Zayıflama 08 Nisan 2021 - 12:43:34

Masala Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Tarifi, İçindekiler, Kullanımı

Masala Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Tarifi, İçindekiler, Kullanımı

Bir Hint çayı olarak dünyanın her yerinde kullanılmaya başlanan masala çayı, son dönemde ülkemizde de sıklıkla kullanılan ürünlerden birisi olmaya başlamıştır.

Masala Çayı Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Baharat denildiğinde dünyada ilk akla gelen ülkelerin başında Hindistan gelir. Çok sayıda baharatın üretim noktası olan Hindistan bazı baharatları birbiri ile karıştırarak beraber kullanmaktadır. Masala da bu baharatlardan birisi olurken her geçen gün popülaritesini arttırmaktadır. Birçok farklı baharat ile farklı lezzetler elde edilirken aynı zamanda bu baharatların insana vücudu için faydaları da birleştirilmektedir. Bu aşamada masala çayı zayıflama üzerinde de etkili bir çay olarak gösterilir. İnsanlarda metabolizma hızının artışına katkı sağlamaktadır. Gün içerisinde yakılan kalori miktarı masala kullanımı sayesinde daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Masala Çayı İçindekiler Nelerdir?

Bu baharat karışımını hazır olarak alabilen kişiler isterlerse bu karışımı kendileri de gerçekleştirebilmektedir. Ancak tüm baharatların alımı zaman alırken miktarlarının doğru ayarlanamaması sebebiyle tadı da oldukça zorlayıcı olabilir. Masala çayı, Hindistan'da manda sütü kullanılarak yapılmaktadır. Aynı şekilde yapmak isteyen kişilerin manda sütü alması gerekirken alternatif olarak inek sütü de kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra yeteri kadar suya ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin tamamına sahip olan kişiler masala çayı pişirmeye başlamak için hazır hale gelirler.

Masala Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

İlk olarak kişilerin suyun içerisine yeteri kadar masala atması gerekmektedir. Kendi damat tatlarına göre 1-2 çay kaşığı kadar masala kullanımı yeterli olacaktır. Tat olarak oldukça keskin olduğundan bu miktarlar yeterli olur. Bu seviyede masalayı suyun içerisine atan kişiler 5 dakika boyunca bu karışımın kaynamasını sağlayacaktır. Sonrasında karışımı ateşten alan kişiler biraz ılımasını beklerler. Sonrasında üzerinde sütün eklenmesi gerekir. Süt oda sıcaklığında eklenirse en doğru seçim olacaktır. Bunun sonrasında sütlü karışım tekrar ateşe alınarak kaynayana kadar pişirilmeye devam edilir. Ardından ateşten alınıp 3-5 dakika kadar soğuması beklenmelidir. Bunların ardından çay tüketime hazır bir hale gelmiş olur.

Masala Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Çayın içerisinde çok sayıda baharatın bir arada kullanılıyor olması ve bunun yanında sütün eklenmesi vücut için muhteşem bir ürünün oluşturulması anlamına gelmektedir. Bu aşamada sütün içerisindeki kalsiyum ve diğer maddeler düzenli olarak vücuda alınmış olur. Bunun yanı sıra baharatlar sayesinde sakinleştirici bir etkinin oluşması sağlanmıştır. Gün içerisinde düzenli olarak masala çayı tüketimi kişilerin sinirlerine daha kolay bir şekilde hakim olmasını sağlamaktadır. Son olarak kişilerin zayıflamasına olan katkısı da faydaları arasında gösterilmektedir. Hem tok tutma hem de metabolizma hızını arttırma etkisi yer almaktadır. Hint kültüründe en popüler içecek olarak gösterilen masala çayı son dönemde ülkemizde de popülerliğini yükseltmiş ve muhteşem lezzeti ile birçok kişi tarafından düzenli olarak kullanılmaya başlanmıştır.

  • masala çayı nasıl yapılır
  • masala çayı ne işe yarar
Yorumlar
İpek Öz Masala çayının yapılışı nasıldır? Tarifini bilen var mı? Sipariş verip denemek istiyorum. İlk defa içeceğim bu çayı ve hem tadını hem de etkisini merak ediyorum. Kilo verme konusunda gerçekten etkili oluyor mu? Kullananlar var mı? cevapla
yorum yaz
İnceltici Tayt Zayıflatır mı? Nerede Satılır? Nasıl Kullanılır?