Sağlık 15 Ocak 2022 - 10:51:53

Karahindiba Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir? Fiyatı, Faydaları ve Zararları

Karahindiba Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir? Fiyatı, Faydaları ve Zararları

Karahindiba çayı; besin değeri açısından zengin olan, doğal içeriği sayesinde kanser başta olmak üzere bazı hastalıkların tedavi edilmesinde etkili olan, yüksek potasyum oranına sahip bir bitki çayıdır.

Karahindiba Çayı Ne İşe Yarar?

Tam bir şifa kaynağı olarak bilinen karahindiba çayı; potasum, A ve C vitaminleri bakımından zengin olan, genel sağlık bakımından faydaları bulunan bir bitki çayıdır.

Genel olarak karahindiba bitkisi, yol kenarlarında ya da çayırlarda serbest olarak yetiştirilmektedir. Nisan ve Mayıs ayları, bu bitkinin yetişmesi için en doğru dönemlerdir. Bu dönemde sarı renkte çiçek açan bu bitki sonbaharın gelmesi ile birlikte yapraklarını döker ve tohumlarını taşıyan beyaz topları üst kısmında biriktirmeye başlar. Bu toplar o kadar narindir ki insanların üflemesi ya da hafif bir rüzgar direkt olarak uçuşmasına sebep olur.

İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde karahindiba mucizesi, hem zayıflama hem de genel sağlık bakımından faydalı olan etkiler oluşturmaktadır. Vücuda enerji verirken aynı zamanda detoks etkisi de oluşturmaktadır.

Karahindiba Çayının Faydaları Nelerdir?

İlaç sektöründe birçok hastalığın tedavisinde kullanılan karahindiba bitkisinden elde edilen çayın faydaları şöyledir:

 • Karahindiba çayının faydaları böbrek hastalıklarına karşı ortaya çıkmaktadır. Böbreklerinde taş olan kişilerin ağrı ve acılarının azalmasında son derece etkili olmaktadır.
 • Kalsiyum ve C vitamini bakımından zengin olan karahindiba çayı, ergenlik dönemindeki çocuklarda kemik gelişimi destekler. Ayrıca ileri yaşlarda görülen kemik erimesini de engeller.
 • Sindirim sisteminin dengeli ve düzenli olmasını sağlar.
 • Kan şekerini düzenler ve insülin dengesi oluşturur.
 • Doğal bileşenlere sahip karahindiba karaciğer sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Karahindiba çayı tokluk sağlayarak, gün içerisinde daha yemek tüketimi oluşturmaktadır.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengin olması sayesinde kansızlık gibi problemleri önler.
 • Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde vücuttan toksin atılmasını sağlar.

Diyet süresinde yağ yakımının desteklenmesi için etkili olan karahindiba çayı neye iyi gelir diye baktığımızda zayıflama ve zindelik oluşturması bakımından etkilidir.

Karahindiba Çayı Kansere Karşı Etkili mi?

Vücuttaki hücrelerin herhangi bir sebepten dolayı anormal şekilde çoğalması ve kitle oluşturması ile meydana gelen kanser hastalığının tedavisi için bitkisel yöntemler merak edilmektedir. Son zamanlarda karahindiba çayı kanseri yendi gibi sözler ve söylemler bulunmaktadır. Fakat bu konudaki etkileri henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

Bu tarz rahatsızlıklarda öncelikle uzman doktordan destek almak gerekmektedir. Bu çayı doktorunuzun uygun görmesi halinde hastalığın tedavisi sırasında tüketebilirsiniz.

Karahindiba Çayı Nasıl Demlenir?

Bu bitki yapı olarak son derece narin olduğundan yapraklarının çay yapımında kullanılması oldukça zordur. Ancak bunun yanında özel olarak yetiştirilip toplandığında yaprakları kullanılarak da çay haline getirilmektedir. Yapraklarının çok narin olduğunu bilen kişiler karahindiba çayı kullanımı hakkında merak edilen detaylar bulunmaktadır.

Bu bitkinin çayını hazırlarken kökünün kullanılması tavsiye edilmektedir. İlk olarak kökünü kahve makinelerinde çekerek hazır hale getirmek gerekir. Ayrıca dışarıdan da satın alınabilmektedir. Sonrasında klasik çay demleme işlemi gerçekleşmektedir. İlk olarak suyunu kaynatınız ve sonrasında toz halindeki bitkinin kökünü bu suyun içerisine atınız. 5-10 dakika arasında çayın demlenmesi yeterli olmaktadır. Ardından afiyetle tüketebilirsiniz.

Karahindiba Çayının Zararları Nelerdir?

Bu bitkinin yan etkilerinin ortaya çıkması için son derece yüksek miktarda tüketilmesi gerekir. Genel olarak insanlar bu aşamada tüketmedikleri için yan etkiler ortaya çıkmaz. Karahindiba kökü çayı gereğinden fazla kullanılması alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunun yanı sıra hamile kadınlarda kullanımı öncesinde doktora danışmak doğru bir karar olacaktır.

Bazı insanlar karahindiba çayı tansiyonu yükseltir mi diye merak etmektedir. İçeriğinde yer alan potasyum sayesinde tansiyon düşüren bir çay olarak tanımlanmaktadır. Tansiyon hastası olup, ilaç kullanan kişiler doktora danışarak bu çayı içebilirler.

Karahindiba Çayının Fiyatı Ne Kadar?

Sağlık açısından oldukça faydalı olan karahindiba çayının fiyatı oldukça uygundur. İnternetten sipariş verebileceğiniz gibi aynı zamanda aktarlardan da bu çayı alarak tüketim sağlayabilirsiniz. Gerek zayıflamak gerekse sağlık bakımından bu doğal çaydan destek alabilirsiniz.

Sizler de karahindiba kökü çayı kullananlar gibi gün içerisinde besin takviyesi niteliğinde bu doğal çaydan destek alabilirsiniz. Fakat aşırı tüketmemeye özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • karahindiba çayı
 • karahindiba çayı fiyatı
 • karahindiba çayı faydaları
 • karahindiba çayı zararları
Yorumlar
Demet Yurdagül Karahindiba çayı neye iyi gelir? Ne kadar süre kullanılmalı? Nasıl kullanılır? Karahindiba çayı kanseri yendi duyumları görmüştüm Bu konuda bilgi verebilecek olan biri var mı? Bu çayın bir zararı olur mu? cevapla
Burcu Öztürk karahindiba çayını daha önce hiç içmedim ama çok faydalı olduğuna dair bazı duyumlar aldım. Yakın çevremde bu çayı içenler var. Yazı da anlatıldığı gibi ilk önce o ne dedim sonra bu bitkiyi tanıdım. Yapılışı kolay mı ya da hazır olarak satılıyor mu? Hangi hastalıklara iyi gelir? cevapla
yorum yaz
K-Pop Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kore Diyeti Listesi, Yapanlar, Yorumlar