Sağlık

Hamilelikte Adet Sancısına Benzer Ağrı ve Kanama

26 Aralık 2018 - 13:40:03
Hamilelikte adet sancısına benzer ağrı ve kanama

Hamilelik; erkeğin sperminin kadının yumurtalıklarında döllenmesi sonucu oluşan fetusun kadınların organlarında ve dokularında meydana getirdiği değişim ve doğuma kadar geçen 9 aylık süreçtir.

Hamilelikte Adet Sancısına Benzer Ağrı Olur mu? Sebepleri Nedir?

Uzmanlar, kadınların hamilelik sonrasında ilk 3 ay gibi bir süreçte adet olacakmış gibi ağrı hissetmelerinin normal olacağını belirtmektedir. Bu sancılar kramp şeklinde de görülebilmektedir. Hamilelikte adet sancısı gibi ağrı oluşmasının en temel sebebi rahmin genişlemesidir. Bu genişleme sonucu oluşan gerilmeler ağrılara neden olmaktadır. Gebeliğin ikinci evresi olarak bilinen 3 aylık süreçte yaşanan ağrılar da bağların genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Rahimi destekleyen kasların daha da genişlemesi bu sancıların oluşmasını sağlar. Genellikle adet sancısının olduğu yerlerde ağrıların olması adet olacakmış duygusunu uyandırmaktadır. Fakat bu ağrılar rahmin genişlemesiyle oluşan doğal sancılardır.

Hamilelikte Kanama Olur mu? Kaç Gün Sürer?

Hamilelik sürecinde yaşanan kanamalar farklı sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Önemsiz olabileceği gibi çok önemli sebeplerden de meydana gelebilmektedir. Hamilelikte kanama olmasının nedenleri şunlardır;

  • Hamilelikte döllenmiş yumurta, rahim içerisinde kendine uygun bir yer aramaktadır. Yerleşmek için uygun yeri bulduğu zaman rahimdeki bazı damarlar sıkışarak kanamaya neden olmaktadır.
  • Sırt ağrısı ve mide bulantısını da beraberinde getiren kanamalardan birisi düşük kanamasıdır. Hamileliğin ilk 12 haftası düşük yapma konusunda riskli olduğu için kadınların dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Döllenen yumurtanın rahim içi dışında bir yere yerleşmesi sonucunda oluşan dış gebelik de kanamaya sebep olmaktadır.
  • Hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınlarda da ilk üç ay içerisinde kanama görülebilmektedir.

Kanamaların süresi sebeplerine göre değişiklik göstermektedir. Gebelikte kanaması olan kadınların mutlaka kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Ortaya Çıkar?

En çok bilinen ve gözlemlenen hamilelik belirtileri şunlardır;

  • Adet gecikmesi: Regl düzensizliği her zaman hamilelik belirtisi olmasa da, dış faktörler haricinde en az 1 haftalık bir gecikme yaşanması hamilelik alameti olabilmektedir.
  • Bulantı ve kusma: Her ne kadar hamileliğin ilerleyen aşamalarında bulantının oluştuğu bilinse de, kokuda hassasiyet ve buna bağlı hafif dozlu bulantılar hamileliğin belirtisi sayılabilmektedir.
  • Vajinal akıntı: Spermin yumurtaya yerleşerek döllenmesi sonucunda embriyo rahme yerleşmektedir. Bu durum vajinal akıntıların sebebi olmakla birlikte hamilelik belirtisidir.
  • Uyku hali ve halsizlik: Uykuya olan meylin artması ve vücudun her zamankinden daha halsiz olması durumu da hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Hamilelik belirtileri genel olarak adet gecikmesinden 1 ay sonra ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik Ne Zaman Oluşur?

Gebeliğin oluşması için öncelikle uygun zamanı bilmek gerekmektedir. 28 günde bir düzenli regl olan kadınlarda yumurtlama adetin 14.gününe denk gelmektedir. Yani adet kanamasının başlamasından itibaren 14.gün olarak bilinmektedir. 30 günde bir adet olan kadınlarda ise 30'dan 14 çıkarılarak 16 sonucu bulunur. Yumurtlama tarihinden birkaç gün öncesi veya sonrası hamilelik oluşumu için en ideal zaman olarak bilinmektedir. Hamilelikte adet sancısına benzer ağrı ve kanama yaşanmasının uzmanlar tarafından olağan bir durum olduğu söylenmektedir.

Yorumlar
Gül Yılmaz 26 Aralık 2018 - 13:50:03 Arkadaşlar ben 4 aylık hamileyim. Son birkaç gündür hafif sancılarım oluyor. Doktoruma gittim herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Tam adet sancısı gibi de değil ama biraz ağrı oluyor. Normal sanırım bu tarz durumlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: