Sağlık 08 Nisan 2021 - 18:33:42

Soğan Nedir? Soğanın Faydaları, Zararları, Kalorisi, Ph Değeri

Soğan Nedir? Soğanın Faydaları, Zararları, Kalorisi, Ph Değeri

Birçok yemekte bol miktarda kullanılan soğanın, vücuda olan faydaları da saymakla bitmez. Birçok farklı şekilde tüketilebilen soğan sayesinde birçok sorunda gelişme kaydetmek mümkün olabilir.

Soğan Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitkiler arasında soğangiller familyasında olan soğan, bu familyaya adını verecek kadar sık kullanılan ve insanlar için önemli olan bir bitkidir. Soğanın birçok farklı çeşidi bulunuyor olsa da soğan denildiğinde ilk akla bahçelerde yetiştirilen beyaz ve yuvarlak hatlara sahip soğanlar gelmektedir. Tat olarak farklı seviyelerde acıdır. Ancak insanlar tarafından bu etkisi son derece lezzetli görülür. Ayrıca kokusu da son derece yoğundur. Her ne kadar insanlar yoğun soğan kokusundan hoşnut olmasalar da yemeklerde diğer ağır ürünlerin kokusunun tüketicilere aktarılmaması için çok önemli bir seçenektir.

Soğanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Zayıflamak isteyen insanlar için düzenli olarak kullanılması durumunda olumlu etkiler gösterebilen bir üründür. İştah kesici özelliği ile birlikte kişilerin diyetlerine çok daha rahat bir şekilde uymasını sağlar. Bunun yanında vücudun içerisinde kanın farklı bölgelerine taşınmasında görevli olan damarların temizliğinden de sorumludur. Bu aşamada damarları temizleyerek tıkanmaların önüne geçmektedir. Cilt üzerinde de çok sayıda olumlu etki bırakmaktadır. Bu etkilerden ilki yüz bölgesinde oluşan yaşlanma etkilerini geciktirmesidir. Birçok kişi için bu etki aşırı önemli olurken bu etkisi sebebiyle cilt ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra selülitlerin geciktirilmesi için de kullanılabilir. Kış dönemlerinde üst solunum yolu hastalıklarına karşı da soğanın tüketimi gayet önemlidir. Bu sebeple de kış sebzelerinden yapılan yemeklerde soğan eklentisi çok daha fazla seviyededir.

Soğanın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İnsanların tükettikleri sırada acı bir tat aldıkları ürünler genel olarak mide üzerinde de olumsuz etkiler göstermektedir. Soğan da bu ürünlerden birisi olarak gösterilebilmektedir. Soğanın fazla tüketiminde ciddi anlamda mide yanması problemleri olabilir. Bunun yanı sıra basur rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması daha doğru olacaktır. Büyük abdestlerini yaparken belirli oranda acı çeken kişiler, soğan tüketimi sebebiyle daha fazla acı duyabilirler. Son olarak insanlarda gaz problemlerine de sebep olmaktadır. Bu durum da özellikle sosyal ortamda sorun yaratabilmektedir.

Soğanın Kalorisi ve Ph Değeri Nedir?

Soğanı zayıflamak için kullanan kişiler, kalori miktarını da merak ederler. 100 gram kadar soğan tüketen kişiler 40 kalori almış olurlar. Bu miktar son derece uygun olduğundan salatalarda, yemeklerin içerisinde ya da yemeklerin yanında rahatlıkla tüketilebilmektedir. Soğanın pH değerine bakıldığında ise bu değer 6 ile 6,7 arasında değişiklik göstermektedir. En iyi ürünlerin yetiştirilmesi için bu değerlere uygun bir biçimde toprak kullanılması ve sulamanın yapılması gerekli olur. Herkesin düzenli olarak tükettiği soğan, yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra vücut sağlığına da büyük katkılar sağlayarak özellikle kış aylarında birçok rahatsızlığa karşı direnci yükseltir.

  • soğan
  • soğan nedir
  • soğanın faydaları
  • soğanın yan etkileri
  • soğanın kalorisi
Yorumlar
Kamile Ateş Soğan suyunun faydaları nelerdir? Soğanı yemeklerde genel olarak kullanıyoruz ama suyunu içmenin başka faydaları var diye duymuştum. Bu besinin kalorisi ne kadar çok yüksek mi? Soğan halkası tarifini bilen var mı? cevapla
yorum yaz
Erkek Göbek Korsesi Zayıflatırmı?