Sağlık 09 Nisan 2021 - 03:05:02

Garam Masala Nedir? Nasıl Kullanılır? Garam Masala Faydaları ve Zararları

Garam Masala Nedir? Nasıl Kullanılır? Garam Masala Faydaları ve Zararları

Hindistan'dan dünyaya yayılan çok sayıda baharat ve baharat karışımı bulunurken garam masala da bunlardan birisidir.

Garam Masala Nedir? Neye İyi Gelir?

Hindistan, farklı iklimi sebebiyle birçok bitkiye ev sahipliği yapar. Genel olarak baharat olarak kullanılan bitkilerin büyük bir çoğunluğu Hindistan'da yetişmektedir. Bu sebeple de hem kendi ülkelerinde hem de diğer doğu ülkelerinde yemeklerde baharat kullanımı oldukça fazladır. Ülkemizin tarihinde de doğu kültürü ile büyük etkileşimler olduğundan bizler de yemekleri fazlaca baharatlı olarak hazırlarız. Hindistan'da bazı baharatların bir arada kullanılması hem fayda hem de lezzet yönünden çok önemli olurken bu karışımlar özel isimler almaktadır. Köri bu tarz karışımlar arasından en popüleri olurken garam masala da son dönemin en çok tercih edilen baharatlarından birisidir.

Garam Masala Nasıl Kullanır? Tarifi Nedir?

Garam masala, Hindistan'da birçok farklı baharatın bir araya getirilmesi ile oluşturulduğu için ülkemizde de baharat olarak kullanılabilir. Ancak tat olarak son derece keskindir ve bu sebeple yemeklerde kullanılırken çok düşük miktarda kullanılması önerilmektedir. Genel olarak bir tencere yemeğin içerisine atılan yarım çay kaşığı yeterli olacaktır. Bazı kişiler bu miktarın çeyrek çay kaşığı kadar olması gerektiğini belirtirken tat konusunda kişiler kendi zevklerine göre karar verebilirler. Bunun yanı sıra bu baharatın çay olarak tüketimi de mümkün olmaktadır. Özel olarak baharatı satın alan kişiler, klasik bir şekilde kaynar suyun içerisine az miktarda garam masala atarak çaylarını demlenmeye bırakabilirler. Sonrasında da sıcak bir şekilde tüketmeleri doğru olacaktır.

Garam Masalanın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Garam masala, farklı baharatların bir arada kullanımı olduğundan, bu baharatların insanlar üzerinde yarattığı olumlu etkilerin tamamına sahiptir. İlk olarak insanların sindirim sistemlerinin rahatlamasında çok önemli bir rol oynar. Kabızlık gibi sorunlarda bu baharatın düzenli kullanımı, sorunun çözülmesinde etkili olabilmektedir. Bunun yanında üst solunum yolu hastalıklarına karşı da önemli bir kalkan görevi görür. Nezle ya da grip gibi kış aylarında sıklıkla karşımıza çıkan rahatsızlıklarda garam masala kullanımı sayesinde başarılı bir koruma gerçekleşebilmektedir. Son olarak kişilerin metabolizma hızlarının artmasına da katkı sağlar. İçeriğindeki tarçın sayesinde günde daha fazla kalori yakmaya başlayan kişiler, zayıflamak için attıkları adımlarda daha yüksek verimler alabilirler.

Garam Masalanın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İçeriğinde yer alan ürünler oldukça etkin bir tada ve yapıya sahiptir. Bu sebeple de garam masala tüketimini fazla olması durumunda kişilerin midelerinde yanma problemleri ortaya çıkabilir. Çok fazla tüketimde ortaya çıkan bu sorunları ishal takip eder. Tüm bu yan etkiler fazla kullanımda ortaya çıkıp kişinin vücuduna ciddi zararlar vermektedir. Bunların dışında garam masala kullanımının insan sağlığı için bir zararı bulunmaz. Farklı baharatları karıştırılarak evde de hazırlanabilen garam masala, yemeklere kattığı lezzetin yanında son derece faydalı bir üründür

  • garam masala
  • garam masala nedir
  • garam masala nasıl kullanılır
  • garam masalanın faydaları
  • garam masalanın zararları
Yorumlar
Esma Korkmaz Garam masala fiyatı ne kadar? Nerede bulunur? Bu baharatla tavuk yapılıyor diye biliyorum. Tadı nasıl acaba yiyenler var mı hiç? Bu baharatın sosunun tarifi nedir? Baharatı satın almak için sipariş verebileceğimiz bir yer var mı? cevapla
yorum yaz
Kafein Zararları Nelerdir? Fazla Kafein Alınca Ne Yapmalı?