Sağlık

Çemen Otu Nedir? Zayıflatırmı? Kilo Aldırırmı? Çemen Otunun Faydaları ve Zararları

09 Nisan 2018 - 00:13:49
Çemen otu nedir? Zayıflatırmı? Kilo aldırırmı? Çemen otunun faydaları ve zararları

Hem yaprakları hem de tohumu değerlendirilebilen çemen otu, insan vücuduna çok sayıda fayda gösteren bitkiler arasında gösterilir.

Çemen Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yıllar geçtikte teknolojideki ve bilim alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte doğal ürünlere ulaşmak daha zor oluyor. Birçok ürün üzerinde farklı işlemler uygulanırken vücudun çeşitli sorunlarında hemen ilaç tedavisine geçiliyor. Ancak doğal bitkileri kullanarak vücuttaki birçok problemin çözümü de mümkün olmaktadır. Çemen otu da yaprakları ve tohumu ile birlikte insan vücuduna birçok noktaya olumlu etki göstermektedir. Ülkemizde de yetişen bir bitki olduğundan rahatlıkla elde edilip hazırlanabilir. Sonrasında düzenli olarak tüketiminde faydaları kendisini göstermeye başlayacaktır.

Çemen Otu Zayıflatır mı? Kilo Aldırır mı?

Çemen otunun son dönemde birçok kişi tarafından kullanılmaya başlamasının sebeplerinden birisi kilo vermeye yardımcı olmasıdır. İnsanların kilo vermesine yardımcı olan çok sayıda bitki bulunur. Bu bitkileri alan ve düzenli bir şekilde tüketmeye başlayan kişiler, kilo verirken daha hızlı sonuç alacaklar ve sonrasında tekrar kiloları geri alma durumu söz konusu olmayacaktır. Ancak bunun için kişilerin vücutlarını doğru analiz etmeleri ve buna göre bir bitki kullanmaları gerekir. Çemen otu insanların sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlık problemlerinin üzerine gitmektedir. Eğer kişilerin fazla kilolarının sebebi midelerinin tam olarak çalışamaması ise bu bitkinin tüketimi sayesinde fazla kilolardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

İnsanlarda kronik olarak yaşanan öksürük ve balgam problemlerine karşı son derece doğru bir bitki olarak gösterilebilir. Balgam söktürücü etkisi bu aşamada son derece faydalı olacaktır. Bunun yanında mide ve bağırsaklarda sıkışan gazlar sebebiyle yaşanan şişkinlikleri en iyi şekilde çözmektedir. Bu da kişilerin daha zayıf gözükmelerine sebep olacaktır. Kolesterol rahatsızlığı olan kişilerin kullanımı da oldukça uygun olur. Yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Ayrıca kan şekerini de düzenleyebilir. Bunlara ek olarak östrojen hormonunun salgısında katkı sağlamaktadır. Bu etkisi ile bayanların menopoz dönemlerine daha geç girmelerini ya da bu dönemleri daha ağrısız geçirmelerini sağlayabilir. Düzenli olarak kullanımda göğüste belirli oranda büyümeye sebep olmaktadır. Bazı araştırmalar az da olsa emzirme dönemindeki bayanların süt miktarında artışa sebep olduğunu göstermektedir.

Çemen Otunun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bayanlar üzerinde östrojen hormonu salgısını arttıran bu bitki, aynı zamanda kanın sulanmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda bu durum çok büyük bir sorun olmaz. Ancak ameliyata girecek olan kişiler, öncesinde düzenli olarak bu bitkiyi kullanırsa ameliyatlarında kanlarını durdurmak oldukça zor olacaktır. Buna ek olarak hamile bayanların kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önem arz eder. Ayrıca çocukların da bu bitkiyi kullanımı çok fazla önerilmez. Bazı bünyeler için biraz ağır gelebilmektedir. Doğru kullanımında bayanlar için son derece faydalı olan çemen otu, zayıflama üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.

Yorumlar
Nagihan Tetik 09 Nisan 2018 - 00:23:49 Çemen otu kapsülü ve tabletini kullanmıştım daha önce. Bu bitkinin tozu da var o şekilde de tüketilebiliyor. Kilo verme konusunda ben etki görmüştüm açıkçası. fiyatı çok yüksek değil ama etkili ve düzenli olarak kullanmanız gerekiyor.cevapla
Sedef 17 Haziran 2019 - 16:55:24 Merhaba acaba nasıl kullandınız da kilo verdiniz
Flankes 12 Aralık 2020 - 16:07:16 Yalnız ben kilo aldiriyor diye biliyorum ki öyle zaten
Tuğçe Engin 19 Şubat 2019 - 13:07:04 Arkadaşlar çemen otu tohumundan yağ yapmak istiyorum ama nasıl olacağına dair hiç fikrim yok. Yağını günlük hayatta kullansam sindirim için iyi olur diye düşünüyorum. Hazır almak yerine kendim yapayım istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: