Zayıflama 17 Ocak 2022 - 08:52:15

Kayısı Çayı Zayıflatır mı? Kayısı Çayının Faydaları ve Zararları

Kayısı Çayı Zayıflatır mı? Kayısı Çayının Faydaları ve Zararları

Kayısı çayı; lif bakımından zengin değerlere sahip olan ve bu sayede sindirim sisteminin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlayarak zayıflamaya destek olan doğal bir çaydır.

Kayısı Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

İnce kabuklu, turuncu renkli, yumuşak etli bir meyve olan kayısı; kuru kayısı, yaş kayısı, kayısı reçeli ya da kayısı çayı şeklinde çok yönlü olarak tüketilebilmektedir. Kayısı çayı, meyvenin lif oranı sebebiyle zayıflama çayları arasında yer almaktadır.

Araştırmalara baktığımızda kayısı çayı zayıflatır mı diye sorarsak zayıflama üzerinde direkt etkisi olmadığı bilgisi gözümüze çarpar. Fakat; kayısı çayı zayıflamaya yardımcı olur mu diye sorduğumuzda ise cevap tamamen değişmektedir.

Kayısı meyvesi; lif oranı yüksek meyveler arasında olması sayesinde, zayıflama sürecinde diyet yapan kişinin çok daha uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır. Sindirimi düzenleyen besinlerden biri olan kayısı çayı, bu dönemin çok daha konforlu geçmesini sağlayacaktır.

Bir çok kişi zayıflama sürecini kolaylaştırması sebebiyle kayısı çayını; yağ yakan bitki çayları ya da zayıflamaya yardımcı bitki çayları arasında görmekte ve özellikle formda kalmak amaçlı kullanmaktadır.

Kayısı Meyve Çayının Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki demir oranı çok büyük bir özelliktir. İçerisinde demirin fazla olması kansızlık hastalığı olarak bilinen aneminin tedavisinde oldukça önemli bir destek ürünü olmasını sağlamaktadır. Kanserle savaşan bitki çayları arasında yer alan kayısı çayı aynı zamanda doğal ateş düşürücü etkiler de oluşturmaktadır.

Birçok kişi kayısı çayının faydaları denildiğinde kabızlık rahatsızlığına karşı olan etkilerini söylemektedir. Kayısının, kabızlığa karşı sıklıkla kullanılması bu çayın da aynı amaçla kullanılmasına sebep olmuştur. Bu kullanım da son derece doğru olurken insanlarda kabızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlar.

A, C ve E vitaminlerini içerisinde barındıran meyve, yaşlanmaya karşı da son derece etkilidir. Yaşlanma etkilerinin ortaya çıkmasını geciktiren kayısı çayı cilt problemlerinin de önüne geçebilmektedir. Bu faydaların tamamı düzenli kullanımda ortaya çıkmaktadır.

Kayısı Çayı Günde Kaç Kez İçilmeli?

Doğal kayısı çayının Günde 1-2 fincan tüketimi çok ideal kabul edilmektedir. Kayısı çayının vücuttan su atma konusunda etkisi yüksek olduğundan kullanımı sırasında gün içinde su tüketimi ihmal edilmemelidir.

Eğer kayısı çayı göbek eritir mi diye merak ediyorsanız, yağ yakımını hızlandırmak için kayısı çayından destek alabilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan kayısı çayı, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman istenilen kiloya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kayısı Bitki Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kayısı çayı hazırlama, iki farklı seçenekte olabilir. İlk olarak, hazır bir şekilde poşet çay olarak birçok farklı markanın ürünlerinin arasından birisi seçilebilir. Poşet çayların direkt olarak kaynatılan suya atılması ile hazırlanması mümkündür.

Evlerinde kuru kayısı bulunduran kişiler kuru kayısıdan kayısı çayı hazırlayabilirler. Olabildiğince küçük parçalara kadar kesilen kayısılar kaynar suya atılarak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Bunun ardından çayı 10 dakika boyunca demlenmeye bırakmak gerekmektedir. Tüketimi sırasında şeker tercih edilmemelidir.

Her iki durumda da çayın faydaları en iyi şekilde vücutta görülebilmektedir. Vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesi, kalp sağlığının desteklenmesi, kabızlığın önlenmesi için tercih edilen bu doğal içerikli çay hem zayıflama hem de genel sağlık konusunda etki sağlamaktadır.

Kayısı Çayının Zararları Nelerdir?

Hemen her doğal bitki çayında olduğu gibi kayısı çayı aşırı tüketildiği zaman yan etkisi olabilen bir bitki çayıdır. Başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere vücutta kaşıntı, kızarıklık, döküntü, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma söz konusu olabilir. Ayrıca ishal de gözlemlenebilir.

Kayısı çayı kullananlar ya da kullanmak isteyenler günlük tüketilmesi gereken miktarı aşmamalıdır. Ayrıca kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar doktora danışarak kullanmalıdır. Hamile kadınlar ve emziren anneler ise uzak durmalıdır.

  • kayısı çayı
  • kayısı çayı zayıflatırmı
  • kayısı çayı yararları
  • kayısı çayı zararları
Yorumlar
Dilber çehre Kayısı çayı süt yapar mı? Bebeğim 2 aylık çok güzel emiyor ama sanırım sütüm yetmiyor. Kayısı çayı ne işe yarıyor diye merak ederken böyle bir bilgiye rastladım ama etkisi olur mu bilemedim. Bu amaç için kullananlar var mı? cevapla
Duygu Konuk Kayısı çayı mı yeşil çay mı daha iyi olur diye düşünüyordum hep. Kayısı meyve olarak da metabolizma hızlandırıyor ve kabızlık problemlerinin çözülmesini sağlıyor. Aynı şekilde çayı da zayıflama konusunda oldukça olumlu etkiler meydana getiriyor. Daha önce bu çayı denedim ve etkisi gördüm. Kullanmak isteyenler bence kesinlikle denemeli. Herhangi bir yan etkisi olmadı bana. Yeşil çay da aynı şekilde etkili. İkisi de içilebilir bence. cevapla
serap a. kayısılı form çayı zayıflatırmı arkadaşlar markette sürekli görüyorum normalde meyveli çaylardan pek hazzetmem ama eğer işe yarıyorsa kullanabilirim markasını yazsam belki yayınlamazlar ama siz markasını tahmin ediyorsunuzdur lütfen kullananlar yorum atsın cevapla
yorum yaz
Kanser Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Türleri