Havlıcanın Yan Etkileri Nelerdir? Zararı Var mı?

İlk olarak insanlarda iştah açıcı bir etki gösterebilmektedir. Zayıflamak için kullanacak olan kişilerin buna dikkat etmesi gerekir. Bu ürün kullanmaları ile birlikte diyetlerini yapmaları daha zor bir hal alacaktır. Bunun dışında idrar söktürücü etkisinin çok fazla tüketimde aşırı düzeyde kendisini göstermesi sebebiyle vücuttaki su miktarının azalmasına sebep olabilir. Vücudun bu dönemde susuz kalmaması için düzenli olarak su tüketimi gerekli olur. Her gün tüketimde belirli bir yaşın üzerinde hipertansiyona sebep olabilmektedir. Şeker hastalarını da olumsuz etkileyen ürünlerden birisidir. Çoğu kişinin ismini dahi bilmediği havlıcan, vücut için çok sayıda faydası bulunan ancak dikkatli kullanılması gereken bir üründür.

aronya çayı

Yorumlar
dilan Sezer 08 Nisan 2018 - 10:13:20 Havlıcan bitkisinin fiyatı ne kadar? Bu bitki bebeklere verilir mi acaba? bir yan etkisi ya da zararı olur mu? Satın almak istiyorum fakat her aktar satıyor mudur? İnternet üzerinden mi sipariş vermek gerekiyor? Yağını kullananlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı