Arnavut biberi nedir? Nerede bulunur? Acı arnavut biberinin faydaları ve zararları
Sağlık

Arnavut Biberi Nedir? Nerede Bulunur? Acı Arnavut Biberinin Faydaları ve Zararları

08 Nisan 2018 - 12:53:22

Evlerimizde pul biber olarak tükettiğimiz ürün, normalde arnavut biberi olarak isimlendirilmektedir. Ancak sürekli olarak öğütülerek kullanılması sebebiyle pul biber olarak isimlendirilmiştir.

Arnavut Biberi Nedir? Nerede Bulunur?

Türk mutfağında acının yeri oldukça fazladır. Birçok yemekte de bu acı kırmızı pul biber ile verilmektedir. Kırmızı pul biber, mutfaklarımıza ulaşana kadar belirli işlemlerden geçer. İlk olarak biberler toplanır, sonrasında kurutulur ve son olarak öğütülerek paketlenir ve mutfaklarımıza ulaşır. Bu aşamada toplanılan ve sonrasında kurutulan biber, arnavut biberidir. Günümüzde bu ismini kaybetmek üzere olduğundan birçok insan arnavut biberini sürekli olarak tükettiğini bilmemektedir. Yemeklere hafif miktarda acı katarken bu sayede insanların iştahlarının açılmasını ve çok daha büyük bir keyifle yemeklerin tüketilmesini sağlamaktadır. İsminin aksine dünyanın her yerinde rahatlıkla yetiştirilip satışı yapılmaktadır.

Arnavut Biberinin Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

Günümüzde kullanabileceğimiz en doğal antioksidanlardan birisi arnavut biberidir. Vücut içerisinde yar alan zararlı maddelere direkt olarak saldırarak onların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu aşamada kansere sebep olan tümörler de biberin hedefinde yer alan maddelerden birisidir. Bu faydası, insanlık için son derece önemlidir. Vücudun bağışıklık sisteminde de acı biberin büyük katkısı vardır. Daha güçlü hale gelen vücut yapısı, hastalıklara karşı daha dirençli bir hale gelmektedir. İnsana vücudunun ısısında artışı sağlamaktadır. Bu etkisi kış aylarında üşümemek adına fayda sağlarken yılın her döneminde metabolizma hızının yükselmesini sağlamaktadır. Bu etkisi ile birlikte de kişilerin kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Arnavut Biberinin Zararları Nelerdir?

Vücut için mucize ürünlerden birisi olarak gösterilse de arnavut biberi zararları da bulunur. Bu zararlar, çok fazla biber tüketiminde ortaya çıkabilmektedir. İlk olarak tüketim anında ağızda yanmaya sebep olması devamında mideyi etkilemektedir. Midede yanma da acı tüketimi ile ortaya çıkan durumlardandır. Buna ek olarak büyük abdesti yaparken zorlanmalara sebep olur. Özellikle hemoroid gibi hastalıkları olan kişiler için riskli bir tercih olacaktır. İnsanların acıya karşı dirençleri de farklılık gösterir. Bu sebeple de ürünü tüketirken dikkat etmek önemlidir. Eşiği düşük olan kişiler hiç tüketemeyebilirken bu eşik aşıldığında şiddetli karın ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Acı Arnavut Biberi Nasıl Kullanılır?

Acı Arnavut biberi, genel olarak tek başına tüketilen bir ürün değildir. Yemeklere katılarak tüketimi olabilecek en rahat tüketim şeklidir. Sebze yemeklerine, et yemeklerine, salatalara ve çorbalara katılarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra henüz öğütülmemiş hali de tüketilebilmektedir. Yemek yerken bir yandan da kırmızı renkteki Arnavut biberi acı ihtiyacının karşılanması için kullanılabilir. Bazı içeceklere katılma şansı da bulunur ancak çok yaygın değildir. Tüm bu seçeneklerden birisini değerlendirmek bu ürünün vücuda alınması için yeterli olacaktır. Birçok insanın vazgeçilmesi olan ve kırmızı pul biber olarak da isimlendirilen arnavut biberi, zayıflamadan kansere kadar birçok farklı sorunda başarılı etkiler göstermektedir

Yorumlar
Meriç Keskin 08 Nisan 2018 - 13:03:22 Arnavut biberi kaç kaloridir? Nerede bulunur neyden yapılır? Bu biber pul biberin birerbir aynısı mı yoksa tat olarak değişik mi? Eğer farklı bir tadı varsa sipariş vermek ya da aktardan satın almak istiyorum. Gerçekten merak ettim:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: