Glutensiz beslenme zayıflatırmı? Yararları ve zararları
Sağlık

Glutensiz Beslenme Zayıflatırmı? Yararları ve Zararları

21 Aralık 2017 - 20:15:05

Gluten buğday, bulgur, arpa ve çavdarda bulunan proteinlerden biridir. Vücuda alınması gereken besin kaynakları arasında yer alır. Glutensiz beslenme bu tarz besinlerin tüketilmemesidir.

Glutensiz Beslenme Nedir? Nasıl Olur?

Çölyak hastalarından dolayı bilinen glütensiz gıdalar zayıflama amaçlı tüketilebilecek gıdalar değildir. Gıda hassasiyetinden dolayı çölyak hastaları buğday ve buğday türünden olan gıdaların hiç birini tüketemezler. Zayıflamak için tercih edilen yöntemler arasında birçok denenmiş yollar bulunur. Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri de glütensiz beslenerek kilo verilebileceği düşüncesidir. Şöyle ki gluten proteinini içeren gıdalara alerjisi ya da hassasiyeti olmayan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besin öğeleri bulunmaktadır. Bir diyette bulgurun tamamen diyet listesinden çıkarılması kişinin vücudu için gereken protein ve lif kaynaklarını almasına engel olur. Glüten alerjisi yok ise diyet yapan birinin mutlaka bulguru tüketmesi gerekir.

Glutensiz Beslenme Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Zayıflama yöntemleri arasında glutensiz beslenmek kişinin kas kaybına neden olan faktörlerden biridir. Zayıflayacağını düşünerek glutensiz gıdalara beslenmede ağırlık veren biri bir süre sonra halsizlik şikayeti ile karşı karşıya kalacaktır. Sağlıklı kilo vermek isteyen bir birey glutensiz bunu başaramayacağını bilir. Kişide eğer glutenli gıdalara karşı hassasiyet yok ise mutlaka tüketmesi gereken gıdaların başında yer alır. Bilinçsiz yapılan ve glutensiz kilo vereceğini düşünen kişilerin bir süre sonra daha fazla kilo aldığı görülmektedir. Buğday ve buğdaydan elde edilen gıdalara da vücudun ihtiyacı bulunmaktadır. Glutensiz ve sağlıksız beslenmek yerine tüm gıdalardan gerekli besin değerlerini almak daha kalıcı zayıflık elde edilmesine yardımcı olabilir.

Glutensiz Beslenmenin Yararları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Sağlıklı bir bireyin diyet listesine bakıldığında buğday ve benzer gıdaların azda olsa tüketilmesi gerektiği bilinir. Çölyak hastalarının buğday ve benzeri gıdalara olan hassasiyeti bir süre sonra farklı sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Gıda alerjisi kişinin beslenmesini oldukça olumsuz yönde etkileyerek kişinin farklı hastalıklar ile savaşmasına da yol açmaktadır. Glutensiz gıdalar dışında glutensiz atışmalıklarda kişinin zamanla alerjisinin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Tüketilen gıdalarda kullanılan hormonlar ve ilaçlar kişinin zamanla çölyak hastası olmasına da sebep olmaktadır. Çoğu kişide doğum ile beraber görülse de sonradan çölyak hastalığının meydana çıktığı da görülmektedir. Başlarda çok fazla üzerine düşülmese de ilerleyen dönemlerde kişinin tamamen glutensiz gıdalar tüketmesine sebep olur. Zayıflamak amaçlı glutensiz gıdaların sürekli tercih edilmesi kişiyi bir süre sonra farklı hastalıkların meydana gelmesine sebep olacağından diyet yaparken tek besin grubu ile yapılmaması gerekmektedir.

Çölyak Hastalaları İçin Diyet Nasıl Olur?

Beslenme danışmanları tarafından hazırlanan diyet listelerinde karbonhidratlar ve proteinler uygun ölçüde vücuda alınmaktadır. Kişinin daha sağlıklı kilo verebilmesi için tüm besin gruplarını tüketerek diyet yapması daha sağlıklı olacaktır. Çölyak hastalarının glutensiz beslenme sonucu buğday ve buğday türünde olan besin gruplarını tüketememesi kişinin ileriki dönemlerde daha kalıcı sağlık sorunları yaşamasına sebep olmaktadır.

Yorumlar
Sümeyye Sadık 21 Aralık 2017 - 20:25:05 Glutensiz beslenmek zorundayım. Bağırsaklarımla ilgili problem yaşadığım içim mecburen bu şekilde besleniyorum. Fakat bunu doktor kontrolünde yapıyorum. Birçok ünlü kişi ve insanlar bunu zayıflamak için yapıyor ama mutlaka doktor kontrolünde olmalı.cevapla
Sakine Durgut 12 Ekim 2018 - 16:28:21 Glutensiz beslenmeye başlamak için tarifleri araştırıyorum. Zayıflatır mı kilo verdirir mi diye merak ediyordum. Bu şekilde beslenmek aslında insan sağlığı için çok faydalı yani çölyak hastası olmadan da uygulanabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: