Sağlık

Zencefil Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

08 Nisan 2018 - 07:13:15
Zencefil nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve zararları

Ülkemizde yetişmeyen ancak olumlu etkileri ile birlikte son derece popüler olan bitkilerden bir diğeri de zencefildir.

Zencefil Nedir? Ne İşe Yarar?

Kendi ismini verdiği zencefilgiller ailesinin ana üyesidir. Yetiştirilirken aradığı iklim özelliklerini ülkemiz sunamadığı için ülkemizde üretilmez. Ülkemizde kullanılan zencefiller Çin, Japonya, Hindistan, Vietnam ya da Endonezya'da üretilirken buralardan ithal edilerek kullanılmaktadır. Şekil olarak ülkemizde sıklıkla görülebilen kozalağı anımsatır. Ancak kullanılan kısmı kökleridir. Dış kısmı çok açık kahve renkte olurken içi biraz daha sarımsıdır. Genel olarak renk konusunda patatese benzetilebilir. Ancak şekil olarak daha düzensiz ve boyuna uzun bir yapıya sahiptir.

Zencefil Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Zayıflama üzerinde olumlu etkiler gösteren bitkilerden bir diğeri olarak zencefil gösterilebilir. Genel olarak düzenli bir şekilde diyetlerini yapan ve sporlarını aksatmayan kişiler, ara öğünlerde tükettikleri bitki çaylarında bu bitkiyi de tercih ederler. Bu bitki, insanda şişkinliğin ve gaz sıkışması problemlerinin giderilmesinde çok etkili bir üründür. Diyet dönemlerinde farklı bir şekilde beslenmeye başlayan kişilerde şişkinlik ya da benzeri sorunlar yaşanabilirken bunlar vücudu olduğundan daha kilolu gösterir. Ayrıca kişilerin günlük hayatlarında zorlanmasını ve karın ağrısı gibi problemler yaşamasına sebep olmaktadır. Bu etkileri ortadan kaldıran zencefil, doğru kullanıldığında zayıflamaya olumlu katkılar sağlayan bir üründür.

Zencefil Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Kullanım Şekli

Bu bitkinin tüketiminde en popüler tüketim çeşidi çaydır. Ancak bunun yanı sıra yağı ya da toz hali de tüketilebilmektedir. Çay olarak tüketmeyi düşünen ancak bunun oldukça zahmetli olduğunu düşünen kişiler diğer yöntemlere de yönelebilmektedir. Çayını hazırlarken kişilerin ilk olarak kabuklarını iyi bir şekilde temizlemesi gerekir. Belirli bir şekli olmadığından bu oldukça zor bir durumdur. Bunun sonrasında ince dilimler haline getirilen bu bitki ardından kaynayan suyun içerisine atılarak demlenmeye bırakılmaktadır. Bu şekilde farklı bitki çaylarının içerisine de katılabilmektedir. Ancak bu kullanım yerine toz olarak kullanımı da oldukça pratiktir. Suyun içerisinde toz haline getirilmiş zencefil eklenirken bu sayede kaynaması beklenir. Ancak saf hali kadar yoğun ve etkili olmayacaktır.

Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zencefil denildiğinde soğuk algınlığı ya da nezle gibi hastalıklara karşı olan olumlu etkileri akla gelmektedir. Zencefil çayı, bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile birlikte kış aylarının vazgeçilmez ürünlerinden birisidir. Kas ağrılarının giderilmesinde son derece önemlidir. Spor yapan kişilerde vücudu fazla zorlama sebebiyle oluşan ağrıların en kısa sürede geçmesine katkı sağlar. Yan etkiler incelendiğinde aşırı kullanım ile ortaya çıkan ishal ve göğüste yanma ilk sıralarda yer alır. Bunun yanı sıra kanın pıhtılaşmasını geciktiren bir etkisi de bulunmaktadır. Ülkemizde üretilmemesine rağmen ülkemizde çok fazla kullanılan zencefil, zayıflamanın yanı sıra birçok farklı faydası ile birlikte hayatımızdaki en önemli bitkilerden birisidir.

Yorumlar
Zeynep Aslan 08 Nisan 2018 - 07:23:15 Zencefil bal limon neye iyi gelir? Boğaz ağrısı için zencefil kullanmak etkili olur? Boğazı tahriş eder mi? Genelde bal ile kullanımının etkili olduğunu söylüyorlar. Bu bitkinin herhangi bir yan etkisi var mı? Yaş mu kuru mu tüketmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: