Sağlık

Paprika Biberi Nedir? Paprika Biber Sosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

08 Nisan 2020 - 21:23:47
Paprika biberi nedir? Paprika biber sosu nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Macar mutfağının önemli ürünlerinden birisi olan paprika biberi son dönemde ülkemizde de en fazla tercih edilen biber türlerinden birisidir.

Paprika Biberi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizin tarihinde çok geniş sınırlara yayılmış oluşu birçok farklı kültürün bizlere ulaşmasını sağlamaktadır. Macaristan merkezli olan paprika biberi de söylentiye göre Macaristan'ın işgali döneminde ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Macar dilinde bu biber, kırmızı biber anlamına gelen bir kelimedir. Dilimizde de direkt olarak kullanılır. Yetiştiriliş tarzına göre acı ya da tatlı olarak üretilebilmektedir. Kırmızı bir renge sahip oluşu genel olarak insanlarda yüksek acıya sahip olduğu algısı yaratıyor olsa da acısız şekliyle yemeklere renk vermek adına kullanılabilir.

Paprika Biber Sosu Nasıl Yapılır?

Kahvaltılarımız günlük öğünler arasında en önemli yere sahip öğünler olurken kızarmış ekmek de bu öğününü en önemli ürünlerinden birisidir. Özellikle üzerine sürülen soslar ile birlikte son derece başarılı bir lezzet elde edilebilir. Bunun için paprika biber sosu kullanılabilir. 10 adet paprika bibere ihtiyaç duyulurken bunun yanı sıra tuz, karabiber, biber salçası ve zeytinyağına ihtiyaç duyulur. Biberlerin çekirdeklerini çıkardıktan sonra küp şeklinde kesmek gerekir. Ardından zeytinyağı ve tuz ile birlikte bir tavaya atılarak pişirilmeye başlanır. İyice kavrulduktan sonra biber salçası da üstüne ilave edilerek sotelenir. Sonrasında blender ile birlikte püre kıvamına getirilip kavanozlara alınır. Kapağını kapattıktan sonra ters bir şekilde konulması gerekmektedir. 1 gün bu şekilde kalmasının ardından kullanıma hazır bir hale gelir.

Paprika Biberinin Faydaları Nelerdir?

Acı paprika biberler içeriği ile vücut için ekstra faydalar sağlamaktadır. Bunlardan ilki tümörlere karşı verdiği muhteşem savaştır. Meme kanseri, mide kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserine karşı olumlu etkileri olabilir. Kanserli hücreler üzerindeki bu etkisi sebebiyle ilaç üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğindeki C vitamini miktarı limonun üzerindedir. Bu etkisi sebebiyle gün içerisinde yorgunluk hissi yaşayan kişiler destek ürünü olarak rahatlıkla kullanabilmektedir. Kolesterol üzerinde de olumlu etkiler gösterirken dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.

Paprika Biberi Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Paprika tüketiminin önemli etkilerinden birisi de kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu durum kişilerin organlarının daha fazla çalışmasına ve orantılı olarak daha fazla kalori yakımına sebep olmaktadır. Eğer kişiler günlük hayatlarındaki beslenme düzenlerini diyetler ile değiştirmişlerse bu ürün ile birlikte çok daha kolay bir şekilde kilo verebilmektedir. Ancak hiçbir diyet yapmadan ya da sporla desteklemeden bu biberi tüketen kişilerin kilo vermesi mümkün olmayacaktır. Diyet dönemlerinde tükettikleri ürünler kısıtlandığı için kişilerin lezzetli ve yararlı bir ürün bulması oldukça zor olacaktır. Paprika bu amaçla kullanılabildiğinden diyetlerin daha kolay uygulanmasını sağlayacaktır. Rengiyle ve lezzetiyle hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan paprika aynı zamanda vücut için de çok sayıda farklı fayda göstermektedir.

Yorumlar
Emine Balta Paprika biberinin adını ilk defa duydum. Kırmızı biberin diğer bir adı sanırım öyle değil mi? Acı bir tadı yoksa bende denemek isterim. Paprika biber turşusu ve sosu nasıl yapılır? Bu ikisinin çok leziz olduğunu söylüyorlar:) cevapla
yorum yaz